Hortensja dębolistna

©

Hydrangea quercifolia

Hydrangea quercifolia

Opis

Rodzina: Hydrangeaceae

Gatunek jest wysokim krzewem o pięknych ciemnozielonych liściach, które w swym kształcie przypominają liście dębu. U odmian różnica w kształcie liści jest dość znaczna, lecz u wszystkich są one duże i głęboko klapowane. Dla części posiadaczy cechą bardziej istotną od kwiatów jest piękne przebarwianie się liści jesienią.

kwiatostanW stożkowatym kwiatostanie są zarówno małe kwiaty płodne jak i znacznie większe kwiaty płonne. Te ostatnie wraz z wiekiem przebarwiają się na różowo. Wielkość kwiatostanu jest uzależniona od odmiany. U gatunku są chyba najmniejsze.

Z popularnych odmian można wymienić:

Snow Queen’,

Snowflake’.

Ruby Slippers’

Little Honey’

O jednym należy pamiętać. Są to odmiany mieszańcowe powstałe jako krzyżówki przynajmniej dwóch gatunków więc podawanie przez szkółki nazwy hortensja dębolistna odmiana jakaś tam jest nie do końca ścisłe i tych jesieńodmian nie da się rozmnożyć z nasion..

Występowanie

Gatunek naturalnie występuje w południowo-wschodnich stanach USA. Siedliskiem są obrzeża mieszanych lub liściastych lasów, często w pobliżu strumieni.

Wysokość

Gatunek do około 2 metrów. Odmiany są z reguły dużo niższe.

w wazonieTermin kwitnienia

Od połowy lipca przez około miesiąc.

Kolor kwiatu

U gatunku i części odmian biały u innych w różnym stopniu różowy lub karminowo-różowy.

Stanowisko

Idealnym stanowiskiem jest miejsce zapewniające ranne słońce, lecz najpóźniej od godziny jedenastej jasny cień. Sadzenie w pełnym słońcu ma sens tylko wówczas jeśli zapewnimy roślinie dostateczną wilgoć. Na suchym stanowisku może nawet nie kwitnąć.

Wymagania i pielęgnacja

Wymagania glebowe podobne do większości hortensji. Czyli gleby przepuszczalne, duża ilość próchnicy w glebie, odczyn lekko kwaśny i dostatecznie wilgotne. Z tego powodu warto hortensje ściółkować korą. Zapewniamy tym sposobem mniejsze parowanie ziemi latem i rozkładająca się kora lekko zakwasza glebę.

Cechą tego gatunku jest słaba regeneracja po cięciu. Kwitnąc na ubiegłorocznych pędach nadaje się tylko do lekkiego cięcia korekcyjnego tuż po kwitnieniu. Starajmy się ukształtować koronkę w młodości i później usuwać tylko przemarznięte pędy. Ważnym zatem będzie wiedza o docelowej wysokości odmiany i właściwym doborze miejsca.

Nawożąc roślinę pamiętajmy, iż w tym wypadku kwasowość podłoża nie ma aż takiego wpływu na kolor kwiatów. Zatem możemy stosować nawozy przeznaczone do hortensji ogrodowych, lecz nie jest to niezbędne. Wiosną dajmy zatem nawóz zawierający wszystkie składniki. Potem sprawa jest już dowolna. Koniecznością jest zakończenie nawożenia w połowie sierpnia by dać czas na zdrewnienie pędów. Jest to ważne by roślina dobrze nam przezimowała.

Mrozoodporność

W naszym kraju musimy traktować ten gatunek podobnie jak hortensję ogrodową. Proszę nie dowierzać literaturze często podającą informację, iż dana odmiana jest mrozoodporna w strefie USDA 5a z temperaturami do -28,8 0C. Przy jej słabej regeneracji jest to przepis na stratę rośliny.

Rozmnażanie

Poprzez sadzonki półzdrewniałe, odkłady, lub oddzielanie odrostów.

Choroby i szkodniki

bakteryjneBardzo rzadko, ale może się pojawić bakteryjne czernienie, wówczas na niektórych liściach zauważymy fioletowo-bązowe pojedyncze plamki lub większe plamy w okolicy nerwów. W naszych warunkach jedynym wyjściem jest szybkie oberwanie liści, a wiosną bezwzględne zastosowanie oprysku miedzianem na gołe pędy. Przy czym przy chorobach bakteryjnych to tylko półśrodek.

 

 

grzybowaKiedy pojawią się brązowe plamy mamy do czynienia z grzybową plamistością i tą łatwo zwalczyć stosując dostępne fungicydy.

 

 

 

 

 

 

zgnilizna korzeniSadząc roślinę na mało przepuszczalnych glebach może pojawić się zgnilizna korzeni. Zaatakowaną sadzonkę stracimy, ale inne lub następną sadzonkę możemy posadzić jeśli glebę dobrze rozluźniliśmy.

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie

Jedynym ograniczeniem jest wielkość rośliny. Z racji ładnych liści może stanowić atrakcję nawet jako soliter. Do pojemników raczej się nie nadaje, chyba że uda nam się kupić odmiany karłowe.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Hydrangea” pochodzi z greki gdzie ‘hydor’ = woda i ‘angeion’ = statek lub kapsułka. Jest to odniesienie do wyglądu owoców.

Nazwa gatunku ”quercifolia” to połączenie dwóch łacińskich słów ‘quercus’ = dąb i ‘folium’ = liść.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Jesień – http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=d380

W wazonie – http://www.mlchgarden.com/summer-backyard-bouquets/

Plamistość liści+zgnilizna korzeni – http://www.walterreeves.com/gardening-q-and-a/hydrangea-leaf-spot/

Bakteryjne czernienie – http://www.forestryimages.org/browse/detail.cfm?imgnum=5368718

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: