Goździk pierzasty

©

Dianthus plumarius

Dianthus plumarius

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae

Kępiasta bylina o drewniejących starszych częściach pędów. Pędy są rozgałęzione, z tendencją do pokładania się i podnoszenia tylko w górnej części. Młode pędy są szare, a liście wyrastają parami na tzw kolankach. Są wąskie o zaostrzonych końcach i również szare w barwie. Kwiaty pięciopłatkowe. Poszczególne płatki zrastają się w dolnej części w rurkę. Brzeg płatków postrzępiony. Na pędzie jest ich najczęściej dwa i mogą mieć nawet 5 cm średnicy. Ponieważ gatunku praktycznie nie ma w uprawie, a to co uprawiamy to mieszańce z goździkiem sinym, kwiaty mają budowę znacznie się od siebie różniącą. Są pojedyncze, półpełne i pełne, także kształt samych płatków jest znacząco różny. Owocem jest podługowata torebka zawierająca wiele nasion miseczkowatego kształtu. Nie wszystkie odmiany tworzą nasiona, część z nich jest sterylna.

gatunekWystępowanie

Gatunek naturalnie występuje w środkowej i południowo-wschodniej w Europie. U nas jest dość rzadki i objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Wysokość

Przeciętnie do 30 cm, lecz są odmiany wyższe np. odmiana „Albus” osiąga wysokość do 50 cm. W uprawie pojemnikowej lepiej sprawdzają się niższe odmiany.

Termin kwitnienia

ścinanieRoślina kwitnie dość długo, początek kwitnienia z reguły przypada na połowę czerwca.

Kolor kwiatu

Chyba wszystkie odcienie bieli i różu, a także ich połączenia.

Stanowisko

Goździk ten najlepiej kwitnie na stanowiskach słonecznych. By nie było widać spadku obfitości kwitnienia roślina powinna mieć przynajmniej 10 godzin pełnego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Wymagają gleb dobrze przepuszczalnych, średnio zasobnych w odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Lepiej jednak rosną jeśli zapewnimy im gleby z dostateczną ilością wapna. Nie sadźmy na glebach podmakających, zimą zaczną zagniwać i mróz nawet nieduży dokończy dzieło zniszczenia. Prace pielęgnacyjne ograniczają się do przycięcia rośliny po kwitnieniu. Tniemy tak by zostawić 'Dixie'przynajmniej jedno kolanko. Roślina odnowi się choć kwitnąć po raz drugi nie będzie. Osobiście wolę ścinać wiosną. Mam kwiaty nieco później, ale na krótkich pędach, a cała kępka jest bardziej zwarta. Lecz ja mieszkam w cieplejszym regionie i taka praktyka na północy nie musi być dobrym wyborem. Przed jej zastosowaniem warto to w tych regionach sprawdzić na mniejszej kępce. Niemniej dość szybko środek kępki może wyłysieć i trzeba roślinę wykopać podzielić i znów posadzić. Sadząc w tym samym miejscu wymieszajmy ziemię dość głęboko pół na pół z kompostem. Roślina poczuje się jakby rosła na nowym miejscu i w kolejnym roku będzie bardzo obficie kwitła. Do goździka raczej nie używajmy nawozów mineralnych. Najlepiej wczesną D.plumariuswiosną dać sporo świeżego kompostu.

Podobnie uprawiamy w pojemnikach. Ziemię mieszamy z żwirem lub wermikulitem i koniecznie rezygnujemy z wszelkich podstawek. Doniczkę stawiamy na trzech płaskich drewienkach, kartonikach, piance poliuretanowej lub co komu wpadnie w ręce. Wystarczy kilka milimetrów by ułatwić odpływ nadmiaru wody w mokre lata, a podkładki nie muszą być widoczne. Na zimę do kartonowego pudła na dno dajemy kawałek styropianu dla lepszej izolacji i wstawiamy pojemnik. Wolne miejsce wypełniamy zmiętymi gazetami. Na czas silnych mrozów można położyć drugi kawałek styropianu na wierzch i czymś przycisnąć by nie odfrunął. W ciepłe dni sprawdzić czy nie warto nieco opryskać wodą ziemi.

Mrozoodporność

Gatunek jest mrozoodporny do USDA 4a z temperaturami do -34,4 0C. Odmiany to już różnie, w zależności skąd pochodzą. Uprawiane w gruncie są jednak dostatecznie mrozoodporne na terenie całego naszego kraju. Do uprawy w pojemnikach warto wybierać odmiany uzyskane w krajach najbliżej nam położonych.

Rozmnażanie

Przy wysiewie nasion należy pamiętać, że nie uzyskamy roślin takich jak mateczna. Jedynie nasiona specjalnie przygotowane mogą nam dać rośliny takie jak na obrazku. Wysiewamy je w czerwcu czyli po zakończeniu wszystkich prac wiosennych w ogrodzie. Siewki wymagają pikowania i uszczykiwania nieco później. Warto ich nie ruszać po przepikowaniu aż do wiosny następnego roku.

Podział łysiejących kęp lub sadzonki wierzchołkowe. W ziemi musi się znaleźć przynajmniej 1 kolanko.

Choroby i szkodniki

Roślina z gatunku zdrowych, jeśli zimą nie ma nadmiaru wody.

Zastosowanie

Ogranicza nas tylko wysokość odmiany i nasza wyobraźnia.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Dianthus” pochodzi od dwóch greckich słów ‚deos’ = bóg i ‚anthos’ = kwiat. Pierwszy tej nazwy użył grecki botanik Teofrast żyjący ok. 370-287 p.n.e.

Nazwa gatunku ”plumarius” słowo pochodzi z łaciny i oznacza pióropusz, lub pierzasty.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Dixie – http://www.newplantsandflowers.com/

Gatunek – http://www.sandfrauchen.de/13_BG07_25mai.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: