Różanecznik kosmaty

©

Rhododendron hirsutum

Rhododendron hirsutum

Opis

Rodzina: Ericaceae

Jest to historyczny gatunek gdyż jako pierwszy był w uprawie, wg. pisanych źródeł już w 1656 roku, a pierwszy opis naukowy dokonał ojciec naukowej systematyki, którą posługujemy się do dzisiaj Karol Linneusz w 1753 roku.

Jest to wolno rosnący, niski krzew, którego starsze egzemplarze mają większą szerokość niż wysokość. Liście znacznie mniejsze i mniej skórzaste z nielicznymi choć wyraźnymi włoskami. Jak u wszystkich różaneczników są zimozielone i o owalnym kształcie. Na szczytach pędów mamy kwiatostan składający się z 2,5 centymetrowych, dzwonkowatych kwiatków o pięciu łatkach koronki. Może ich być do 12 sztuk. Owocem jest brązowa torebka z wieloma również brązowymi i bardzo lekkimi nasionami.

owoceObecnie w uprawie najczęściej spotyka się naturalną krzyżówkę między R. hirsutum a R. ferrugineum. Ponieważ te dwa gatunki rosną w pobliżu to często zachodzi wymiana pyłków. W obrocie handlowym krzyżówka zwana jest Rhododendron × intermedium, czasem w nazwie nie uwzględnia się tego krzyżyka, który dla uprawiających jest wskazówką, że jest to odmiana mieszańcowa choć wytworzona samoistnie.

Odmiany wyselekcjonowane przez człowieka już jakiś czas temu to;

Albiflorum Laciniatum’,

Album’,

Flore Pleno’,

Variegatum’.

w naturzeWystępowanie

Ten górski gatunek występuje w Alpach Środkowych i wschodnich do wysokości 1800 m npm. Rośnie w lasach, na piargach, i wśród kosodrzewiny.

Wysokość

Maksymalna wysokość po bardzo wielu latach to 100 cm.

Termin kwitnienia

Ten gatunek rozpoczyna okres kwitnienia rododendronów.

Kolor kwiatu

Gatunek ma kwiaty różowe, choć bardzo rzadko ale spotyka się białą formę. Odmiany mają kolory od białego po różowo-liliowy.

Stanowisko

Jak większość gatunków górskich lubi niższe temperatury. Na nizinach mamy problem, czy posadzić go tak jak rośnie w górach czyli na stanowiskach w pełni słonecznych, czy zapewnić mu nieco niższe temperatury latem sadząc na mniej słonecznym stanowisku. Trzeba jednak uwzględnić obfitość kwitnienia, a najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Krakowskim targiem posadźmy go w miejscu gdzie w czasie wiosennego kwitnienia będzie miał minimum 10 godzin pełnego słońca.

Wymagania i pielęgnacja

Różanecznik ten ma jeden plus dla ogrodników, nie potrzebuje szczególnie kwaśnej gleby. Zupełnie dobrze będzie się rozwijał nawet w glebach o obojętnym odczynie. Musi jednak być dobrze przepuszczalna choć żyzna i dość wilgotna. Z uwagi na górskie pochodzenie do przepuszczalności gleby podchodźmy poważnie. W górach jak gleba zamarznie to rozmarza dopiero wiosną, więc rośliny w tym czasie mają stosunkowo sucho bo woda jest w postaci lodu. Z uwagi na bardzo powolny wzrost możemy długo roślinę chronić przed nadmierną ilością wody przez nałożenie sporego przezroczystego pojemnika. Przy typowych gliniastych glebach można przygotować właściwą mieszankę i posadzić do donicy większej niż potrzeba. Donica zamiast dna może mieć kawałek cienkiej agrowłókniny. Po posadzeniu wykopujemy dół głębszy niż donica o minimum 15 cm i na spód dołka dajemy warstwę grubego żwiru lub mniejszych kamyków. Na tak przygotowaną warstwę drenażową wystarczy postawić donicę i ziemię wyrównać by donica nie była widoczna. Mimo takiego posadzenia i tak warto na zimę, szczególnie kiedy jest w miarę ciepła i mokra nałożyć na sadzonkę dużą butlę plastikową bez dna. Gdybyśmy z jakiś względów nie trafili ze stanowiskiem roślina stosunkowo łatwo zniesie przesadzanie, z uwagi na zwartą bryłę korzeniową.

Różanecznika kosmatego i jego odmiany można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonach. Ważnym jest by kupną ziemię do kwiatów rozluźnić drobnym żwirkiem i na spodzie drenaż z grubszego żwiru. Warto też sadzić do doniczek ceramicznych, bo mniej pracy przy zabezpieczaniu ich na zimę, aczkolwiek w pierwszych dwóch latach po posadzeniu taka ochrona musi być dość solidna.

Przy obu sposobach uprawy można przycinać rośliny, choć nie jest to zabieg konieczny. Przycinamy bezpośrednio po kwitnieniu i zaraz po tym stosujemy oprysk środkiem grzybobójczym.

Mrozoodporność

Bezpieczna dolna strefa to USDA 5a z temperaturami do -28,9 °C. Zatem na pewno nie przemarznie jeśli zadbamy o ilość wody w zimie.

Rozmnażanie

Najłatwiej przez wysiew nasion już jesienią. W innym wypadku stratyfikacja musi potrwać co najmniej 2 miesiące.

Sadzonki półzdrewniałe pobierane latem jeszcze przed wytwarzaniem pąka kwiatowego na rok następny. Starajmy się pobierać sadzonki bardzo wcześnie rano. W tym czasie są one w najlepszej kondycji i mniej grozi nam zamieranie sadzonek. Można ukorzeniać sadzonki zielne, ale musimy pamiętać iż znacznie podatniejsze są na wszelkie choroby grzybowe. Jeśli nie jesteśmy pewni jakości ziemi wymieszajmy ją pół na pół z perlitem, wermikulitem lub drobniutkim żwirkiem i przelejmy półtora litra wrzącej wody. Pozostawmy do ostygnięcia i dopiero sadzonkujmy. Do sadzonkowania lepiej używać płaskich doniczek, bo mniejsza szansa na zalanie roślin, a i patogeny nie lubią dobrze przewietrzanej ziemi.

Trwają prace nad sprawdzaniem kiedy najlepiej pobierać sadzonki i pierwsze wnioski są takie że można pobrać już w okresie pełni kwitnienia.

Rododendrony wszelkie można oczywiście szczepić czy robić odkłady, ale to już zabawa dla zaawansowanych.

Choroby i szkodniki

galasyna azaliiPoza typowymi chorobami, u tego gatunku można się spotkać z galasowatymi naroślami przypominającymi miniaturowe jabłka, o wielkości od 1 do 4 cm średnicy. To galasy grzyba po polsku zwanego płaskoszem różanecznikowym. Ponieważ na zewnątrz pojawiają się tylko galasy, a cała grzybnia siedzi w środku więc nie jest łatwa do zwalczenia. Zanim kupimy krzew sprawdźmy bardzo dokładnie oferowane sadzonki.

Zastosowanie

Ten gatunek różanecznika można posadzić praktycznie wszędzie, od skalniaka po pojemniki. Ponieważ na skalniaku jest z reguły mniej wody to warto rozpatrzeć ściółkowanie podłoża przeprowadzanego po solidnym deszczu.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Rhododendron” to połączenie dwóch greckich wyrazów ‘rhodon’ = róża i ‘dendron’ = drzewo.

Nazwa gatunku ”hirsutum” pochodzi od łacińskiego wyrazu ‘hirsutus’ = szorstki, kudłaty i wiele innych tego typu określeń.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W naturze – http://www.hirsutum.info/rhododendron/species/detail.php?id=371&start

Owoce – http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?enlarge=0000+0000+0306+0965

Płaskosz na azalii – http://www.walterreeves.com/gardening-q-and-a/azalea-and-camellia-leaf-gall/

Galasy na różąneczniku – http://en.wikipedia.org/wiki/Exobasidium#mediaviewer/File:Exobasidium

Uszkodzenia mrozowe – http://www.uni-graz.at/walter.obermayer/plants-of-styria/images/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: