Dławisz okrągłolistny

©

Celastrus orbiculatus

Celastrus orbiculatus - jesień

Opis

Rodzina: Celastraceae

Szybko rosnące pnącze, wspinające się po podporach przez owijanie się pędów. Gatunek jest rośliną dwupienną, więc owoce wiąże tylko osobnik żeński, jeśli w pobliżu znajdzie się roślina męska.

Jesienią owoce wyglądają atrakcyjnie i mogą stanowić zagrożenie dla dzieci. Nie jest dokładnie wyjaśnione jaki czynnik wywołuje spore sensacje żołądkowe.

pędMłode pędy są wiotkie, lecz zdrewniałe pokryte są małymi pąkami, które okryte są kłującymi łuskami. Liście są okrągławe z ostrym wierzchołkiem i karbowanym brzegiem. Jesienią przebarwiają się na ładny, żółty kolor. W kątach liści pojawiają się najczęściej trzykwiatkowe wiechy, choć może ich być do 9 sztuk w kwiatostanie. Są drobne i niepozorne. Męskie mają pięć pręcików, a żeńskie duży słupek z kwiaty męskiepotrójnym znamieniem. Owoce są kuliste i mają około 8 mm średnicy. Osłonka na dojrzewających owocach jest prawie pomarańczowa z wyraźnymi trzema szwami. Kiedy nasiona są dojrzałe osłonka pęka wzdłuż szwów, odsłaniając czerwoną, żebrowaną osnówkę. Każda komora zawierać może do 2 dość dużych, owalnych kwiatynasion. Owoce bardzo długo utrzymują się na roślinie, stanowiąc późnojesienną i wczesnozimową ozdobę.

W obrocie handlowym znajdują się w zasadzie dwie odmiany:

  • Diana – obficie owocująca żeńska odmiana.
  • Hercules – odmiana sadzona jako zapylacz Diany.

Na świecie pojawiły się już formy jednopienne, lecz to jeszcze potrwa kilka lat prac zanim owocowaniem dorównają obecnym odmianom.

Występowanie

Gatunek pochodzi z południowo–wschodnich Chin, Japonii oraz Półwyspu Koreańskiego. Siedliskiem są otwarte i porośnięte krzewami owocłąki, obrzeża lasów jak i pojedyncze drzewa liściaste.

Wysokość

Bardzo mocno zależy od stanowiska, lecz maksimum 15 metrów z rocznymi przyrostami do 3 metrów.

Termin kwitnienia

Najczęściej koniec maja do połowy czerwca.

Kolor kwiatu

jak wążZielonkawy.

Stanowisko

Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Dobrze tez toleruje stanowiska gdzie dostanie 10 godzin pełnego słońca. W typowym półcieniu(6 godzin bezpośredniego słońca) owocowanie już nie będzie tak obfite.

Wymagania i pielęgnacja

To dość łatwa w uprawie roślina. Nie wymaga zbyt żyznych ziem, jednak najlepsze efekty uzyskamy na glebach dobrze utrzymujących wilgoć, lecz nie podmokłych. Ma to znaczenie szczególnie w początkowym okresie uprawy. Później da sobie radę.

Po zakupie i posadzeniu powinniśmy przyciąć pędy nad 3-4 oczkiem. Roślina mocno się rozkrzewi. Potem starajmy się już nie ciąć. Wiąże się to z faktem, że kwiaty pojawiają się na pędach jesieńwyrosłych z ubiegłorocznych przyrostów. Jeśli więc wiosną mocniej przytniemy, możemy nie mieć kwiatów. Kiedy zachodzi konieczność cięcia zróbmy to po kwitnieniu. Widzimy wówczas co tniemy.

Ponieważ roślina na jednym miejscu może rosnąć około 20 lat to trzeba brać pod uwagę wielkość i solidność podpór. Sadząc przy żywych drzewach muszą one być już solidnych rozmiarów i raczej wybierać drzewa wolniej rosnące. Przy zbyt szybkim przyroście drzew i mocnym uścisku oplatającego go pnącza będzie to wyglądało jak na zdjęciu. Młodsze drzewo zostanie zaduszone. Stąd krajowa nazwa pnącza. Pnącze to zupełnie nie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Balustrady mogą być osłaniane tylko wówczas jeśli posadzony do gruntu egzemplarz dosięgnie balustrady. Jednak w tym wypadku bardzo uważać na rynny i wszelkiego rodzaju kable.

Mrozoodporność

Roślina nie powinna ucierpieć już od strefy USDA 5a z temperaturami do -28,8 °C. Jednak zasadą jest, że im bliżej mieszkamy strefy granicznej to młode egzemplarze powinno się osłaniać do wysokości około 30 cm.

Rozmnażanie

Chcąc mieć pewność, że kupiliśmy to co chcieliśmy zrezygnujmy z targowisk i supermarketów. By wiedzieć co mamy to rośliny uzyskane z nasion muszą mieć co najmniej 2 lata, a najczęściej trzy. Dlatego warto zapłacić nieco więcej w renomowanych szkółkach, które dławisza rozmnażają wegetatywnie i od razu wiedzą, że odtąd dotąd mają egzemplarze żeńskie, a dalej męskie. Dodatkowym plusem rozmnażania wegetatywnego jest uzyskanie dokładnie tak samo kwitnącej i owocującej rośliny. Z nasion uzyskamy zarówno obficie owocujące rośliny, lecz możemy trafić na egzemplarze owocujące tak sobie.

We własnym zakresie ze znajomymi możemy się podzielić rośliną uzyskaną z odjęcia odrostów, lub wykonując odkłady poziome. Jak to się robi wyjaśniłam w poradniku – link na górze strony.

Choroby i szkodniki

Dławisza rzadko atakują szkodniki lub choroby

Zastosowanie

Dławisze najpiękniej prezentują się w okresie jesiennym podczas przebarwiania się liści i dojrzewania owoców. Dodatkową opcją jest zapewnienie mu podpory na miarę długości pędów. Mając tylko niewysokie podpory raczej zrezygnujmy z tego pnącza. Będzie wyglądał dość dobrze w młodości, potem będzie straszył wyglądem, bo będzie przypominał kogoś z dłuższymi włosami po wstaniu z łóżka. Nowe przyrosty będą pionowe i każdy w swoją stronę, do momentu kiedy nie położą się pod swoim ciężarem.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Celastrus” zostało zapożyczone od greckiego filozofa, botanika i medyka Theophrastus (po polsku Teofrasta), który używał nazwy ‘χλαστρογ’ (khlastroj), na określenie wiecznie zielonego drzewa. Botanicy przejęli ta nazwę z uwagi na bardzo długie utrzymywanie się owoców na drzewie.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiaty żeńskie – http://plantsgallery.blogspot.com/2008/02/celastrus-orbiculatus-dawisz.html

Pęd – https://gobotany.newenglandwild.org/species/celastrus/orbiculatus/

Kwiaty męskie – http://www.minnesotawildflowers.info/tree-shrub/oriental-bittersweet

Jesień – http://www.rangedala-plantskola.se/celastrus-orbiculatus-diana.html

Jak wąż – http://www.burnsville.org/bittersweet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: