Cieciorka pstra

©

©Coronilla varia

Coronilla varia

Opis

Rodzina: Fabaceae

Po przeprowadzeniu badań genetycznych roślinę włączono do innego rodzaju i obecnie nosi nazwę Securigera varia”.

Ponieważ cieciorka jest rośliną toksyczną nie należy wprowadzać ją do ogrodu jeśli są w nim dzieci i zwierzęta.

na dzikoJest to szybko rozrastająca się roślina kłączowa. Pędy pokładające się i mające przeciętnie do metra długości. Liście są nieparzystopierzaście złożone o niewielkich przylistkach. Kwiaty złożone w pozornie główkowaty kwiatostan, wyrastający z kątów liści na długim pędzie. Kwiatki zbudowane z łódeczki i żagielka, czyli typowe dla wszystkich motylkowatych. Owocem jest cienki czterokanciasty strąk, zawierający czerwonobrunatne, prawie prostokątne liśćnasiona. Roślina nie produkuje dużo nasion, a wysokie opady, słabe światło i / lub niskie temperatury mogą jeszcze tę ilość zmniejszyć. Jednak odpowiednio przechowywane są zdatne do użycia nawet po 10 latach.

Na świecie istnieją co najmniej 3 odmiany: ‚Penngift’, ‚Chemung’ i ‚Emerald’. Są to jednak odmiany powstałe naturalnie w różnych miejscach, jedynie człowiek je wyselekcjonował.

kwiatostanWystępowanie

Roślina powszechna na prawie całym kontynencie Eurazji, również u nas dość pospolita. Najłatwiej spotkać ją można na przydrożach, miedzach, słonecznych stokach i suchych łąkach oraz obrzeżach lasów.

Wysokość

Bardzo zmienna w zależności od tego jaka jest roślina o którą się może oprzeć. Opierając się o siebie przeciętnie 30 cm.

Termin kwitnienia

Roślina kwitnie długo, bowiem kwiatostany pojawiają się z każdym nowym liściem. Zaczyna kwitnąć pod koniec maja lub na początku czerwca.

kwiaty zawszeKolor kwiatu

Kwiat może mieć dwa kolory różowy i biały, czasem koniec łódeczki może być lekko karminowy.

Stanowisko

Gatunek preferuje pełne słońce, ale toleruje półcień.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina nie urośnie tylko na ciężkich glinach i glebach podmokłych. Woli gleby o odczynie od neutralnego w górę, będzie jednak dobrze owocerosła na glebach lekko kwaśnych. Roślina praktycznie bez obsługowa, jeśli posadzona gdzie może się swobodnie rozrastać. Osobiście przestrzegam każdego kto chciałby wprowadzić ją do ogrodu. Na początku swej kariery wprowadziłam ją do ogrodu, bo podobały mi się kwiaty. Później okazało się co to za ziółko. Dwa lata walczyłam by ją usunąć z ogrodu. Odrasta bowiem z każdego kawałka kłącza zostawionego w glebie, a mającego nasionabodaj jeden węzeł.

Opisuję ją, dlatego że byłam o to proszona, inaczej nigdy w tym blogu by się nie znalazła. Przez dwa lata jeszcze jako tako się zachowuje, ale potem usunięcie tych cienkich kłączy jest fizyczną niemożliwością, tak są rozrośnięte i splątane. Jeśli dostanie się na rabatę z innymi roślinami pozostanie wykopanie wszystkich roślin, oczyszczenie ich korzeni z kłączy i ponowne sadzenie. Na dowód przytoczę badanie jakie prowadzono przez kilka lat i z których wynika, że kłącza cieciorki mogą osiągnąć 3 m długości, a Na parkingupojedyncza roślina może obejmować 70-100 m² w ciągu 4 lat.

Badania prowadzono z uwagi na konieczność zagospodarowania hałd kopalnianych. Ta roślina praktycznie nie miała konkurencji w zadarnianiu i utrzymywaniu czasem kilkudziesięciometrowej wysokości skarp.

Uprawa w pojemniku praktycznie nie wchodzi w grę. Zbyt szybko się rozrasta, dobrze kwitnie dopiero w drugim roku i przypominam o jej toksyczności, szczególnie owoców i nasion. Jednak by to sprawdzić należy spróbować, a może będzie się miało odmienne zdanie.

Mrozoodporność

Na terenie kraju jest w pełni mrozoodporna – USDA 4a z temperaturami do -34.4 °C. Może przetrwać w pojemniku na balkonie, jeśli pojemnik owiniemy kartonem lub wstawimy do pudełka kartonowego i wolne miejsca wypełnimy zmiętymi gazetami.

Rozmnażanie

Wysiew nasion najlepiej jesienią lub zimą w pomieszczeniach lecz trzeba je poddać stratyfikacji.

Podział rozrośniętych kęp.

Choroby i szkodniki

Nic się tej rośliny nie ima.

Zastosowanie

Doskonała roślina na zadarnianie nawet stromych skarp oraz do dużych ogrodów naturalistycznych gdzie może się swobodnie rozrastać.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Coronilla” to w języku łacińskim oznacza tyle co mała korona. Nazwę nadano z powodu budowy kwiatostanu. Kwiatostanem jest główka rzekoma, ułożenie kwiatówbowiem kwiatki na małych szypułkach ułożone są po okręgu. To, że górne kwiatki skierowane są pionowo wynika tylko z dążenia do słońca.

Nazwa gatunku ”varia” również pochodzi z łaciny i oznacza tyle co zmienna. Jest to odniesienie do wielobarwnych kwiatów.

A

Arysuneczek

A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liść – http://www.illinoiswildflowers.info/weeds/plants/crown_vetch.htm

Owoce+kwiaty – http://www.missouriplants.com/Pinkalt/Coronilla_varia_page.html

Nasiona – http://www.livingcropmuseum.info/

Dzika roślina – http://www.kuleuven-kulak.be/bioweb/

Coronilla varia – http://hearthandhedge.blogspot.com/2012/06/crown-vetch-toxic.html

Na parkingu – http://priscilla-stonybrookdailyphoto.blogspot.com/2009_06_01_archive.html

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Cieciorka pstra”

  1. Anonim Says:

    Też ją mam niestety w swoim ogrodzie i też przestrzegam przed kupnem. Mnie kiedyś spodobały się kwiaty no i rzekome zapewnienia Pani na placu, że szybko zadarnia. Tak, ale teraz mam „to” w całym ogrodzie i walczę jak z perzem (narazie bez skutku). .


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: