Sadzonki korzeniowe

Wykonujemy je zazwyczaj wówczas gdy mamy mało materiału wyjściowego, a potrzebujemy większą ilość sadzonek. Także w przypadku tych bylin, które trudno lub wcale nie rozmnażają się przez sadzonki pędowe.

Wiosną przed ruszeniem wegetacji wykopujemy roślinę, opłukujemy zewnętrzne korzenie. Jeśli nie rozmnażamy na masową skalę to możemy tylko fragment bryły korzeniowej.

Na sadzonki wybieramy młode korzenie o grubości ołówka. Ostrym nożem korzonek jak najbliżej szyjki korzeniowej. Najwartościowsze są te sadzonki które zostały pobrane z pobliża szyjki korzeniowej.    Następnie dzielimy korzeń na mniejsze odcinki o długości 5 – 8 cm. Im korzeń grubszy te odcinki mogą być krótsze. Nie tnijmy jednak odcinków dłuższych jak 10 cm. By zachować biegunowość – co jest ważne przy pionowym i ukośnym sadzeniu sadzonek – górną stronę tniemy prosto, a dolną ukosem.

Sadzonki korzeniowe zawilców i płomyka wiechowatego układamy poziomo na warstwie podłoża i przysypujemy je warstwą grubości około 3 cm.

Sadzonki przegorzana czy mikołajka sadzimy ukosem. Układając sadzonki tak by wszystkie mały górny koniec zwrócony w tę samą stronę.

Jeszcze inne przede wszystkim krzewów sadzimy pionowo.

Tak przygotowane sadzonki wstawiamy do pomieszczenia o temperaturze około 15 stopni. Ziemię utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, zraszając jej wierzch w razie potrzeby. Czas ukorzeniania się sadzonek, a następnie wschodów jest dość długi. Najczęściej gotowe do przesadzania sadzonki otrzymujemy późną wiosną. Dlatego raczej uprawiamy je w doniczkach i przez pierwszą zimę przechowujemy pod osłonami bądź w nieogrzewanych pomieszczeniach. Na miejsce stałe wysadzamy rośliny dopiero wiosną następnego roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: