Porzeczka krwista „Biały Sopel”

©

Ribes sanguineum ‚White Icicle’

Ribes sanquineumOpis

Rodzina:Grossulariaceae

To krzew o wzniesionych, bezkolczastych pędach oraz szerokim i luźnym pokroju. Liście na pędach trzy lub pięcioklapowe o wyraźnym unerwieniu, nadające liściom nieco plisowany wygląd, od spodu jaśniejsze z uwagi na owłosienie. Kwiatki stosunkowo drobne, pięciopłatkowe zebrane w długie, wiszące grona, mogące mieć nawet 12 cm długości. Owocem jest jagoda, ciemna o sinym, mocnym nalocie. Miąższ niezbyt smaczny, dlatego uprawiamy tę roślinę jako krzew ozdobny. Wytwarza krótkie odrosty korzeniowe.

Na koniec muszę dodać, iż wpisana nazwa odmiany jest nazwą handlową. W nomenklaturze botanicznej pełna nazwa rośliny to Ribes sanguineum ‘Ubric’

Występowanie

kwiatostanJest to naturalna siewka wybrana z innej białej odmiany przez Ogród Botaniczny przy Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Do handlu odmiana trafiła dwa lata później czyli w 1988 roku.

Wysokość

Przeciętnie około 2 metrów.

Termin kwitnienia

Jest to stosunkowo późna odmiana kwitnąca około 2 tygodnie po gatunku i innych odmianach czyli około połowy maja.

Kolor kwiatu

Biały

Stanowisko

Można ją sadzić w pełnym słońcu, lecz również w miejscach gdzie dostanie 10 godzin słońca. Nie jest to typowy półcień, bowiem ten przewiduje tylko 6 godzin słońca.

Wymagania i pielęgnacja

owoceJeśli tylko chcemy ją mieć to jest to roślina mało wymagająca. By obficie kwitła, a kwiatostany były pełnej długości, roślina powinna rosnąć na dostatecznie wilgotnej, choć przepuszczalnej ziemi o znacznej zasobności. Odczyn gleby od lekko kwaśnej do obojętnej.

Najobficiej kwitnie na pędach dwu i trzyletnich. W czwartym roku kwitnienie na tych pędach już jest znacznie słabsze. Z tego powodu pod koniec kwitnienia oznaczamy pędy które słabiej kwitły i tuż po zakończeniu kwitnienia wycinamy je przy samej ziemi. W taki sam sposób postępujemy jeśli przywracamy do życia zaniedbane krzewy. Zarówno odmianę jak i sam gatunek można żywopłotwykorzystać na formowane żywopłoty.

Z racji braku imponującego długością korzenia, roślinę należy podlewać w czasie dłużej trwającej letniej suszy. Także po przycięciu należy się roślinie porządne ściółkowanie kompostem. W tym samym czasie należy dać nawóz wieloskładnikowy, a pod koniec lata, czyli nie później niż na początku sierpnia nawóz fosforowo-potasowy, który zapewni nam dobre wypełnienie kwiatostanów w kolejnym roku.

Mrozoodporność

Mimo swego pochodzenia odmiana ta nie jest u nas do końca mrozoodporna. Możemy się o nią nie martwić od strefy USDA 6b z temperaturami do -20,6 0C, pod warunkiem, że posadzona będzie na stanowisku osłoniętym od zimowych wiatrów. To one są zazwyczaj przyczyną wypadania krzewów.

Rozmnażanie

Jak prawie wszystkie mieszańce krzewów, rozmnażamy przez sadzonki zdrewniałe lub półzdrewniałe. Z reguły nie ma z tym większych problemów. Można także odcinać odrosty korzeniowe.

Choroby i szkodniki

Czasami mogą pojawić się mszyce.

Nie powinniśmy sadzić porzeczki jeśli mamy ciekawe gatunki sosen w ogrodzie, ponieważ porzeczka jest domem dla grzyba o nazwie Cronartium ribcola wywołującego rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Szczególnie gatunki północnoamerykańskie są bardzo podatne, np. sosna wejmutka, sosna Lamberta.

Zastosowanie

Ponieważ w okresie kwitnienia jest to bardzo piękny krzew można posadzić go nawet na bardzo widocznym miejscu. Z racji jego luźnej korony szczególnie na początku starajmy się sadzić roślinę tak, by za nią było jednorodne tło, np. wysoki żywopłot z iglaków.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Ribes” pochodzi z języka perskiego gdzie słowo ‘ribas’ = kwaśny smak. Odniesienie do dość kwaśnego smaku owoców.

Nazwa gatunku ”sanquineum” pochodzi od łacińskiego słowa ‘sanguis’ = krew. Dlatego taka jest nasza krajowa nazwa.

Kupić można np. – http://www.drzewa.com.pl/3488-porzeczka-krwista-white-icicle-.html

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatostan – http://www.calfloranursery.com/plants/ribes-sanguineum-white-icicle

Żywopłot – http://oregonstate.edu/dept/ldplants/risa4.htm

Owoce – http://www.botanicalgarden.ubc.ca/potd/2005/09/ribes_sanguineum.php

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: