Ostrzenie narzędzi ogrodniczych

Skąd mam wiedzieć jakie narzędzia wymagają konserwacji? Odpowiedź jest prosta. Każde narzędzie, które ma nakrętki i śruby, wkręty, noże i łańcuchy będzie potrzebować czyszczenia i ostrzenia. Czyli od kosiarek bębnowych, nożyc do żywopłotów, po nożyce, sekatory, siekiery i inne. No to jeszcze powiedz “geniuszu” jak ja baba mam to zrobić”.

To tylko mały fragment rozmowy z jedną z klientek mojej firmy i koleżanką jednocześnie. Skłoniła mnie ona do popełnienia tego postu.

1. Umyć ciepłą wodą z płynem do naczyń. Usuniemy w ten sposób wszystkie zanieczyszczenia organiczne i ziemię. Następnie wycieramy lub suszymy, jeśli wieje lub jest słońce.

2. Do usunięcia rdzy, naklejek używamy wełny stalowej. Może nam do tego posłużyć metalowy zmywak do naczyń. Należałoby to jeszcze odkurzyć po zabiegu czyszczenia. Zwykła szmatka lub zmiotka do podłogi.

3. Przygotujmy sobie wcześniej dwie osełki, metalowe pilniki lub tzw. diamentowe ostrzałki. Jedno narzędzie powinno być z grubszym ziarnem, a drugie z drobniutkim. Ostrzymy tylko samo ostrze, zaczynając narzędziem z grubszym ziarnem, a kończymy tym z mniejszym ziarnem.

4. Po zakończeniu ostrzenia znów omiatamy z pyłu i oliwimy narzędzie. Można zamiast oleju lnianego użyć dostępnego w sklepach preparatu w aerozolu WD-40 (najczęściej na dziale samochodowym). Tego samego preparatu użyjmy do naoliwienia wszystkich zamków , zawiasów, kłódek. Będzie się lepiej ich używać i nie będą się zacinały ani skrzypiały.

5. Ostatnią czynnością jest upewnienie się czy wszystkie śruby i nakrętki porządnie się trzymają, a jak nie to dokręcić.

Na wiosnę oprócz sekatorów wszelkiej maści, bardzo przydają się ostre szpadle, nie zapomnijcie o nich. Pilnik i 10 minut czasu, a potem praca o połowę lżejsza.

Ostrzenie noży w kosiarkach pozostawmy panom. W końcu po coś ich mamy!

czyszczenie i ostrzenie

Jedna odpowiedź to “Ostrzenie narzędzi ogrodniczych”

  1. Ja, baba Says:

    Dzięki! Artykulik króciutki, a sporo mi wyjaśnił. Czekam na dalsze!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: