Sadzonki pędowe zielne


Sadzonki pędowe zielne pobieramy z roślin ogrodowych najczęściej późną wiosną i latem. Są to pędy które wyrosły w danym roku. Starajmy się podczas pobierania sadzonek wkładać je od razu do worka foliowego i tak transportować do domu. Często w domu okaże się, że będzie konieczne włożenie ściętych pędów do pojemnika z wodą na około 20 minut. Wyznacznikiem czasu moczenia będzie sztywność liści. Natomiast sadzonki z roślin domowych pobieramy począwszy od wczesnej wiosny.

Długość takiej sadzonki jest uzależniona w znacznym stopniu od rośliny. Mogą to być sadzonki dwuwęzłowe lub 3 i 4 węzłowe. Uzależnione jest to także od długości międzywęźli. Jeśli te odcinki są krótkie trzeba pobrać sadzonkę z większą ilością węzłów inaczej sadzonka nam się nie utrzyma w podłożu.

Węzeł – jest to zgrubiałe miejsce na pędzie, z którego wyrastają liście oraz jest tam zlokalizowany pąk śpiący. Z niego wyrasta nowy pęd jeśli przytniemy pęd stary.

Przystępując do sporządzania sadzonek w pierwszej kolejności przygotujmy sobie wszystkie potrzebne składniki.

Doniczkę napełniamy ziemią.

Usuwamy jej nadmiar i lekko ziemię ugniatamy.

Z rośliny wycinamy szczytowy kawałek pędu. Cięcia dokonujemy tuż nad liściem lub parą liści pozostających na roślinie.

Usuwamy zbyteczny kawałek pędu przycinając tak by pod ostatnim węzłem pozostał tylko 1 centymetrowy kawałek pędu.

Usuwamy liście z dolnego węzła lub jeśli mamy sadzonkę 4 węzłową to z dwóch dolnych węzłów. Starajmy się odcina ć ogonki liściowe bo wówczas rana jest gładka i najmniejsza.

U części roślin mało podatnych na zagniwanie można skrócić liście do połowy. Ograniczy to parowanie co przy braku korzeni jest dla sadzonki istotne.


Koniec sadzonki łącznie z węzłem wkładamy do ukorzeniacza. Jeśli jest to sadzonka zielna to do ukorzeniacza do roślin zielnych. Natomiast jeśli pęd u dołu jest już delikatnie zdrewniały to zastosujemy ukorzeniacz do roślin pół zdrewniałych.

Tak przygotowaną sadzonkę wkładamy do otworu w ziemi. Sadzonki z 4 węzłami sadzimy tak by drugi od dołu węzeł znalazł się tuż nad ziemią. Ziemię wokół pędu lekko uciskamy.

Do jednej doniczki możemy posadzić kilka sadzonek lub tylko jedną. W warunkach domowych proponowałabym zastosować zasadę jedna sadzonka do jednej małej doniczki. Sadzonka taka może zostać w ziemi dłużej – aż do przerośnięcia podłoża. Natomiast jeśli posadzimy kilka sadzonek to po podjęciu przez roślinę wzrostu musimy przesadzić sadzonki pojedynczo do doniczek. Często takie przesadzanie jest zbyt dużym stresem dla rośliny i zdarza się że sadzonka ginie.

Doniczkę z sadzonkami etykietujemy. Ma to znaczenie jeśli rozmnażamy kilka roślin. Niemniej ma to znaczenie także przy jednej roślinie bo pisząc obok nazwy rośliny, jej odmiany także datę sadzonkowania wiemy ile czasu potrzebowała sadzonka danego gatunku na ukorzenienie się.

Doniczkę z sadzonkami lub sadzonką wkładamy do worka foliowego do którego nadmuchujemy powietrza. Następnie worek wiążemy. Nasz oddech zawiera dużo dwutlenku węgla. W drodze asymilacji roślina pobiera właśnie dwutlenek węgla. Zatem tym sposobem podnosimy jego zawartość w powietrzu wokół rośliny. Dodatkowym zyskiem jest sztywność worka, który nie dotyka do brzegów liści sadzonek.

Worek z sadzonkami stawiamy w miejscu widnym, ale z dala od bezpośrednich promieni słonecznych.

Codziennie otwieramy worek dla przewietrzenia sadzonek. Po minucie worek ponownie zawiązujemy. Można od razu worek podziurkować by nie było konieczne jego codzienne otwieranie. Niemniej jeśli worek zaparuje trzeba go otworzyć przewrócić na drugą stronę. Sadzonki będą miały suche ściany worka.

Oczywiście sadzonki można zabezpieczyć także w inny sposób. Wówczas dla wietrzenia albo zde jmujemy korek, albo pod brzeg butelki podkładamy kawałek patyczka grubości ołówka.

Jeśli zobaczymy na roślinie świeże przyrosty to znaczy, że roślina się ukorzeniła. Wówczas otwieramy worek, ale go nie zdejmujemy. Natomiast pod butelkę podkładamy grubszy patyk. W ten sposób hartujemy sadzonki. Dopiero po około tygodniu całkowicie usuwamy zabezpieczenia.


Z roślinami bardzo podatnymi na zagniwanie lub odwrotnie z roślinami, które są zabezpieczone przed nadmiernym parowaniem radzimy sobie nieco inaczej.

Przygotowujemy dwie ceramiczne, nieszkliwione doniczki. Jedna znacznie mniejsza od drugiej. W mniejszej doniczce zaklejamy otwór w dnie lub zalepiamy np. sylikonem.

Do większej doniczki nasypujemy podłoża gdzieś tak do połowy  i  wstawiamy w środek mniejszą doniczkę, następnie do większej dosypujemy podłoża. Po zakończeniu brzeg mniejszej doniczki powinien być nieco ponad podłożem.

Do mniejszej doniczki nalewamy wody. Parowanie tej wody zabezpieczy właściwą wilgotność sadzonkom posadzonym w dużej doniczce.

Do tak przygotowanego podłoża sadzimy sadzonki i już niczym tych sadzonek nie okrywamy lub jeśli zobaczymy, że liście jednak więdną wstawiamy do worka, ale worka nie zawiązujemy.

Teraz słowo o przygotowaniu podłoża.

Sadzonki najlepiej ukorzeniać w mieszance nie zbijającej się, dobrze utrzymującej wilgoć, ale łatwo odprowadzającej jej nadmiar. Praktyka pokazuje, że najlepszym rozwiązaniem dla przeważającej większości naszych roślin (nie mówię o roślinach ze specyficznymi wymaganiami)jest mieszanina perlitu z odkwaszonym torfem. Najlepiej dać 2 części perlitu i jedną część torfu.

Mieszankę taką przygotować w jakiejś donicy i solidnie podlać, pozostawiając na dwie godziny do obcieknięcia. Dopiero po takim czasie można jej użyć do napełniania doniczek przeznaczonych pod sadzonki.

Reklamy

Komentarzy 19 to “Sadzonki pędowe zielne”

 1. Aeschynantus « Kwiaty w domu i na tarasie Says:

  […] Dokładna instrukcja jak przygotować sadzonki pędowe znajduje się KLIKNIJ TUTAJ […]

 2. Fuksja mieszańcowa « Kwiaty doniczkowe Says:

  […] 3-węzłowe wierzchołkowe sadzonki zielne,(szczegółowy opis sadzonek zielnych znajduje się w poradniku ogrodnika) z których usuwa się dolną parę liści. Nie powinno się ich pobierać z pędów kwitnących. W […]

 3. Tibuchina « Kwiaty doniczkowe Says:

  […] materiał pobierany na sadzonki musi być idealnie zdrowy. Jak wykonać takie sadzonki napisałam w PORADNIKU OGRODNIKA na tym blogu. Po pojawieniu się nowych przyrostów i jeśli z oszczędności miejsca […]

 4. Werbena ogrodowa « Kwiaty roczne Says:

  […] do września. Są to typowe sadzonki wierzchołkowe zielne. Sposób ich przygotowania opisałam w PORADNIKU OGRODNIKA Dodać trzeba, że ukorzenione sadzonki jeszcze przed zimą uszczykujemy nad 2 od dołu liściem. […]

 5. Anonim Says:

  witam, od kiedy odkryłam Pani wpisy o roślinach często korzystam z porad. ostatnio zapoznawałam się ze sposobem rozmnażania przez sadzonki zielne. w związku z tym, że postanowiłam zastosować tę metodę przy klematisach, mam takie pytanie: czy ziemię z sadzonką umoczoną w ukorzeniaczu należy podlać? wydaje mi się to zbyteczne, a z wpisu powyżej nie wynika to jasno… dziękuję z góry jeśli znajdzie Pani czas na odpowiedź. pozdrawiam. Dominika z Tarnobrzega

  • zojalitwin Says:

   Witam!
   W zasadzie postępowanie z przygotowaniem podłoża powinno być takie, że solidnie je podlewamy już po nasypaniu do pojemnika i odstawiamy na przynajmniej 2 godziny przed przystąpieniem do sadzonkowania. W tym czasie woda przesiąknie przez podłoże i jej nadmiar wycieknie przez otwory odpływowe. Dopiero wówczas przystępujemy do sadzonkowania. Przy takim postępowaniu nie ma potrzeby podlewania bo podłoże jest jak najbardziej akuratne.

 6. Anonim Says:

  Gratuleje…należy Ci się medal za jasność przekazu…próbowałem czytać wiele porad na taki wydawałoby się banalny temat…i z przerażeniem odkryłem, że ich autorzy albo byli ogrodnikami-teoretykami albo nie zależło im aby ktokolwiek zrozumiał ich tekst. Pozdro.

 7. Jola Mastalerz Says:

  Ja również, dziękuję za przejrzysty, dokładny przekaz. Spróbuję tej metody z klematisem południwym i Warszawskę Nike.Jaki jest, Pani zdaniem najwłaściwszy termin na ich rozmnażanie? Pozdrawiam Jola

 8. Emanuela Says:

  czy ta metoda rozmnazania dotyczy rowniez powojnikow ?

 9. Maciej Says:

  Czy można w ten sposób rozmnażać maliny, jeśli tak to jak je ciąć, i czy to mogę wykonać jeszcze o tej porze roku (sadzonki rosły by w szklarni)? Czy w takim wypadku mogę je jeszcze lepiej chronić przed zimnem zakładając na nie plastikowe butelki, czy skoro będą w szklarni to jest to zbędne.
  P.S. Sadzonki chcę zrobić ze ściętych pędów malin, które i tak na jesień trzeba przycinać.

  • zojalitwin Says:

   W tym czasie to raczej niemożliwe, rośliny przygotowały się na okres spoczynku. Można eksperymentować z sadzonkami zdrewniałymi wiosną. Ja zdecydowałabym się na Wykopanie wczesną wiosną i oddzielenie odrostów. Przynajmniej podwoiłabym ilość krzewów.

 10. ewa z mazur Says:

  Chciałabym rozmnożyć jednoroczną Budleję Dawida. W tej chwili kwitnie, a właściwie ma pąki. Kiedy powinnam przygotować sadzonkę? Koleżanka powiedziała mi, zeby uszczknąć czubek (dość duży) gałązki, ale ja nie mam pewności, choć ona zajmuje sie budlejami od lat. Pozdrawiam 🙂

  • zojalitwin Says:

   Sadzonki zielne właśnie w ten sposób się przygotowuje. Ucina się je z niekwitnących pędów lub usuwa się się cały kwiatostan. Ucinamy tuż nad parą liści które mają zostać na roślinie. Sadzonka musi mieć minimum 2 a najlepiej 3 węzły – miejsce przyczepienia liści. usuwa się ostatnią parę liści i skraca dół tak by pod węzłem został tylko 1 cm pędu. Przy braku wprawy lepiej posłużyć się ukorzeniaczem.

 11. Alicja Stępnikowska Says:

  Pani Zoju, czy to prawda, że sundaville rozmnażana przez sadzonkowanie daje osobniki dorosłe słabsze i gorsze? Czy to w ogóle jest możliwe?

  • zojalitwin Says:

   Zawsze i przy wszystkich roślinach rozmnażanie generatywne czyli przez nasiona daje zdrowsze rośliny. Rozmnażanie wegetatywne czyli przez wszystkie możliwe sadzonki jest szybsze i dlatego bardziej wykorzystywane. W dawniejszych czasach wyhodowanie nowej odmiany trwało czasem dziesiątki lat tylko dlatego, że akceptowano tylko odmiany w pełni ustalone czyli dawały się rozmnażać przez nasiona. Teraz gro odmian to tzw. odmiany mieszańcowe, które rozmnaża się na przemysłową skalę w probówkach więc szybko uzyskuje się efekty. Dlatego zalew nowych odmian z które hodowcy otrzymują solidne gratyfikacje. Takich odmian nie da się rozmnażać z nasion. Poza tym producentom wręcz zależy by nie były to zbyt trwałe odmiany, bowiem ich częsta wymiana w ogrodzie wzmaga popyt a oni po prostu zarabiają.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: