Ypsilandra tybecka

©

©Ypsilandra thibetica

Ypsilandra thibetica

Opis

Rodzina: Melanthiaceae

Na razie jest to światowa nowość na rynku kwiaciarskim, ponieważ jest ładną rośliną więc szybko zdobędzie serca ogrodników. Udokumentowano sześć gatunków, ja zajęłam się najpopularniejszym.

pokrójRoślina o dobrze ukorzenionym kłączu. Z niego wyrastają przeważnie równowąskie liście. Mogą mieć również nieco inny kształt. Jest ich z reguły 10 sztuk na każdą kępkę. Zebrane w rozetkę mają jabłkową zieleń, która na zimę przechodzi w brąz, lecz liście pozostają żywe. Każda kępka wydaje przeważnie jeden pęd kwiatostanowy zakończony kwiatostanem w postaci grona. Kwiatków może być od 2 do 30 sztuk. Pojedynczy kwiatek sześciopłatkowy z dwoma okółkami pręcików, które są znacznie dłuższe kwiatostanniż płatki. Płatki, które w zasadzie są działkami pozostają przy dojrzewającym owocu tylko zmieniają kolor. Owocem jest torebka otwierająca się na szczycie trzema klapkami. Zawiera ona wiele wrzecionowatych nasion.

Występowanie

Są to gatunki azjatyckie. Nasz pochodzi ze środkowych Chin, gdzie rośnie na wilgotnych stokach i zboczach porośniętych lasami. Można go u nas uprawiać bowiem występuje na wysokości od 1300 do 2900 m npm.

Wysokość

Pęd kwiatowy nie przekracza 45 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie wcześnie, jako że jest to z reguły 2 -3 tygodnie po zejściu śniegu. Z tego powodu roślina w fazie kwitnienia może wymagać zabezpieczenia w naturzeprzed późnymi przymrozkami.

Kolor kwiatu

W początkowej fazie jest to biel z udziałem fioletu. W miarę starzenia się kwiatu staje się on kremowobiały.

Stanowisko

Najlepszym rozwiązaniem jest półcień czyli 6 godzin bezpośredniego słońca. Z powodzeniem może rosnąć w pstrokatym cieniu drzew liściastych.

Wymagania i pielęgnacja

Jest to typowa roślina gleb leśnych, a te jak wiadomo są przepuszczalne lecz o bardzo dużym udziale próchnicy. Słabsze gleby będą wymagały dużego udziału kompostu lub kopiemy dużo za duży dołek i całą wykopaną ziemię zamieniamy na kompost. Dołek powinien być na tyle spory i głęboki by nawet nasionarozrośnięte korzenie pozostały w kompoście. Jeśli posiadamy gleby gliniaste wymagania rośliny będą większe. Już nie wystarczy rozluźnić posiadaną ziemię, ale trzeba posadzić roślinę albo na grubej warstwie drenażowej lub na pochyłości. Najmniejszy nadmiar wody w zimie zniszczy nam roślinę. Poza ścięciem przekwitłego pędu jest to roślina bezobsługowa. Jeśli dobrze przezimuje w kolejnym roku rozrośnięte kłącze wyda więcej niż jedną rozetkę.

Mrozoodporność

W naturze jest to strefa USDA 6a z temperaturami do -23,3 0C. Warunkiem dobrego przezimowania jest starannie przygotowane podłoże. Można roślinę uprawiać nawet w strefie 5b, czyli na naszym biegunie zimna, lecz dla bezpieczeństwa warto dobrze roślinę zabezpieczyć. Ponieważ liście pozostają żywe można na roślinę nałożyć przezroczysty pojemnik, który zabezpieczy nie tylko przed chłodem, ale i nadmiarem wody.

Rozmnażanie

Najłatwiej przez oddzielenie nowych rozetek.

Wysiew nasion jesienią lub zimą po stratyfikacji.

Choroby i szkodniki

Na razie brak danych.

Zastosowanie

w pojemnikuGatunek jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. W ogrodach najlepiej będzie się czuł w leśnym otoczeniu. Z równym powodzeniem można go zastosować przy brzegach rabaty wielogatunkowej. Kto zada sobie nieco trudu może roślinę uprawiać w pojemniku. Wówczas na zimę dołujemy doniczkę z rośliną w gruncie, ale stawiamy ją na wspornikach i górę zabezpieczamy przezroczystym pojemnikiem. Jest to o tyle dobre, że lekko pachnące kwiaty będą bliżej nosa.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Ypsilandra” pochodzi od greckich słów ‚ypsilo’ = litera Y i ‚andra’ = pręcik. Odniesienie do pierwszego opisanego gatunku.

A

A

A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W pojemniku – http://alpineenthusiast.blogspot.com/2009_03_01_archive.html

YT – http://www.flickr.com/photos/98847953@N00/6811338570

W naturze – http://www.flickr.com/photos/7127551@N02/4334661800

Kwiatostan – http://www.flickr.com/photos/76479559@N07/6810229196

Nasiona – http://ejournal.sinica.edu.tw/bbas/content/2011/1/Bot521-11/Bot521-11.html

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: