Akantolimon Hohenackera

©

©Acantholimon hohenackeri

Acantholimon hohenackeri

Opis

Rodzina:Plumbaginaceae

Jest to zimozielona krzewinka tworząca zaokrąglone poduszeczki szarozielonych liści o bardzo kłującym zakończeniu. Pędy krótkie, cienkie, drewniejące u nasady. Liście sztywne, szydłowate około 4 cm długości, szarozielone. Na pędzie ułożone tak ciasno, że patrząc z góry widzimy rozetkę liściową. Ze szczytu poszczególnych rozetek liściowych wyrasta sztywny pęd kwiatowy zakończony kłosopodobnym kwiatostanem. Kwiaty pięciopłatkowe do 1,5 cm średnicy o atłasowym połysku. Niestety roślina nie jest atrakcyjna dla owadów, dlatego w naszym klimacie tak rzadko wiąże nasiona. W przypadku tego gatunku trochę papierowe kielichy kwiatowe są równie, a może nawet bardziej dekoracyjne niż kwiaty.

LiścieWystępowanie

Naturalnie rośnie począwszy od Turcji przez Iran po Kaukaz. Siedliskiem są suche, skalisto-żwirowate gleby w partiach gór powyżej 1000 m npm.

Wysokość

Między 15-30 cm.

Termin kwitnienia

Przy suchej i ciepłej wiośnie zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca. Im zimniej i więcej deszczu tym później i słabiej.

kwiatostanKolor kwiatu

Różowy.

Stanowisko

Wyłącznie pełne słońce.

Wymagania i pielęgnacja

Acantholimon będzie piękny jeśli zapewnimy mu wręcz spartańskie warunki. Gleby muszą być baaardzo przepuszczalne, słabe i dobrze by były co najmniej obojętne w odczynie. Ponieważ nasze piaseczki są z reguły kwaśne warto dać do gleby potłuczonego na drobno Acantholimonkamienia wapiennego.

Kto ma dobre gleby, może przygotować piaszczysto-kamieniste podłoże i wypełnić nim 25 cm średnicy doniczkę. W to posadzić sadzonkę. Przez sezon uprawiać w doniczce. Pod jesień obciąć dno w doniczce i z pozostałą resztą wsadzić do ziemi. Podłoża odizolowanego od gleby w ogrodzie starczy na kilka lat, a roślina będzie miała to co jej niezbędne. Proszę pamiętać, że na dobrych glebach bukietroślina kwitnie albo bardzo słabo albo w ogóle, choć liście mogą być piękne. O przesadzeniu rośliny nie ma mowy. 90 % szans że zginie. I może jeszcze jedna uwaga już z własnego doświadczenia. Nie żądajmy obfitego kwitnienia od żadnego gatunku akantolimona już w kolejnym roku. U mnie A. glumaceum porządnie zakwitł dopiero w trzecim roku. Zadomowił się i teraz nie ma z nim problemów.

Ponieważ ja mam piaski więc nie jest okrywany, lecz na mniej przepuszczalnych glebach należy nałożyć na niego przezroczysty plastikowy pojemnik. Ochroni to korzenie rośliny przed nadmiarem wody w zimie. Jest to niezbędne ponieważ żaden akantolimon nie toleruje wody w pobliżu korzeni. Dla nich najlepsze jest gorące i suche stanowisko latem i brak wody przy korzeniach zimą.

Mrozoodporność

Dolna strefa graniczna to USDA 4a z temperaturami do -34,4 °C. Zatem niskie temperatury nie są u nas problemem, jeśli zapewnimy suche podłoże.

Rozmnażanie

Najprościej rozmnożyć przez tzw odkłady pionowe (zaglądnąć do poradnika, link na górze strony)

Można spróbować przez sadzonki półzdrewniałe, ale ukorzeni się niewielki procent mimo zastosowania ukorzeniacza.

Siew nasion po stratyfikacji bądź jesienią. Uzyskanie swoich nasion będzie możliwe jeśli sami zabawimy się w owada. Lecz nawet własne nasiona będą wschodzić bardzo marnie. W tym wypadku proponuję siew zaraz po zbiorze, jako że doświadczenia wielu hobbystów mówią, że nasiona wysiane po miesiącu od zbioru praktycznie nie wschodzą.

Choroby i szkodniki

Brak realnych zagrożeń.

Zastosowanie

To przede wszystkim roślina na skalniaki, co nie oznacza że nie można posadzić jej na skraju rabaty. Na zdjęciu bukiet z owocostanów.

Uwagi

Gatunek opisany przez Hippolyta Jaubert w 1846 roku.

Nazwa rodzaju ”Acantholimon” pochodzi od greckich słów ‚acanthos’ = cierń, kłujka oraz ‚leimon’ = łąka. Chodzi oczywiście o kłujące liście rośliny.

Nazwa gatunkowa ”hohenackieri” została nadana dla upamiętnienia lekarza szwajcarskiego Friedricha Rudolfa Hohenacker (1798-1874).

Aobiekt
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście w powiększeniu – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acantholimon_hohenhackeri

Acantholimon –http://exoten.dyndns.org/cgi-bin/archiv.cgi?function=4&index=000012CE

Bukiet – http://nargs.org/smf/index.php?topic=340.15

A
A
A

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: