Pałczycha kroplista

©

S.V.Sauromatum venosum

Opis

Rodzina: Araceae

Synonim: Arum cornutum

Od kwietnia 2010 roku gatunek nazywa się Typhonium venosum = Truciec venosum.

To roślina bulwiasta. Wiosną rozpoczyna życie od wypuszczenia specyficznej budowy kwiatu. Składa on się z dwóch elementów. Dość długi ostro zakończony spadix, w którego dolnej części są kwiatki żeńskie a nieco powyżej kwiatki męskie. Spadix otoczony jest spatką. Jest ona w kształcie wysokiego i wąskiego trójkąta o pofalowanych brzegach i często zwijająca się na zewnątrz. Jej wnętrze pokryte jest plamami. W celu przyciągnięcia zapylaczy, w tym wypadku much, kwiat wytwarza zapach zgniłego mięsa. Po zapyleniu kwiat więdnie. Dopiero w tym czasie pojawia się zalążek pędu. Będzie on pokryty ciemnozielonymi plamami. Na wierzchołku pojawiają się dwa charakterystycznie złożone liście. Może być jeden jeśli brak światła. W tym też czasie pojawiają się małe owoce gęsto ułożone obok siebie. W trakcie całego okresu wegetacyjnego owoce dorastają i wybarwiają się na ciemnofioletowy kolor. Zawierają jedno lub dwa nasiona. Do powstania nasion potrzebny jest pyłek z kwiatu innego osobnika, musimy zatem mieć co najmniej dwa egzemplarze jeśli chcemy mieć nasiona.

W uprawie znajduje się forma gatunku znaleziona w Indiach i dlatego nadano jej nazwę Sauromatum venosum Indian Giant Jest to forma wytwarzająca znacznie większy kwiat i liście, a bulwy mogą Kształt liściaosiągnąć ogromne rozmiary i ważyć około 2 kg. Uprawa jest dokładnie taka sama, jak w przypadku standardowej formy.

Występowanie

Gatunek występuje naturalnie na obszarach o subtropikalnym klimacie. Jest to obszar południowo wschodniej Azji oraz Angola i Zimbabwe w Afryce. Zawsze występuje na obszarach wilgotnych, choć nie mokrych.

Wysokość

Przeciętnie około 60 cm.

korzenieTermin kwitnienia

Najczęściej jest to maj.

Kolor kwiatu

Fioletowy-brązowy oraz żółtawe plamy na spatce.

Stanowisko

Na zewnątrz w miejscu zapewniającym minimum 8 godzin pełnego słońca, chociaż najładniej się wybarwia w pełnym słońcu. Jest to owocestanowisko kompromisowe, by kwiat i liście nie były przypalane przez ostre słońce. W naszym klimacie najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie roślinie cienia między godziną 11-tą a 16-tą, czyli kiedy jest najostrzejsze.

W mieszkaniu wczesną wiosną w grę wchodzi południowy parapet, a potem kiedy pojawią się liście trzeba roślinę zdjąć z parapetu i postawić w miejscu możliwie jasnym lecz ze słońcem ograniczonym do godzin rannych. Kiedy jednak będzie za ciemno roślina wyciągnie się, szczególnie będzie to widoczne w długości ogonków liściowych. Może się zdarzyć, że wyciągnięty pęd nie utrzyma ciężaru liści i w ogrodziezacznie wywracać się.

Wymagania i pielęgnacja

To roślina dość łatwa w uprawie zarówno w ogrodzie jak i w mieszkaniu. W mieszkaniu może przeszkadzać tylko niemiły zapach.

Chociaż nigdy nie stwierdzono, że gatunek ten jest wybredny jeśli chodzi o rodzaj gleby, należy dążyć do bogatej gleby i zapewnić doskonały drenaż. Jak wszystkie rośliny z tej grupy kwitną i wydają liście w oparciu o to co zgromadziły w bulwie w roku ubiegłym. Zatem w czasie wegetacji musi odbudować bulwę z poniesionych strat oraz powiększyć ją by pięknie kwitnąć w roku następnym. W momencie pojawienia się bulwka z bulwamipędu należy zapewnić jej dość duże dawki nawozów azotowych. Mając ogródek przy domu można podlewać nawozem do roślin zielonych. Jakiś miesiąc lub dwa później przechodzimy na nawóz uniwersalny. Wcześniejsze nawożenie jest niepotrzebne, bowiem bulwa nie ma korzeni i nic nie pobiera. Korzenie pojawiają się dopiero w momencie pojawienia się pędu nad ziemią. Wyrastają one z górnej części bulwy, więc sadząc ją do ziemi musimy przykryć ją około 5 cm warstwą ziemi, by ich nie uszkodzić w czasie prac. W doniczce postępujemy podobnie. Poza utrzymywaniem wilgoci i nawożeniem nic nie trzeba robić.

jesieniąW naszym klimacie bulwy raczej należy wykopać, wymyć, wysuszyć i w chłodzie pozostawić na zimę. Oczywiście można zaryzykować zostawienie bulw w ogrodzie. Trzeba je jednak zabezpieczyć przed zimnem i nadmiarem wody. Pamiętajmy jednak że w ogródku dobrze będą wyglądać rosnąc w kępie. W warunkach ogrodu obficie tworzą nowe bulwki, które za 2-3 lata wydadzą kwiaty. W doniczce jeśli będziemy dbać to również pojawią się nowe bulwki lecz z racji ograniczonej ilości ziemi będzie ich mniej. Jeżeli udaje nam się zimować rośliny w gruncie to wykopywanie bulw przeprowadzamy co 3-4 lata.

Może jeszcze uwaga dla uprawiających w domu. By naprawdę cieszyć się urodą rośliny potrzebuje ona dużej wilgotności powietrza. Kto ma widną łazienkę ma fart, pozostali powinni postawić ją na tacy z mokrym keramzytem.

Mrozoodporność

Teoretycznie powinna zimować w gruncie już w USDA strefa 6a z temperaturami do -23,3 °C. Radziłabym próbować zimować roślinę dopiero od strefy 7a z temperaturami do -17,8 0C. Oczywiście na stanowiskach zacisznych i przy ochronie przed wodą i mrozem można próbować w zachodniej części strefy 6b.

Rozmnażanie

Przy wysiewie nasion przyda się podgrzewana mnożarka lub mata grzejna. Temperatura samej ziemi powinna być na poziomie 20 0C lub wyżej. W takich warunkach osiąga się najlepszy procent wschodów.

Najprościej jednak kupić dużą bulwę i uzbroić się w cierpliwość czekając na nowe bulwki przyrośnięte do bulwy macierzystej. Uprawiając w doniczkach kwitnące okazy z nowych bulwek otrzymamy po 3 latach.

Choroby i szkodniki

Wypatrujemy przędziorków.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Sauromatum” pochodzi z greki gdzie słowo ‘sauros’ = jaszczurka. Wewnętrzna, plamiasta powierzchnia spatki sugeruje skórę jaszczurki.

Nazwa gatunku ”venosum” pochodzi z łaciny gdzie słowa ‘vena’ = żyły.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Korzenie+owoce+jesienią – http://pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Sauromatum

W ogrodzie – http://www.briansbotanicals.net/Sauromatum/Sauromatum-venosum

Kształt liścia+SV – http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Typhonium_venosum

Bulwa z bulwkami – https://www.flickr.com/photos/andrewschram/4821959625/in/photostream/

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Pałczycha kroplista”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: