Miłek wiosenny

©

Adonis vernalis

Adonis vernalis

Opis

Rodzina: Ranunculaceae

Synonim: Adonanthe vernalis

Jeśli w ogrodzie bywają dzieci należy się zastanowić nad jej uprawą, jako że jest to silnie trująca roślina zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

vernalis-owocnikPod ziemią mamy czarny korzeń z którego wyrastają nierozgałęzione i gęsto ulistnione łodygi. Liście delikatne, wielokrotnie pierzaste, a z powodu wąziutkich listków przypominają liście koperku. Pędy rośliny można podzielić na płonne oraz owocujące. Pędy płonne są zakończone skupieniem liści. Na pędach owocujących, wiosną pojawiają się okazałe kwiaty o błyszczących płatkach korony. Kwiaty otwierają się tylko podczas słonecznej pogody. Po przekwitnięciu otrzymujemy drobne szarozielone owoce(orzeszki) o twardej okrywie, które dojrzewają w czerwcu.

Występowanie

Naturalnie występuje w całej Europie, a w Azji na zachodniej części Syberii. Gatunek zagrożony i objęty ścisłą ochroną gatunkową na stanowiskach naturalnych.

Wysokość

dojrzewającyOkoło 30 – 40 cm.

Termin kwitnienia

Najczęściej zaczyna kwitnąć pod koniec kwietnia.

Kolor kwiatu

Lśniąco żółty.

Stanowisko

Słoneczne, ciepłe i zaciszne.

Wymagania

Gleba zasobna w wapń, przepuszczalna o przeciętnej zasobności i wilgotności. Jeśli roślinę uprawiamy w pojemniku podlewamy regularnie, ale czekamy aż przeschnie wierzchnia warstwa ziemi.

Jesienią przed sadzeniem miłka zwapnujmy gleby węglanem wapnia. W momencie sadzenia warto wykopać znacznie większych Vernalis-nasionkorozmiarów dołek i solidnie zaprawić go kompostem. Tym sposobem będziemy mieć podłoże o odpowiednim odczynie(najlepiej obojętne), wysokiej zawartości próchnicy, która zagwarantuje nam lepsze wiązanie wody i składników mineralnych niż sama mocno zmineralizowana ziemia ogrodowa. Później, każdej wiosny warto wymienić górną warstwę na dobry kompost. Przy takim postępowaniu roślina dostanie wystarczającą ilość wody i podlewać będziemy musieli tylko w wypadku przedłużającej się suszy. Przy wymianie górnej warstwy ziemi nawożenie jest w naturzezbyteczne.

Ponieważ roślina wcześnie zanika i około sierpnia już jej nie widać, warto tak ją posadzić by rosła obok roślin, które startują późno i rozrastają się wówczas kiedy miłek już zasycha. Jesienią warto oznakować miejsce jego rośnięcia, bo często w czasie prac porządkowych możemy uszkodzić motyczką, a szkoda. Mając cięższe, gliniaste gleby musimy zadbać by woda miała gdzie odpłynąć w czasie zimowych roztopów. Dołek dodatkowo powinien być znacznie głębszy. Spód wyściełamy żwirem i dopiero na żwir sypiemy grubszą warstwę mieszaniny ziemi i kompostu. Przy szczególnie mokrych zimach będzie to i tak za mało i wówczas trzeba się zdecydować na zabezpieczanie powierzchni przed opadami.

Roślina nie cierpi przesadzania zatem przemyślmy wcześniej miejsce sadzenia, bo najlepiej kwitnie pozostawiona w spokoju przez wiele lat. Jeśli już decydujemy się roślinę przesadzić róbmy to w momencie kiedy zasychają liście. Jeśli jeszcze wykopiemy korzenie z dużą bryłą ziemi to na pewno będziemy mieć kwiaty w kolejnym roku.

Mrozoodporność

Całkowita pod warunkiem, że ochronimy przed nadmiarem wilgoci w zimie.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tej rośliny jest dość trudne,

Podział kępy najczęściej kończy się zniszczeniem rośliny.

Pozostaje rozmnażanie przez wysiew nasion. Zbiera się je w tym czasie kiedy są na granicy dojrzałości.

Wysiewamy od razu, jako że nasiona bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Wysiewamy do doniczki i dołujemy w gruncie. Doniczkę zabezpieczamy przed wodą z roztopów szybą lub np. plastikową butelką bez dna. Procent wschodów nie jest imponujący. Siewki przepikowujemy do doniczek i jeden sezon uprawiamy w doniczce. Dopiero następnej wiosny możemy wysadzić na miejsce stałe. Zakwitną dopiero po 3-4 latach.

Choroby

Roślina z gatunku zdrowych

Zastosowanie

Sadzimy najlepiej pod krzewami lub drzewami liściastymi. Wiosną roślina ma pełne słońce, a później pstrokaty cień pozwalający na dłuższe utrzymanie liści co nie jest bez wpływu na jakość kępy w kolejnym roku. Warto zadać sobie trochę trudu i posadzić tak byśmy te wiosenne kwiaty mogli oglądać z okna domu. Kiedy nie mamy ogrodu możemy rośliny uprawiać w pojemnikach. Na zimę zostawiamy je na balkonie lecz musimy je zabezpieczyć. Najlepiej styropianowym pudłem do którego wstawiamy donicę i wolne miejsca wypełniamy zmiętymi gazetami. W ciepłe dni zimy sprawdźmy czy nie trzeba odrobinę podlać. W doniczkach nie ma podsiąkania więc trzeba wilgoć uzupełniać, tylko proszę z wyczuciem.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W naturze – http://mycoweb.ru/GIF/BLOG/?p=98

Nasionko – https://plants.usda.gov/core/profile?symbol=ADVE

Dojrzewający owocnik – http://www.terra.hu/botcoll/termesek/html/adonis.vernalis.html

A
A
A

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: