Prosownica rozpierzchła ‘Aureum’

©

Milium effusum ‘Aureum’

Milium effusum 'Aureum'

Opis

Rodzina: Poaceae

Gatunek jest krótkowieczną byliną, która może być traktowana jak roczna.

Uprawiamy ją przede wszystkim dla jej pięknego ulistnienia. Najładniej wygląda przed wybijaniem pędów kwiatowych i w chłodne lata. Kupując siewkę wiemy jak wygląda, lecz większość szkółek rozmnaża ją przez wysiew nasion, które nie do końca powtarzają kolor, dlatego możemy spotkać się z dość dużą różnicą w wybarwieniu liści. Wszystkie mają jednak cechę łukowatego podwijania się swych dość szerokich jak na trawę liści. Kiedy rozpocznie się kwitnienie możemy spotkać się z zieleniem tego co było cytrynowo-żółte. Roślina daje samosiew.

Występowanie

Pochodzi z Europy i zachodniej części Azji. Nie występuje jednak w cieplejszych strefach Europy. Siedliskiem są przede wszystkim mokre miejsca w lasach liściastych.

Wysokość

Od 30 cm wiosną do 60 centymetrów w okresie kwitnienia.

Termin kwitnienia

Pędy kwiatowe zaczynają pojawiać się na początku czerwca, lecz kwitnienie rozpoczyna się po połowie czerwca.

Kolor kwiatu

Bardzo jasno zielone, ale to szczegół bez znaczenia.

Stanowisko

Decydując się na zakup musimy rozpatrzeć jakie mamy wolne miejsca i co tak naprawdę jest dla nas istotne. W naturze występuje w lasach lecz jest to zielony gatunek. Jeśli chcemy otrzymać roślinę intensywnie wybarwioną musimy jej zapewnić minimum 8 godzin słońca, możliwie rannego. Rannego dlatego, że roślina lubi chłód. Przy mniejszej ilości słońca większy będzie udział koloru zielonego, lecz łatwiej będzie nam utrzymać wilgoć w podłożu.

Wymagania i pielęgnacja

kwitnieMa dwa podstawowe wymagania, gleba zasobna i bardzo wilgotna. Odczyn gleby od lekko kwaśnego do zasadowego. O ile w ogrodach żyzność gleb jest zwykle wystarczająca to utrzymanie jej w stanie permanentnej wilgoci jest dość trudne. To właśnie niedostatek wilgoci w czasie ciepłego lata powoduje, że staje się rośliną mało dekoracyjną bowiem liście zasychają. Wszystkie możliwe zabiegi utrzymujące wilgoć są więc w cenie.

Chcąc mieć cały czas ładne kępki zdecydować się można na posadzenie ich w odpowiednich warunkach do ładnego wybarwienia się liści, a jedną sztukę posadzić gdzieś w mniej widocznym miejscu. Ta kępka będzie produkować nasiona, a posadzone w bardziej widocznym miejscu możemy przyciąć po kwitnieniu do ziemi i poczekać na wybicie nowych liści i aż do jesieni mieć ładny element rabat.

Jak większość roślin o ozdobnych liściach będzie wdzięczna za zwiększoną ilość potasu w glebie. Będzie miała wówczas ładniej wybarwione liście, a kępka przeznaczona na nasiona więcej dorodnych nasion. Zawsze w takich wypadkach używam nawozu do roślin kwitnących lub do pomidorów. O ile wiosną daję dawkę nawozów pełnoskładnikowych, to później rozrabiam tyle by starczyło mi nie tylko na kwiaty na balkonie, ale i rosnące w gruncie wszystkie rośliny cebulowe, rośliny które przeznaczam na nasiona oraz te o barwnych liściach. Kończę dokarmianie dopiero po zbiorze nasion lub kiedy dostrzegam początek zasychania liści.

Ponieważ prosownica daje samosiew więc można z tego skorzystać, lecz trzeba 

siewki przepikować do doniczek i te zadołować w gruncie osłaniając nieco po przemarznięciu liści. Oczywiście jeśli zależy nam na siewkach, bowiem większość kiełkujących jesienią siewek nie przetrzyma zimy.

W pojemnikach uprawiamy tak samo, tylko pamiętamy by cały czas ziemia była wilgotna i często nawożona. Praktycznie w pojemnikach przycinanie roślin po kwitnieniu powinno być normą dla ładnego wyglądu.

Mrozoodporność

Ta odmiana spokojnie przetrwa w strefie USDA 6b z temperaturami do -20, 6 0C. W pozostałych strefach może wymagać okrycia na zimę. Oczywiście zielony gatunek jest znacznie odporniejszy.

w pojemnikuRozmnażanie

Rozmnażamy przez wysiew nasion. Ich stratyfikacja nie jest konieczna. Można jednak po 2-3 dniach od wysiewu włożyć je na dno chłodziarki, tylko po to by poprawić równomierność wschodów. Po tygodniu takiego chłodzenia trzeba sprawdzać czy nie pojawiły się korzonki, co oznacza, że rośliny rozpoczęły kiełkowanie. By sobie ułatwić życie wysiewów dokonuję w przezroczystych pojemnikach i kilka nasionek zawsze wysiewam tuż przy jego ściance. Jeśli coś się pojawiło wyjmujemy wysiewy i czekamy na pojawienie się wschodów.

Choroby i szkodniki

Ogólnie wolne od szkodników

Zastosowanie

Lekko zacienione ogrody, miejsca poz drzewami liściastymi, które nie mają dużych liści. Wszelkie obwódki, brzegi rabat i pojemniki.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Milium” pochodzi od łacińskiego wyrażenia ‘miliacea’ = proso w tym wypadku chodzi o zwrot, podobny do prosa.

Nazwa gatunku ”effusum” pochodzi od łacińskiego słowa ‘efundo’ = wylać, lub luźny a po naszemu rozpierzchły. Odniesienie do typu kwiatostanu.

Nazwa odmiany ”aureum” oznacza po prostu „złoty„.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W pojemniku – http://www.seedaholic.com/milium-effusum-aureum.html#

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: