Budleja karłowa

©

Buddleia ‚Lo and Behold’

Blue Chip

Opis

Rodzina: Scrophulariaceae

Przedstawiam dziś niskie krzewy budlei będące wynikiem krzyżówek co najmniej 3 gatunków i ich mieszańców.

Jak u wszystkich gatunków tego rodzaju liście są lancetowate i od spodu pokryte szarym kutnerem. Kwiatostany to również stożkowata wiecha złożona z drobnych silnie pachnących kwiatków. Z powodu dużej ilości nektaru krzewy masowo są oblatywane przez motyle. Kto zna gatunki wystarczy powiedzieć, iż te odmiany wyglądają jak miniatury swych dużych krewniaków. Jest jednak jeszcze jedna różnica, hybrydy te produkują znikomą ilość pyłku, z tego powodu prawie nie wiążą nasion.

Pod nazwą ‘Lo & Behold’ kryją się trzy odmiany kolorystyczne

– ‚Blue Chip’ – niebieskawo-fioletowy kolor kwiatów

– ‚Pink Micro Chip’ – różowawy kolor kwiatów

– ‚Ice Chip’ – kwiaty w kolorze białym.

'Lawender veil'W chwili obecnej istnieje już więcej odmian pochodzących z innych hodowli, lecz te wymienione są najpopularniejsze.

Wysokość

Przeważnie do maksimum 80 cm w doniczce i 1 metra w gruncie.

Termin kwitnienia

Zaczynają kwitnąć pod koniec czerwca i kwitną tym dłużej im systematyczniej wycina się przekwitłe kwiatostany.

Stanowisko

Sadząc w gruncie wybierzmy stanowisko słoneczne i zaciszne. Z doniczką można potańczyć, lecz zawsze najobficiej kwitnie w pełnym słońcu.

Wymagania i pielęgnacja

Ich wymagania są takie same jak roślin gatunkowych. Proszę przeczytać post https://zojalitwin.wordpress.com/2011/10/21/budleja-dawida/

Różnice to podejście do cięcia. Krzewy karłowe jeśli zostaną dobrze zabezpieczone przed mrozem można nie ciąć. Jednak opłaca się ich przycinanie. Budleja kwitnie na tegorocznych przyrostach, więc im ich więcej tym więcej kwiatów. Wiemy przecież, że po każdym przycięciu ilość pędów wzrośnie. Kwiatostany też wyglądają zdrowiej i okazalej. Druga różnica to dość spora kruchość pędów. Warto uprawiać ją w miejscach nie narażonych na przeciągi, a przy pracach pielęgnacyjnych uważać by nie przydepnąć, a doniczek nie wywrócić. Wprawdzie roślina odbije z korzeni, ale mocniejsze uszkodzenie może się skończyć utratą krzewu.

Wielkość donic proszę dostosować do wielkości krzewu. Przesadzając staramy się dawać możliwie małe doniczki, lecz przyrost bryły korzeniowej jest dość szybki i szybko też ciężar donic da się nam we znaki jesienią.

3 w 1Na koniec propozycja, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Kupuje się trzy odmiany i sadzi do jednego pojemnika lub traktuje je jak jeden krzew i sadzi razem na rabatach. Wygląda to tak jak na zdjęciu. Nazwano tę kompozycję B. tricolor. Czytając zachodnie oferty posługujące się tą nazwą pamiętajmy, że nie chodzi o nową odmianę, ale o kompozycję kilku krzewów traktowanych jak jeden.

Mrozoodporność

Mimo częstego podawania, że odmiany z grupy ‘Lo & Behold’ są odporne od strefy 5a to bardzo proszę potraktować to z niedowierzaniem. Bezpieczna dolna strefa USDA to 6b z temperaturami do -20,6 0C. Jednak nawet w tych strefach roślina uprawiana w gruncie wymaga zabezpieczenia.

Przy uprawie w pojemnikach na zewnątrz zostawiamy tylko te rosnące w mocnych drewnianych skrzynkach lub betonowych donicach. Inne muszą być dołowane w gruncie, a góra zabezpieczona. Kto ma taką możliwość powinien przenieść do zimnych pomieszczeń. Mogą być ciemne lecz temperatura w nich nie może przekroczyć +4 0C. Jeśli tak się dzieje to po połowie stycznia pomieszczenia te powinny być zmienione na widne.

Rozmnażanie

Wyłącznie przez sadzonki.

Choroby i szkodniki

To typ roślin zdrowych.

Zastosowanie

w donicyDoskonała roślina do małych ogrodów i do pojemników.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzajowa ”Buddleia” została nadana przez K. Linneusza na cześć ks. Adama Buddle (1662-1715), botanika i rektora uczelni w Essex w Anglii.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W donicy –http://www.provenwinners.com/plants/buddleia/lo-behold-blue-chip

Tricolor – http://www.gardens4you.co.uk/index.php?/Buddleja/Buddleia-Tricolour

 

Reklamy

Komentarze 2 to “Budleja karłowa”

  1. Anonim Says:

    miałam kilka krzewów ale po kilku latach giną.
    as


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: