Sarkokokka Hookera

©

Sarcococca hookeriana

Sarcococca hookeriana

Opis

Rodzina:Buxaceae

Synonimem jest poprzednia nazwa Sarcococca humilis.

Gatunek został podzielony na dwie formy:

Sarcococca hookeriana var. digyna – jest atrakcyjną rośliną krzewiastą przez swe purpurowe pędy, ogonki liściowe i kolorowe listki okwiatu. Moim zdaniem jest najbardziej atrakcyjna z nich wszystkich.

Sarcococca hookeriana var. humilis – podgatunek pochodzi z zachodnich Chin i został po raz pierwszy znaleziony przez Augustyna Henry, ale opisany przez Ernesta Wilsona w 1907 roku. Różni się eliptycznymi liśćmi, różowymi pręcikami i niskim wzrostem. Dzięki rozłogom tworzy gęste łany. Owoce są mniejsze, błyszczące i czarne.

sposób kwitnięciaGatunek jest wolno rosnącą rośliną rozdzielnopłciową lecz jednopienną. W ogrodzie nie krzyczy z daleka ”popatrz jaki jestem piękny”, ale to doskonała roślina do cienistych ogrodów.

Korzenie ma płytko pod ziemią i rozrasta się dzięki krótkim rozłogom. Pędy wzniesione. Liście zimozielone, lancetowate, lekko skórzaste i ładnie błyszczące z wierzchu. Z kątów liści wyrastają około 1,5 cm rurkowate kwiaty zebrane w pęczki. Górna część kwiatostanu to na ogół kwiaty męskie, a dolna żeńskie. Owocem jest spory, kulisty pestkowiec w kolorze prawie czarnym.

Innym podobnym gatunkiem jest Sarcococca confusa. Roślina ta nie wytwarza odrostów korzeniowych, ma zielone, owłosione młode pędy, szersze, krótsze liście, kwiaty białe z 2 lub 3 słupkami, nawet w tym samym kwiatostanie. Kwiaty są również pachnące.

Występowanie

kwiatyNaturalnie występuje w zachodnich Himalajach i Chinach.

Wysokość

Do 1,5 metra, var. humilis – około 60 cm.

Termin kwitnienia

Już pod koniec marca.

Kolor kwiatu

Biały.

Stanowisko

w ogrodzieGatunek najpiękniej będzie wyglądał w pstrokatym cieniu. Jeśli pogodzimy się ze słabszym kwitnieniem, będzie tolerował nawet mocny cień. Nadmiar słońca spowoduje utratę lśniącej powłoki na liściach.

Wymagania i pielęgnacja

Najlepiej rośnie w naturalnie bogatych, lekko kwaśnych, wilgotnych, dobrze przepuszczalnych glebach leśnych. Najważniejsza jest wilgoć przy przepuszczalnych glebach.

Krzew praktycznie bezobsługowy. Jedyną pracą jest przycięcie krzewu po okresie kwitnienia dla utrzymania ładnego i zwartego wyglądu krzewu. Po cięciu można zasilić roślinę, lub dać warstwę kompostu przy bardzo kwaśnych glebach. S.h. var. humilis jest niższą formą i stosowaną do zadarniania terenów zacienionych. Może się okazać potrzeba usunięcia części pędów jeśli roślina ‘wyjdzie’ poza wyznaczony teren.

Kto chciałby uprawiać roślinę w mieszkaniu musi zapewnić niskie temperatury zimą, np. zabrać z zewnętrznego parapetu dopiero w grudniu lub trzymać w jasnym garażu. Inaczej ma prawo nie zakwitnąć.

Mrozoodporność

Jeśli gleby mamy przepuszczalne spokojnie można uprawiać roślinę w strefie USDA 6a z temperaturami do -23,3 0C. W niższych strefach będzie wymagała okrycia, czymś co nie utrudnia dostępu światła. Może się zdarzyć, że podczas ciężkich zim roślina straci liście lecz odbije na wiosnę. Przypominam jedynie, że nowo posadzone rośliny powinniśmy zabezpieczać zawsze.

Najodporniejsze gatunki (poza opisywanym) to: S. confusa, S hookeriana var. digyna ‚Purple Stem’.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jak większość roślin krzewiastych. Przez sadzonki półzdrewniałe, odkłady, lub w tym wypadku przez podział lub oddzielanie pojedynczych odrostów. Jako że jest to gatunek można rozmnażać także przez nasiona.

Choroby i szkodniki

Brak poważniejszych problemów zarówno z chorobami jak i szkodnikami.

Zastosowanie

Kto ma ocienione miejsce w pobliżu okien może tam roślinę posadzić. Przy każdym wejściu czy otwarciu okna poczuje zapach kwiatów. Pod koniec zimy to wielka przyjemność. Poza tym wszędzie gdzie mamy tereny ocienione, lub potrzebujemy rośliny zadarniającej taki teren.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Sarcococca” pochodzi od greckiego słowa ‘sarxu’ = ciało i ‘kokkos’ = jagody. Jest to odniesienie do owoców rośliny.

Nazwa gatunku ”hookeriana” jest uhonorowaniem angielskiego botanika Sir Josepha Hookera, żyjącego w latach 1817 – 1911.

Określenie ‘humilis’ pochodzi z łaciny i oznacza niskie rośliny.

Określenie ‘digyna‘ pochodzi z greki i oznacza, że zalążnia kwiatu ma 2 słupki.

Można kupić

http://krzewy-ozdobne.com.pl/501-sarcococca-hookeriana.html 12 zł

Trzeba przeglądnąć także All i eBay.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiaty – http://www.vanmeuwen.com/flowers/flower-plants/flowers-for-cutting-plants/sarcococca-

Sposób kwitnięcia – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sarcococca_hookeriana_A.jpg

W ogrodzie – http://www.crocus.co.uk/plants/_/sarcococca-hookeriana-winter-gem-pmoore03

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: