Hebe widłakowate

©

©Hebe lycopodioides

Hebe

Opis

Rodzina:  Scrophulariaceae

pokrójJest to krzewinka o zimozielonych liściach. Nasz gatunek został tak nazwany z powodu wyglądu przypominający nasze rodzinne widłaki. Liście drobne, siedzące i mocno przytulone do pędu dlatego przypominają łuski. Kolor jest charakterystyczny, żółtawo-zielony. Wielkość liścia nie przekracza 3 mm. Łodygi są rozgałęzione i to zarówno u formy dorosłej jak i juwenalnej(młodocianej). Proszę kliknąć na rysunek, on jeden się powiększy i tam dobrze widać czym te dwie formy się różnią. Na końcach pędów formy dorosłej pojawiają się czteropłatkowe kwiaty wyrastające na króciutkiej ulistnionej szypułce między górnymi liśćmi. Owocem jest mały ‚orzeszek’.

Kto ma inne odmiany Hebe, może oznaczyć posiadany gatunek na stronie

http://www.hebesoc.org/hebes_atoz/hebes_atoz.htm

Trzeba wybrać literę i potem sprawdzić. Kto nie wie nic, poza tym że ma hebe będzie miał dużo roboty, bowiem jest tam ponad 240 gatunków i odmian. Mimo tej liczby można nie znaleźć. To co jest uprawiane przez naszych ogrodników zależy od producentów sadzonek, które najczęściej sprowadzane są z Holandii. Mało faza juwenilnaktóry producent końcowy zadaje sobie trud by zapamiętać odmianę jaką kupił. U mnie na ryneczku królują odmiany następujących gatunków:

Inną kwestią jest nieprawidłowa, lecz używana nazwa ‚Veronica lycopodioides’.

Występowanie

Jak większość gatunków Hebe pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie rośnie na suchych zboczach gór w pobliżu Canterbury.

Wysokość

Uprawiane u nas odmiany z reguły dorastają do 20 cm. Forma dorosła gatunku osiąga 50 cm.

Termin kwitnienia

Jeśli komuś się uda to około połowy czerwca lub początku lipca. Niemniej odmiany hodowane są z myślą o liściach i bardzo rzadko dochodzą do kwitnienia.

Kolor kwiatu

H.venustulaH.odoraH.ochraceaU gatunku jest biały.

Stanowisko

Hebe najlepiej sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym, jako że najbardziej zabójcze dla rośliny są mroźne wiatry.

Wymagania i pielęgnacja

Nasz gatunek jak i kupowane u nas odmiany można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w pomieszczeniach. Przy czym uprawa w ogrodzie to raczej zachodnia część kraju. Od razu muszę uprzedzić, iż rośliny produkowane w szklarniach jakie kupujemy jesienią są wydelikacone i lepiej przez zimę przetrzymać na bardzo jasnym parapecie i do gruntu wsadzić je wiosną, po budowa kwiatuprzymrozkach. Rośliny będą miały czas przystosować się do warunków gruntowych przed kolejną zimą.

Ziemia w którą sadzimy naszą roślinę musi być kwaśna, próchniczna, żyzna i dobrze przepuszczalna. Kto tylko może lepiej by nie używał torfu, a uzdatniał ziemię kompostem z liści. Oczywiście z braku laku i kit dobry, ale nigdy kit nie będzie lakiem i o tym trzeba pamiętać.

Kiedy będą zapowiadać już normalne mrozy można wcześniej podlać roślinę i postawić nad nią przezroczysty pojemnik. Np. 5 litrową butelkę bez dna, nieco wciśniętą w ziemię by kwiatywiatr nie przewrócił. Kiedy będą zapowiadać siarczystą zimę można na butelkę nałożyć jeszcze większy przezroczysty pojemnik. Tym sposobem uchronimy roślinę od nadmiernego zimna, ale i od nadmiaru wody w zimie, która bardzo łatwo wywołuje szara pleśń, a nadchodzący po roztopach mróz dokończy dzieła zniszczenia. To właśnie szarej pleśni najczęściej zawdzięczamy brązowe pędy po zimie. Pamiętajmy także, że stosowanie nawozów o zwiększonej ilości potasu ułatwia drewnienie pędów, co pozwoli przetrwać roślinie zimę w lepszej kondycji. Takimi nawozami są choćby nawozy do kwitnącyroślin kwitnących, a w sierpniu można dać nawóz tzw. jesienny, w którym prawie nie ma azotu. Natomiast wiosną na start powinniśmy dać nawóz pełnoskładnikowy.

Hebe można nie ciąć, ale przy wyciętych zbrązowiałych pędach kępka robi się nieładna. Warto wówczas przyciąć pędy, nadając roślinie np. kształt kuli. Nawet jak na początku roślina nie będzie ładne wyglądać, to wybijające i rozgałęziające się pędy zapełnią wolne miejsca i będziemy mieć to o co chodziło.

Hebe w doniczkach

Do uprawy domowej, w doniczkach nadają się przede wszystkim odmiany karłowate. Na szczęście większość tego co się u nas sprzedaje to takie właśnie odmiany. Hebe powinna stać w jasnym miejscu, ale nie narażonym bezpośrednio na promienie słoneczne. Roślina wymaga dość starannego podlewania – ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna pozostawać na podstawce. Aby roślina dobrze kwitła, powinniśmy ją zasilać nawozami do roślin kwitnących. Nie wymaga częstego przesadzania, wystarczy to robić co 2-3 lata, kiedy bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta. Najczęściej tak jest kiedy kupujemy roślinkę. Ogrodnicy nie przesadzają by nie podwyższać kosztów. Sprawdźmy więc po zakupie wyjmując roślinę z doniczki. To jej nie zaszkodzi, a my będziemy wiedzieć co robić dalej.

Mrozoodporność

Teoretycznie nasz gatunek to strefa USDA 7a z temperaturami do -17,80C. Doświadczenie jednak uczy, że w zacisznym miejscu i pod osłoną przetrwa znacznie niższe temperatury.

Rozmnażanie

Jest to dość łatwe, wystarczy wiosną dolne pędy obsypać ziemią, a gałązki powinny się ukorzenić, trzeba tylko pilnować, żeby ziemia była wilgotna. Ukorzenione sadzonki należy oddzielić w sierpniu i umieścić w doniczkach. Pierwszą zimę powinny spędzić w pomieszczeniu. Sadzonki można także uzyskać z obciętych pędów zielnych. Np. jeśli wiosną przycinamy roślinę. Dobrze jest  zastosować ukorzeniacz, a następnie zasadzić je w przepuszczalnej glebie i okryć folią. Zabieg ten wykonujemy wiosną.

Jeśli będziemy chcieli mieć konkretny gatunek trzeba nasiona sprowadzić. Pamiętajmy, że sprowadzanie spoza Unii wiąże się z kupnem certyfikatu fitosanitarnego, a to może sporo kosztować.

Choroby i szkodniki

Hebe bywają wrażliwe głównie na choroby grzybowe. Może zaatakować je szara pleśń oraz plamistość liści. Do zwalczania stosuje się popularne fungicydy.

Ze szkodników możemy spotkać się z mszycami i wciornastkami.

Zastosowanie

To malutkie rośliny więc najlepiej sprawdzą się w ogrodzie na brzegach rabat lub na skalniakach. Starajmy się ich nie stosować blisko ścieżek. Poza tym wszelkiej maści pojemniki.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Hebe” została nadana na podstawie mitologii greckiej. Hebe była córką Hery i Zeusa. Pełniła rolę bogini młodości. Takie było skojarzenie systematyków z wiecznie zieloną rośliną. 

Nazwa gatunkowa ”lycopodioides” też pochodzi z greki. Końcówka ‚oides’ to grecki przyrostek, który tłumaczy się jako „przypominający” Lycopodium, a nazwa Lycopodium to po naszemu widłak. Rodzaj roślin, do którego należy około 200 gatunków.

A

A

A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Zbliżenie – http://www.terrain.net.nz/friends-of-te-henui-group/hebes/

Kwitnący – http://www.flickriver.com/photos/stationalpinejosephfourier/2092797831/

Kwiaty – http://www.flickr.com/photos/stationalpinejosephfourier/2092409153/

Pokrój – http://collections.tepapa.govt.nz/

Reklamy

Komentarze 3 to “Hebe widłakowate”

  1. Doxi Says:

    Pani Zoju, a czy ten opis można zastosować do hebe venustula? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: