Róża wielokwiatowa

©

Rosa multiflora

rosa multiflora

Opis

Rodzina: Rosaceae

Jest to bardzo zmienny gatunek, w związku z tym mamy wiele tzw. sportów, (samoistna mutacja) charakteryzujących się na ogół jedną cechą inną od naturalnego typu. Przykładem może być osobnik, który wcale nie wytwarza kolcy na pędach.

Gatunek należy do krzewów intensywnie rosnących i tworzących bardzo gęste korony o długich (do 4-7 m długości) zwisających lub jeśli znajdzie podporę wspinających się pędach , z licznymi średniej wielkości zakrzywionymi kolcami. Bez podpór pędy przewieszają się łukowato i są mocno splątane. Liście mają zmienną wielkość, choć są dość duże. Składają się z 5 do 9 odwrotnie jajowatych listków. Mogą być zarówno nagie jak i nieco owłosione. Na ogół do końca są zielone, lecz niektóre osobniki zmieniają barwę na zbliżoną do ceglastej. Kwiaty pięciopłatkowe o średnicy 2-3 cm, zebrane w wielokwiatowe wiechy. Owoce czerwone, bardzo ozdobne, gładkie o wielkości grochu. Dojrzewają na przełomie sierpnia i września.

Występowanie

Do Europy przywiózł gatunek Carl Peter Thunberg (szwecki botanik i lekarz) w 1781 roku. Naturalnie rośnie na terenie Chin, Japonii i na Półwyspie Koreańskim.

Wysokość

Bez podpór osiągają średnio około 3 m wysokości i mają podobną średnicę, ale wspinając się na podpory mogą osiągać znacznie większą wysokość.

Termin kwitnienia

Kwitnie bardzo obficie na przełomie czerwca i lipca na ubiegłorocznych pędach.

Kolor kwiatu

Biały, czasem płatki są lekko zaróżowione.

Stanowisko

Najobficiej kwitną w pełnym słońcu. Jeśli zapewnimy roślinie około 10 godzin pełnego słońca to nie powinniśmy odczuć spadku obfitości kwitnienia.

Wymagania i pielęgnacja

Jest to krzew, który może być posadzony na przeciętnych glebach. Oczywistością jest, że na glebach lepszych, wilgotniejszych i odczynie zbliżonym do obojętnego otrzymamy piękniejszy krzew. Na słabszych glebach warto wczesną wiosną dać 10 cm warstwę kompostu jako nawóz.

Z uwagi na jego wielkość, jako roślina nie cięta może być uprawiana tylko w dużych ogrodach. Natomiast w ogrodach mniejszych trzeba krzew przycinać. Ponieważ kwitnie na ubiegłorocznych pędach przycinamy bezpośrednio po kwitnieniu lub nawet w momencie kwitnienia ostatnich kwiatków. Młode rośliny tniemy sekatorem, starsze z uwagi na ich gęstość przy pomocy nożyc do żywopłotu. Co 3-4 lata wycinamy tuż przy ziemi najstarsze pędy. W ten sposób utrzymamy stale witalność rośliny na najwyższym poziomie.

Mrozoodporność

Przyjmuje się, że krzew jest bezpieczny w strefie USDA 6a z temperaturami do -23,3 0C. Jednak w niższych temperaturach i na stanowisku nie osłoniętym mogą pędy przemarznąć. Starsze egzemplarze odbiją z korzeni, nowe nasadzenia powinny być zabezpieczane chociażby kopczykowaniem.

Rozmnażanie

Rozmnażanie z nasion jest długie, często trwa dwa lata. Nie będę go tu opisywać bo są łatwiejsze sposoby.

Przez sadzonki półzdrewniałe, czyli z tzw. piętką pobierane w lipcu i sadzone najlepiej do inspektów, w których muszą przetrwać zimę.

Sadzonki zdrewniałe potrzebują do ukorzenienia się około roku, lecz ukorzenia się duży procent.

Odkłady ukorzeniają się również około roku.

Oddzielanie odrostów to najszybszy sposób. Wykonujemy go jeszcze przed ruszeniem wegetacji i sadzimy na miejsce stałe lub do doniczek. Trzymane na zewnątrz trzeba ochraniać przed mrozami.

Choroby i szkodniki

Jest to krzew dość odporny na choroby. Można jednak spotkać się z typowymi dla róż chorobami czyli mączniakiem prawdziwym i plamistością liści.

Zastosowanie

W szkółkarstwie używa się tego gatunku jako podkładki dla innych róż. W ogrodach można ją posadzić w szpalerze nieformowanych krzewów, a może być sadzona jako soliter w reprezentacyjnych miejscach, ze szczególnym naciskiem na przepiękne kwitnienie w okresie wiosennym. Później o kwiaty mogą postarać się rośliny jakie posadzimy w jego pobliżu. Z uwagi na intensywny oblot owadów jest czerwcowym pożytkiem pszczelim.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: