Fyllodotse

©

Phyllodoce caerulea

Phyllodoce caerulea

Opis

Rodzina: Ericaceae

Synonim: Andromeda caerulea

Gatunek jest wiecznie zieloną krzewinką, lecz racji swej niewielkiej dostępności raczej dla lubiących ciekawe rośliny w ogrodzie. W kraju raczej nasion nie dostaniemy, pozostaje więc sprowadzenie sobie ich. Liście na pędzie wąskie, lancetowate, skórzaste i raczej nie przekraczają 1 cm długości. Na zakończeniu pędu pojawia się mały bo do 6 kwiatków kwiatostan. Kwiaty składają się z pięciu płatków i przy naszym gatunku są zrośnięte przypominając beczułkę z wywiniętymi 5 małymi łatkami. Kwiatki umieszczone są na długich ciemno karminowych szypułkach. Ponieważ posiadają miodniki więc oblot owadów jest dość znaczny. Owocem jest mała owalna i z początku ciemnokarminowa torebka zawierająca wiele maleńkich nasion.

Opisuję gatunek bowiem mimo trudności ten najłatwiej dostać. W handlu znajdują się już hybrydy czyli mieszańce między gatunkami i te są łatwiejsze w uprawie.

Występowanie

w naturzeJest to roślinka z terenów okołobiegunowych. Jej południowy zasięg naturalnego występowania to Szwecja i północna część Anglii. Porasta przede wszystkim wrzosowiska, lecz można ją znaleźć w lasach liściastych lub na skraju lasów iglastych.

Wysokość

Bardzo rzadko przekracza 20 cm.

Termin kwitnienia

kwiatostanU nas zacznie kwitnąć około połowy czerwca i kwitnienie w chłodne lata może przeciągnąć się do początkowych dni sierpnia. W ciepłe lata będzie oczywiście nieco krótsze.

Kolor kwiatu

Podstawowym jest różowo-karminowy lecz im dalej na północ brak antocyjanów powoduje, że robią się białe. Na rabacie najmocniej wybarwione kwiaty są na początku później nieco bledną.

Stanowisko

Najobficiej będzie kwitła, kiedy otrzyma około 10 w doniczcegodzin rannego słońca. Ponieważ to roślina północy woli chłód więc lepiej będzie się czuła w górach i na naszym biegunie zimna. W pozostałej części kraju sadzimy ją raczej w półcieniu.

Wymagania i pielęgnacja

To roślinka na gleby kwaśne lub lekko kwaśne. Muszą jednak być przepuszczalne i dobrze gospodarujące wodą. Jest to związane z płytkim systemem korzeniowym, bowiem ziemie na skałach nie są głębokie. W warunkach ogrodu w naszej strefie często na taką głębokość przesychają. Zatem wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem wilgoci są pożądane. Inaczej rozpocznie się proces żółknięcia i opadania dolnych liści a pędy zaczną drewnieć. W sezonie można raz lub dwa razy zasilić roślinę nawozem do roślin wrzosowatych. Ponieważ na północy śniegu nigdy nie brakuje i ziemia jest zamarznięta przez całą zimę my w tym czasie musimy chronić roślinę przed nadmiarem wody. Na początku starczy pięciolitrowa butelka bez dna później kiedy powstanie już większy dywanik trzeba postarać się o większy, przezroczysty pojemnik.

Z powodzeniem można roślinę uprawiać w pojemnikach. Wybieramy raczej płaskie pojemniki. Ziemia do azalii lub innych kwasolubów wymieszana z drobną korą i drenaż na spodzie. Ziemię utrzymujemy zawsze delikatnie wilgotną. Ponieważ podłoże będzie miała wilgotne można postawić w słońcu. Co 10 dni dokarmiamy 1/2 dawki nawozów do azalii. Przyznam iż najlepsza byłaby ziemia zawierająca nawóz o spowolnionym działaniu. Na zimę doniczkę zabezpieczamy i zostawiamy na balkonie. Pamiętać musimy by w czasie ciepłych, słonecznych dni zimy jeśli zajdzie taka potrzeba dać roślinie kilka kropel wody. Najlepsze warunki zimowania będą w zimnej szklarni.

Mrozoodporność

Nominalnie przy uprawie w gruncie roślina jest mrozoodporna od strefy USDA 3a z temperaturami do -39.9 °C. W ogrodzie nam na pewno nie przemarznie, choć w mokre zimy może wygnić.

Rozmnażanie

Bez większych trudności rozmnożymy ją z nasion wysianych jesienią lub wiosną po stratyfikacji. Nasiona są drobne więc lepiej wcisnąć je w podłoże i nakryć tylko cieniutką warstewka samego perlitu.

Można rozmnażać przez sadzonki półzdrewniałe z tzw. piętką.

Choroby i szkodniki

Na razie brak zagrożeń.

Zastosowanie

Będzie najlepiej wyglądała posadzona blisko oczu

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Phyllodoce” to ukłon w stronę mitologii greckiej. Była to jedna z nimf związana związana z Cyreną i otaczającymi ją wodami, kiedy miasto to było w rękach greckich. Dzisiaj ruiny znajdują się na terenie Libii.

Nazwa gatunku ”caerulea” to botaniczna łacina i oznacza tyle co ciemny błękit, ciemny seledynowy. Odniesienie do niebieszczenia przekwitających kwiatów.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W doniczce – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/90831/

W naturze – http://www.plantarium.ru/page/image/id/127383.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: