Lepnica ‘Rolly’s Favorite’

©

Silene x robotii ‘Rolly’s Favorite’

 

Silene xrobotii

Opis

Rodzina: Caryophyllaceae

Jest to naturalna krzyżówka między dwoma rodzajami roślin, a mianowicie między rodzajem Silene(lepnica) i rodzajem Lychnis(firletka). Staje się to widoczne, kiedy popatrzymy na liście, które są bardzo podobne do liści firletki chalcedońskiej. Jako hybryda roślina żyje krócej niż naturalne krzyżówki między dwoma gatunkami w tym samym rodzaju. W dobrych warunkach żyje około 5 lat.

Silene x robotii pionRoślina ma krzaczasty pokrój dzięki rozgałęzionym pędom. Liście lancetowate, osadzone parami. Są delikatnie owłosione. Na szczycie nieco rozpierzchły kwiatostan złożony z maksimum 20 delikatnie pachnących kwiatków. Kwiatki są dość duże bo około 2,5 cm średnicy. Składają się z pięciu dość szerokich płatków posiadających wycięcia na szczycie.

Występowanie

Przypadkowe dzieło natury.

Wysokość

Między 30 a 40 cm w czasie kwitnienia. Kępka dorasta do mniej więcej takiej samej szerokości.

Termin kwitnienia

Może zacząć kwitnąć pod koniec maja, lecz częściej kwitnie w pierwszej połowie czerwca. Kwitnienie trwa około miesiąca.

kwiatostanKolor kwiatu

Ciemnoróżowy z białymi wypustkami wokół gardzieli.

Stanowisko

Najlepsze stanowisko to delikatny cień jaki dają drzewa o luźnej koronie np. brzoza, akacja itp. Na ogół sadzimy tak by roślina miała około 6-8 godzin pełnego słońca, lecz była cieniowana w czasie najgorętszych godzin dnia.

Wymagania i pielęgnacja

Najlepsze rezultaty otrzymamy na glebach przepuszczalnych, lecz dobrze gospodarujących wilgocią i dość żyznych. Odczyn gleby od w donicyobojętnego w górę. Jest to stanowisko optymalne, urośnie także na nieco słabszych glebach. Nie zniesie jednak gleb zbyt wilgotnych w czasie zimy.

Z zabiegów pielęgnacyjnych zastosujmy przycięcie kwiatostanów, a roślina będzie miała szansę powtórzyć kwitnienie wczesną jesienią, choć nie będzie ono już tak obfite.

Mrozoodporność

Najniższa bezpieczna strefa to USDA 5a z temperaturami do -28,9 0C. Na zacisznym stanowisku i pod zabezpieczeniem może przetrwać mrozy powyżej -30 0C. Komu roślina się podoba, a nie ma ogrodu, może spróbować uprawy na balkonie, lecz donica i sama roślina musi być doskonale zabezpieczona lub na okres zimy przeniesiona w miejsce gdzie temperatury utrzymują się w granicach zera.

Rozmnażanie

O rozmnażaniu nikt nie pisze bowiem jest objęte licencją, lecz na własne potrzeby można spróbować podziału rośliny, które jest dość trudne lecz możliwe.

Choroby i szkodniki

Brak danych

Zastosowanie

Rabaty, skalniaki, pojemniki, a nawet ogrody z roślinami alpejskimi.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Silene” została przejęta przez K. Linneusza w 1735 od Theophrasta i ma podwójną etymologię. Pierwsze tłumaczenie, to że nazwa pochodzi od ‚Silenos’, towarzysza Bachusa(obaj mieli wydatne brzuchy). Jest to odniesienie do rozdętego kielicha lepnicy pospolitej. Drugie tłumaczenie, to że nazwa pochodzi od ‚Selene’ = księżyc. Odniesienie do faktu, że kwiaty lepnicy pospolitej(pierwsza opisana roślina) otwierają się wieczorem i zamykają o poranku.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

W donicy – https://www.mygardeninsider.com/the-gardeners-library/4014/silene/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: