Rdestówka bucharska

©

Fallopia baldschuanica

Fallopia baldschuanica

Opis

Rodzina: Polygonaceae

Synonim: Polygonum baldschuanicum.

Z uwagi na niezłe zamieszanie w systematyce, przyjmuje się że rdestówka bucharska to gatunek o pędach krótszych od rdestówki Auberta. Jednak uprawa obu rdestówek jest taka sama. Oba gatunki na jednym miejscu przeżyją około 30 lat.

liścieNajszybciej rosnące wieloletnie pnącze, tworzące ogromną masę liści i pędów. Gatunek posiada kłączowy i stosunkowo płytki system korzeniowy. Wyrastające z niego pędy są cienkie i owijają się wokół podpór. Starsze, zdrewniałe pędy mają jasną korę i oczywiście są znacznie grubsze. Liście średniej wielkości o żywozielonym kolorze i sercowatym kształcie. Jesienią przybierają ładne, żółto-brązowawe zabarwienie. Kwiaty drobne lecz zebrane w luźne wiechy o znacznym rozmiarze. Dodatkową ozdobą jest ogromna intensywność kwitnienia. Owoc to oskrzydlona niełupka o kwiatostanciemnobrązowym lub prawie czarnym kolorze i gładkiej, błyszczącej okrywie.

W handlu dostępna jest tylko jedna odmiana o nazwie ‘Summer Sunshine’ lub ‚Acofal’ o złotożółtych liściach i czerwonych młodych pędach.

Występowanie

Ten gatunek pochodzi z rejonu środkowej części Azji, czyli takich państw jak Uzbekistan, Tadżykistan, Afganistan, Pakistan. Siedliskiem są tereny ruderalne i lasy łęgowe. Po raz pierwszy sprowadzono ją do Hiszpanii w 1889 roku.

owoceWysokość

Około 8 metrów, a tempo przyrostu powyżej 2 metrów rocznie.

Termin kwitnienia

Początek kwitnienia to lipiec i często dopiero wczesne przymrozki niszczą ostatnie kwiaty.

Kolor kwiatu

Biały, najczęściej z zielonkawymi akcentami.

Stanowisko

Płot i wejściePochodzenie wskazuje, że gatunek preferuje miejsca o pełnym nasłonecznieniu, może być również uprawiany w miejscach gdzie dostanie minimum 10 godzin pełnego słońca. Sadząc roślinę w półcieniu musimy liczyć się z większą ilością zielonej masy lecz słabszym kwitnieniem.

Wymagania i pielęgnacja

Roślina nie ma wielkich wymagań, uda się na prawie każdej glebie byle była przepuszczalna. Jednak proszę pamiętać, iż woli gleby słabsze naciąg lineklecz z dostateczną wilgotnością. Może wytrzymać bez szkody krótkotrwałe okresy suszy dopiero kiedy solidnie się zakorzeni. Ma to związek z jej stosunkowo płytkim systemem korzeniowym.

Bardzo szybki przyrost powoduje, że raczej jest to pnącze na duże powierzchnie. Jeśli nie nastawiamy się na kilkukrotne cięcie w ciągu sezonu to zrezygnujmy z tego pnącza. W dużych ogrodach lub tam gdzie może się swobodnie rozrastać tniemy tylko kiedy wyrośnie poza wszelkie granice. Można to robić w każdym momencie, niemniej by uzyskać podporamaksymalne kwitnienie skracajmy pędy lub odmładzajmy roślinę wiosną. By nieco zwiększyć powierzchnię osłanianą przez pnącze warto po posadzeniu solidnie skrócić pędy. Młoda roślina wytworzy z prawie każdego oczka nowy pęd. Ma to spore znaczenie przy osłanianiu ścian. Jednak musimy pamiętać, że ta roślina owija się pędami więc trzeba wcześniej na ścianach zamontować linki po których będzie się owijać. Musi to być solidna konstrukcja biorąc pod uwagę dużą masę i długi okres życia rośliny. Na zdjęciu pokazuję taką konstrukcję w postaci prętów, ale z powodzeniem mogą to być linki rozciągnięte w odległości około 10 cm od ściany, by zmieściły się pod nimi przyrastające na grubość starsze pędy. Uprzedzam, że roślina będzie się owijać po wszystkim co znajdzie na swej drodze, warto zatem zadbać by ta zielona masa nie zniszczyła nam pionowych rynien. Przy zazielenianiu ścian istotnym czynnikiem jest również tworzenie wielu odgałęzień pod różnymi nawisami. Ich przemarzanie powoduje sporą ilość martwego drewna, które trzeba wiosną wyciąć. Oczywiście jest to ważne na fasadach budynków, a nie kiedy okrywamy szopy czy inne nieszczególnej urody miejsca.

Z racji niesamowitej szybkości przyrastania zupełnie nie nadaje się do osłaniania balkonów w blokach mieszkalnych.

Mrozoodporność

Nominalnie można ją uprawiać nawet w strefie USDA 4b z temperaturami do -31,7 0C. Niemniej musiałoby to być miejsce w lesie i przy dużej okrywie śnieżnej. Z racji płytkiego systemu korzeniowego gatunek jest wrażliwy na długotrwałe mrozy przy minimalnej okrywie śnieżnej. Jeśli do tego będzie to stanowisko wietrzne, to może nam wymarznąć nawet wieloletnia roślina w nawet cieplejszej strefach jakie znajdują się w naszym kraju. Gdyby komuś podobała się, lub była potrzebna taka roślina to w chłodniejszych strefach naszego kraju polecam przyrzucanie kompostem strefy korzeniowej na grubość do nawet 10 cm. Zapewni sobie zimotrwałość i nawożenie na kolejny rok.

Rozmnażanie

Nie powinno być żadnych problemów z rozmnażaniem tej rośliny. Można to zrobić przez wysiew nasion po stratyfikacji, przez sadzonki zielne(wykorzystać ścięte pędy na sadzonki), przez sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe jak również przez odkłady.

Choroby i szkodniki

To zdrowa roślina.

Zastosowanie

Roślina do osłaniania wszystkiego, także martwych i żywych drzew. Można ją stosować do zazieleniania ścian, jak również do stabilizacji skarp. Pozbawione podpór pnące ścieli się po ziemi i zakorzenia w węzłach, jeśli te dotykają podłoża.

O jednym pamiętajmy, należy uprawiać ją raczej jako samotną roślinę. Jeśli u jej podstawy posadzimy jakieś krzewy jej pędy wykorzystają je jako kolejne wsparcie.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Fallopia” została nadana dla upamiętnienia włoskiego anatoma i botanika z XVI wieku Gabriele Fallopio. Był wykładowcą na uniwersytecie w Ferrarze.

Nazwa gatunku ”baldschuanicum” pochodzi od łacińskiej nazwy Buchary, miasta w Uzbekistanie, jako że tam pierwszy raz znaleziono ten gatunek.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście+kwiatostan+owoce – http://www.actaplantarum.org/floraitaliae/viewtopic.php?t=32382

Podpora – http://www.biotekt.de/kletterpflanzen/fallopia-baldschuanica

Naciąg linek – http://www.fassadengruen.de/uw/rankhilfen/uw/spannseile/spannseile.htm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: