Wiśnia wczesna ‘Kojou-no-mai’

©

Prunus incisa ‘Kojou-no-mai’

Prunus incisa 'KOJOU-NO-MAI'Opis

Rodzina: Rosaceae

W zasadzie jest to wolno rosnący krzew, lecz czasem także małe drzewko. Szkółkarze jednak wolą szczepić na czereśni ptasiej. Jednak nikt nikomu nie mówi, iż egzemplarz szczepiony jest bardziej wrażliwy na przemarzanie oraz znacznie szybciej zamiera niż drzewko wyprowadzone na własnych korzeniach.

Odmiana ‘Kojou-no-mai’ (łatwiej wymówić kojo-no-mai), co z japońskiego oznacza lot motyla, jest rośliną typowo ozdobną. Czasem pojawią się małe owoce, ale nie warto nimi zawracać sobie głowy. Wyrastające pędy mają zygzakowaty kształt i są wzniesione, tworzą one dość luźną i nieco bałaganiarską koronę. Liście niewielkie ząbkowane. Młode liście jasnozielone, później standardowo zielone, a pod jesień przebarwiają się na lekko pomarańczową czerwień. Dzwonkowate kwiaty zebrane po kilka na długich szypułkach co nadaje im formę zwisającą. Są pachnące i niewielkie, lecz na zadbanym krzewie bardzo liczne.

Istnieje odmiana która nieco przypomina ‘Kojou-no mai’ i nazywa się Prunus incisa praecox. Jest znacznie mniejsza od naszej odmiany, pędy często proste, liście bardziej lancetowate, kwiatki bardziej różowe i są pojedyncze lub zebrane maksymalnie po dwa. Wiedza naszych producentów nie pozwala im na rozróżnienie tych dwóch odmian.

liścieWystępowanie

Odmiana ta została odkryta przez Shiuo Akaike przy ścieżce prowadzącej na górę Fuji. Jest to zatem naturalna odmiana.

Wysokość

Dorasta do 1.5 m wysokości po kilku latach.

Termin kwitnienia

Najczęściej jest to przełom kwietnia i maja, tuż przed rozwojem liści. W niektórych latach małe listki istnieją równocześnie z kwiatami.

Kolor kwiatu

Pąki są jasno czerwone, sam kwiat biały z różowym zabarwieniem, potęgowanym przez mocno czerwone kielichy kwiatowe.

Stanowisko

Pierwsze i podstawowe to osłonięte stanowisko. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie tego bardzo wolno rosnącego krzewu na tle grupy zielonych iglaków. Mamy nie tylko osłonę dla całego krzewu, ale także idealne tło eksponujące urodę tych drobnych kwiatów. Starajmy się nie sadzić w pełnym słońcu, bowiem wówczas będziemy widzieć białą plamę zamiast kwiatków, niemniej roślina zawsze najlepiej kwitnie kiedy ma wystarczającą ilość słońca. Zatem nasze stanowisko powinno mieć minimum 8 godzin pełnego słońca.

wiatrWymagania i pielęgnacja

Wielkich wymagań roślina nie ma, lecz przepuszczalne gleby to konieczność. Bardzo ceni sobie delikatnie wilgotne ziemie w okresie letnich upałów i obojętny odczyn gleby.

Teoretycznie rośliny można nie ciąć, doświadczenie uczy by od razu kształtować sobie regularną koronę. Jeśli ktoś się zdecyduje na bardziej uporządkowaną koronę cięcie przeprowadzamy wyłącznie tuż po zakończeniu kwitnienia, jako że roślina kwitnie na zeszłorocznych pędach.

Uprawa w pojemnikach jest wykonalna jeśli dysponujemy zimnym pomieszczeniem. Nie utrzymamy rośliny przenosząc ją do mieszkania. Do kupnej ziemi koniecznym będzie jakikolwiek rozluźniacz i solidny drenaż. Starajmy się dać roślinie jak możliwie najmniejsze doniczki by za dwadzieścia lat ten mały krzew był większy niż doniczka. W innym wypadku nie bardzo będzie wiadomo co podziwiać roślinę czy doniczkę.

Mrozoodporność

Standard to strefa USDA 6b z temperaturami do -20,6 0C. Jednak jeśli zadbamy o roślinę, ochraniając ją i sadząc na przepuszczalnych glebach to można ją uprawiać w ogrodzie na naszym biegunie zimna, byle nie była wystawiona na zimowe przeciągi.

w pojemnikuRozmnażanie

Tej odmiany nie można rozmnażać przez nasiona, bowiem ich nie wytwarza. Jeśli nawet pojawią się jakieś owocki, to zarodek w pestce jest niedostatecznie wykształcony przez co nic nie wykiełkuje.

Najpewniejszym sposobem są sadzonki zielne pobierane w czerwcu. Ukorzeniają się stosunkowo łatwo. Kto chce się pobawić może próbować jeszcze okulizacji lub odkładów powietrznych.

Choroby i szkodniki

Przy szczególnym pechu może się pojawić mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Wszystko zależy od naszych umiejętności, chęci pracy i wyobraźni.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Prunus” pochodzi ze starogreckiego słowa ‘προύνη (proúnē)’ = niepoliczalny. Później łacińskie określenie śliwki.

Nazwa gatunku ”incisa” pochodzi od łacińskiego słowa ‘incidere’ = nacięcie, wycięcie, wcięcie itp.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Liście – http://www.kelways.co.uk/product/prunus-incisa-kojo-no-mai-/12278/

W pojemniku – http://www.gardeningexpress.co.uk/ProductDetails.asp?ProductID=3839

Wiatr – http://www.burncoose.co.uk/site/plants.cfm?pl_id=3466#

Komentarze 2 to “Wiśnia wczesna ‘Kojou-no-mai’”

  1. Magda BarwyOgrodu Says:

    Dodam – u mnie wyrosła do 1,5 m w ciągu 3-4 lat, ma zdecydowanie pokrój gęstego drzewka, nie krzewu. Pięknie kwitnie, bardzo wcześnie,
    pozdrawiam,
    m.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: