Skaryfikacja nasion

Część roślin zabezpiecza się przed zbyt wczesnym kiełkowaniem wytwarzając nasiona z twardą lub grubą okrywą. Kiełkowanie takich nasion w naturze następuje dopiero wówczas gdy przynajmniej część łupiny zostanie rozłożona przez mikroflorę glebową. Wówczas do zarodka dostaje się woda i powietrze i nasionko zaczyna proces wzrostu. Podobną rolę czasem spełniają pożary. Tutaj najlepszym przykładem jest rosnący na południu Europy czystek, który w suchej glebie między kamieniami potrafi nie kiełkować i kilka lat do pierwszego pożaru. Wysoka temperatura kamieni uszkadza okrywę i roślina zaczyna kiełkować.

Mając takie nasiona trzeba samemu uszkodzić łupinę. Dokonuje się to przez:

 • ścieranie nasion grubym ostrym piaskiem przy stosunkowo niegrubej łupinie,
 • ścieranie nasion włożonych między dwa arkusze bardzo drobnego papieru ściernego – stosuje się to wobec nasion drobnych o bardzo twardej łupinie,
 • uszkadzanie łupiny pilniczkiem – stosujemy to przy nasionach które można spokojnie utrzymać w palcach,
 • nacinanie łupiny – ten sposób stosujemy u dużych nasion gdzie mamy możliwość kontroli nad cięciem umożliwiającym nie uszkodzenie zarodka,
 • mechaniczne usuwanie części lub całości łupiny,
 • moczenie nasion – najlepiej w stale letniej wodzie przez co najmniej 24 godziny,
 • moczenie nasion w specjalnie przygotowanych preparatach chemicznych. Niemniej z uwagi na ich cenę nie będzie się to raczej opłaciło w warunkach domowych.
 • zalanie wrzątkiem i pozostawienie w stygnącej wodzie przez 8-10 godzin,
 • potraktowanie stężonym kwasem siarkowym przez 1 godzinę (skaryfikacja chemiczna) – stosuje się przede wszystkim do bardzo twardej pokrywy jaką charakteryzują się niektóre drzewa i krzewy.

Nasiona po skaryfikacji należy natychmiast wysiać bo uszkodzona pokrywa ułatwia wnikanie także zarazkom chorobotwórczym.

Reklamy

Komentarze 4 to “Skaryfikacja nasion”

 1. mroczarka Says:

  Która ,etoda będzie odpowiednia dla nasion czystka, i gdzie takie nasiona można zdobyć?

  • zojalitwin Says:

   Czystek to roślina cieplejszych stref i u nas najlepiej uprawiać ją w pojemniku na zimę przenoszonym do zimnego garażu lub piwnicy. W gruncie mnie nie udało się utrzymać. Najszybciej upoluje je Pani na ebay-u lub na allegro.

 2. Anna Downarowicz Says:

  Chcę wysiać nasiona dwóch gatunków liatrii. Jaką wybrać metodę skaryfikacji i jaki termin wysiewu ( w róznych źródłach podawane są różne terminy )

  • zojalitwin Says:

   Ponieważ liatra to bylina więc jest sporo czasu jeszcze. Najlepiej wysiać po połowie stycznia. Wstawić do chłodziarki na 6 tygodni. Sama wysiewów dokonuję w bezbarwnych pojemnikach bowiem wówczas widać czy roślina zaczęła kiełkować już w lodówce. Przypominam że kiełkowanie to proces wypuszczania korzonka. Natomiast pojawienie się pędu na powierzchni to tzw. wschody. Już po połowie okresu chłodzenia należy zaglądać czy coś się ruszyło i w razie czego wyjąć i czekać na wschody.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: