Kokornak wielkolistny

©

Aristolochia macrophylla

Aristolochia macrophylla

Opis

Rodzina: Aristolochiaceae

Kokornak jest rośliną szybko rosnącą i naprawdę dużym pnączem, żyjącym nawet kilkadziesiąt lat w jednym miejscu. Mając mały ogródek raczej nie bierzmy go pod uwagę.

budowa kwiatuPod ziemią odpowiedni do wielkości rośliny wiązkowy system korzeniowy i mocno rozbudowany. Młode pędy zielone, później mają szarobrązową korę. Owijają się wokół podpór, są prawoskrętne. Liście bardzo duże do 30 cm długości o sercowatym kształcie. Długie do 7 cm ogonki liściowe również owijają się wokół cienkich podpór. W kątach liści pojawiają się fajkowato wygięte i nieszczególnie pachnące kwiaty o zielonkawej rurce i brązowym kołnierzu. Najczęściej są schowane między liśćmi i nie stanowią wartości ozdobnej, a ich zapach ma przyciągać muchy, które te kwiaty zapylają. U gatunków ciepłolubnych kwiaty mają swoje znaczenie, lecz ich zapach zawsze jest mało ciekawy. Owocem jest sześciożebrowa i do 8 cm owocdługości torebka, kształtem przypominająca mały ogórek. Po dojrzeniu pęka na 6 klapek i nasiona wysypują się same. Są trójkątne w kształcie i nieco wypukłe w środku co powoduje że ten mini spadochron jest z łatwością przenoszony przez wiatr na duże nawet odległości. U nas często nasiona nie dojrzewają, chociaż niektóre egzemplarze owocują chętnie i produkują zupełnie dojrzałe nasiona. Może ich być do 90 sztuk w owocu.

Występowanie

Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Siedliskiem są widne i nadrzeczne lasy.

Wysokość

Długość pędów może sięgać 10 metrów z rocznym przyrostem do 2 metrów.

Termin kwitnienia

Przełom maja i czerwca, lecz rzecz bez znaczenia, jako że roślina ozdobna z liści.

dojrzały owocKolor kwiatu

Żółtozielona rurka z brązowym kołnierzem.

Stanowisko

Ponieważ roślina pochodzi z terenów leśnych sadzimy najlepiej w półcieniu i w miarę możliwości na osłoniętym stanowisku. Rośliny leśnego pochodzenia nie lubią wietrznych stanowisk. Proszę nie sadzić go na słońcu bo zjedzą go przędziorki.

Wymagania i pielęgnacja

Stosownie do ogromnej masy zielonych liści roślina preferuje gleby żyzne, dobrze gospodarujące wodą i o odczynie najlepiej od obojętnego w kierunku zasadowym. Tylko spełniając jego potrzeby osiągniemy maksimum jego możliwości. Ogromny ciężar pędów i liści rodzi potrzebę zastosowania naprawdę solidnych podpór. Dobrze by była to konstrukcja pozwalająca na swobodne owijanie się pędów i ich coroczne przyrastanie na grubość.

Jeśli sadzimy więcej niż jeden egzemplarz odległości powinny być kilkumetrowe. Musimy jednak pamiętać, że miną ze dwa lata zanim na tyle się zadomowi by podjąć intensywny wzrost. Nie oczekujmy w tym czasie większych przyrostów. Wręcz odwrotnie przycinajmy roślinę zachęcając do krzewienia się, wówczas okryjemy większość np. altany przy mniejszej ilości roślin. Jeśli uznamy, że roślina zbyt się rozrosła to przed ruszeniem wegetacji można spokojnie roślinę solidnie przyciąć. Regeneruje się doskonale nawet po cięciu odmładzającym.

Roślina z uwagi na swoje potrzeby nie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Można ją zastosować do osłony nisko położonych balkonów sadząc w gruncie pod balkonem i pozwolić owijać się np. po słupie podpierającym balkon. Kto chciałby zrobić sobie zielone ogrodzenie to i owszem, tylko nie może to być zwykła siatka bo nie utrzyma ciężaru. Minimum to stalowe, sztywne przęsła umocowane do solidnie zamocowanych słupków.

Mrozoodporność

Jeśli posadzimy na osłoniętym stanowisku to roślina będzie zupełnie mrozoodporna w strefie USDA 5a z temperaturami do -28,8 0C. W naszych chłodnych rejonach lepiej jednak przez pierwsze trzy lata okopcować podstawę krzewu do wysokości około 30 cm.

Rozmnażanie

Nasiona wysiewa się wczesną wiosną. Stratyfikacja nasion nie jest koniecznością, choć poprawia jakość wschodów.

Innym sposobem rozmnażania są sadzonki zdrewniałe, lub odkłady wykonane wiosną.

Choroby i szkodniki

Posadzony w miejscu słonecznym, a do tego niezbyt wilgotnym, z pewnością będzie silnie atakowany przez przędziorki. Będzie też narażony na chorobę grzybową zwaną antraknozą. Miejmy zatem na uwadze jego wymagania, a odpłaci się zdrowym wyglądem.

Zastosowanie

Ten gatunek kokornaku to okazałe i rozłożyste pnącze, dlatego wymaga dla siebie sporo miejsca. Jest idealną rośliną do obsadzania dużych budowli, okazałych pergoli, kolumn konstrukcyjnych, pni drzew zarówno zdrowych jak i martwych, mocnych, ażurowych ogrodzeń. Na ścianach domów musi być zainstalowana krata z linek dobrze przymocowanych do ścian. Jeśli mamy do zagospodarowania dużą powierzchnię w cieniu np. skarpę, można zamiast bluszczu pokryć ją szybciej rosnącym kokornakiem.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Aristolochia” to połączenie dwóch wyrazów ze starożytnej greki, gdzie ‘aristos (άριστος)’ = najlepszy i ‘locheia (λοχεία)’ = poród, połóg. Z medycznych pism Theophrasta dowiadujemy się o właściwościach poronnych jednego z gatunków kokornaku.

Nazwa gatunku ”Macrophylla” to również połączenie greckich wyrazów ‘macro’ = duży i ‘phylo’ = liść.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


 

Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Owoce i nasiona – http://www.zelen.cz/detail_galerie_rostlin/Aristolochia_macrophylla_podrazec_velkolisty

Kwiat – http://www.georgiavines.com/cart/index.php?main_page=product_info&products_id=883

 

Komentarze 2 to “Kokornak wielkolistny”

  1. anka Says:

    Kokornak podobał mi się od dawna, jednak nigdzie nie mogłam go kupić.W tym roku wiosną zakupiłam malutką sadzonkę poprzez Internet-posadziłam pod starym jesionem, więc raczej w cieniu.Owszem, wypuściła kilka listków, ale jakoś tak skromnie.Dałam sporo kompostu na start.Czy to dobre miejsce dla mego kokornaka?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: