Jasnota gajowiec

©

Lamium galeobdolon

Lamium galeobdolonOpis

Rodzina: Lamiaceae

Synonimem jest starsza nazwa ”Galeobdolon luteum” – gajowiec żółty.

Roślina kłączowa dzięki czemu rozprzestrzenia się szybko stając się inwazyjną. Jej przyrost jest szczególnie widoczny po zakończeniu kwitnienia. Nad ziemią pojawia się wzniesiona, nierozgałęziona, czterokanciasta i ulistniona łodyga. Liście ustawione parami na przeciw siebie o sercowatym kształcie i ząbkowanym brzegu. Wszystkie zielone części krótko owłosione. Grzbieciste kwiaty ułożone są w niby okółki. Może ich być do 10 sztuk w każdym okółku. Kwiaty posiadają miodniki więc są mocno oblatywane przez trzmiele. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na 4 rozłupki. Uprawiając roślinę w ogrodzie czasem możemy zobaczyć otwory w kwiatach. Są to wygryzione przez pszczoły otwory by dostać się do nektaru. Normalnie kwiaty zapylane są przez trzmiele, które mają wystarczająco długi aparat gębowy by dostać się do miodników.

ODMIANY

Florentinum’ o liściach ze srebrzystymi plamami,

Hermann`s Pride’ ma liście węższe niż odmiana poprzednia i więcej srebrzystych smug i plam na liściach.

Występowanie

Występuje w całej Europie i zachodniej części Azji aż po Kaukaz. W kraju roślina dość pospolita zasiedlająca wilgotne lasy liściaste i zarośla.

Wysokość

Przeciętnie około 60 cm.

Termin kwitnienia

Od końca kwietnia do początku czerwca.

Kolor kwiatu

Żółty.

Stanowisko

Roślina do półcienia ze słońcem raczej rannym.

Wymagania i pielęgnacja

w donicyRoślina wymaga gleb od słabo kwaśnych do obojętnych i koniecznie przepuszczalnych, lecz dobrze gospodarujących wodą. Na rabatach warto gleby ściółkować dla utrzymania wilgoci.

Do uprawy warto kupować jedynie odmiany, które są mniej inwazyjne niż gatunek. Tak czy owak jeśli trafimy z miejscem warto zastosować ogranicznik np. w postaci wysokich plastikowych obrzeży wkopanych na pełną wysokość w grunt. Co roku zamiast nawożenia można dać warstwę kompostu.

Można roślinę uprawiać w pojemnikach, lecz z racji swej wysokości dobrze będzie wyglądała dopiero kiedy zrobi się większa kępka. Doniczki nie muszą być specjalnie głębokie dobrze by były szersze. Kupujemy standardową ziemię do kwiatów. Na dno konieczny drenaż. By doniczka nam się nie przewracała można dać standardowej wysokości doniczkę lecz drenaż zrobić z kilku większych i wymytych kamieni przyniesionych ze spaceru. W pojemniku roślinę musimy dokarmiać. Używamy nawozu uniwersalnego dając połowę dawki co tydzień. Dla poprawy kwitnienia można usuwać dopiero co zawiązane owocki, by roślina nie wysilała się na ich wykarmienie. Gdy z biegiem czasu roślina zacznie gubić dolne liście można ściąć na wysokość 2-3 oczek i poczekać na nowe pędy.

Mrozoodporność

Nominalnie strefa USDA 4a z temperaturami do -34,4 0C. Dotyczy to jednak tylko gruntu i to na osłoniętych stanowiskach. Uprawiana w pojemnikach musi być dobrze zabezpieczona, wówczas można ją zostawić na tarasie czy balkonie.

Rozmnażanie

Rozmnaża się łatwo poprzez podział kłącza. Przez nasiona rozmnażamy wyłącznie gatunek.

Choroby i szkodniki

Ślimaki mogą zagościć.

Zastosowanie

Jako roślina okrywowa na tereny o małej ilości słońca, Można podsadzać drzewa, bowiem po przycięciu wytwarza dywanik pstrych liści. Na rabaty raczej odmiany.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Galeobdolon” słowo ‘galen-bdoloj’ = zapach łasicy. Określenie zaczerpnięte z pism Pliniusza.

Nazwa rodzaju ”Lamium” pochodzi od słowa ‘laimoj’ = otwarta paszcza i również została zaczerpnięta od Pliniusza. Odniesienie do charakterystycznej budowy kwiatów roślin z tego rodzaju.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: