Stratyfikacja nasion

Nasiona roślin rosnące w strefie umiarkowanej są chemicznie zabezpieczone przed natychmiastowym kiełkowaniem. Jest to ważne, bo większość skiełkowałaby przed zimą co jak wiadomo skończyło by się wymarznięciem siewek. Tym zabezpieczycielem są hormony. U jednych do ich rozkładu wystarczy sam czas przechowywania i odpowiednie do wschodów warunki. Są jednak rośliny, które do rozkładu hormonu potrzebują okresu niskich temperatur.

Najkrótszy okres działania niskich temperatur to 6 tygodni. Są rośliny, które potrzebują nawet dwóch zim są to jednak najczęściej te rośliny które wymagają przemrożenia nasion. Co robić wówczas jeśli w opisie rośliny mamy informację, że nasiona wymagają stratyfikacji. Wszystko zależy ile mamy miejsca w chłodziarce, oraz ile gatunków roślin musi być poddane temu procesowi. Zatem możemy wybrać jeden ze sposobów.

 • Pojemnik z wieczkiem lub doniczkę wypełniamy najlepiej ziemią do wysiewów(jest specjalnie przygotowywana przez producenta). Warstwa ziemi minimum 5 cm, ale nad warstwą ziemi powinna być około 2 cm wolna przestrzeń bo ziemi i nasionom potrzebny jest dostęp do tlenu inaczej będą pleśnieć. Ziemię podlewamy i pozostawiamy do obcieknięcia. Najszybciej po 2 godzinach przystępujemy do wysiewu nasion. Następnie przykrywamy je cieniutką warstwą tej samej ziemi, lub piasku lub samego wermikulitu. Wierzchnią warstwę zraszamy tylko przy użyciu opryskiwacza. Pojemnik nakrywamy wieczkiem, a doniczkę wkładamy do woreczka foliowego i naklejamy etykietę. Tak przygotowane wysiewy wkładamy na dolną półkę do chłodziarki. Od czasu do czasu uchylamy wieczka lub otwieramy woreczek by przewietrzyć wysiewy.

 • Do woreczka śniadaniowego wsypujemy męską garść wilgotnej ziemi lub piasku  i wsypujemy nasiona. Zamkniętym woreczkiem potrząsamy by wymieszać ziemię z nasionami. Woreczek zawiązujemy i wstawiamy na dół do chłodziarki. Od czasu do czasu woreczkiem potrząsamy by zapewnić wszystkim nasionom jednolitą wilgotność. Woreczek etykietujemy bo po 2 miesiącach nie będziemy pamiętać co w nim jest. Także czasem trzeba przewietrzyć wysiewy.

Może się zdarzyć, że przed upływem 6 tygodni pojawią się pierwsze kiełki wówczas bezwzględnie trzeba wyjąć wysiewy i te posiane na stałe postawić w bardziej sprzyjających do wschodu warunkach np. w kącie parapetu. Te z woreczków trzeba wysiać do przygotowanych doniczek. Jeśli nasiona są drobne to trzeba to zrobić razem z piaskiem.

Stratyfikację nasion można zastosować również do tych roślin które jej teoretycznie nie potrzebują, ale należą do roślin bardzo nierówno wschodzących. Proces ten bowiem poprawia równomierność wschodów.

To co opisałam jest standardową stratyfikacją. Są jednak rośliny, które by wykiełkowały potrzebują okresu przemrożenia nasion. W takim wypadku rośliny wysiewamy pierwszym sposobem już późną jesienią i pojemniki dołujemy w ogrodzie. Musimy jednak zabezpieczyć wysiewy przed nadmiarem wody(roztopy, zimowe deszcze). W tym celu obcinamy dno u pięciolitrowej plastikowej butelki i nakładamy ją na doniczkę z wysiewami. W czasie opadów i na zimę korek zakręcamy na butelce. Duża przestrzeń nad wysiewami zapewni dostateczną ilość powietrza. Na lato butelkę zdejmujemy i pamiętamy by ziemię z wysiewami utrzymywać zawsze lekko wilgotną.

Aby nie bawić się z butelką można wysiać nasiona do koszyczków do jakich wysadza się cebule i je zadołować. Wówczas jeśli mamy przepuszczalną ziemię nadmiar wody przy nasionach nam nie grozi.

Jeśli mamy trochę miejsca w ogrodzie możemy założyć sobie mały rozsadnik. Który potem sznurkami naciągniętymi na palikach dzielimy na kwadraty W każdy kwadrat wysiewamy inną roślinę. Do każdego kwadratu dodajemy etykietkę. Należy ją opisać ołówkiem najlepiej takim do znaczenia bielizny. Mamy wówczas gwarancję że napis nie zniknie w czasie zimy. Jest to jednak rozwiązanie możliwe do zastosowania na ziemiach przepuszczalnych. Na ziemiach gliniastych niestety jesienne wysiewy możemy dokonywać tylko do pojemników i zabezpieczyć je przed nadmiarem wody.

Reklamy

Komentarze 104 to “Stratyfikacja nasion”

 1. Karol Dzięciołowski Says:

  Potrzebuję informacji o belamkandzie,miecznicy i żeleźniaku o ile to możliwe to prosiłbym o informację gdzie zdobyć źródło o ich rozmnażaniu i gatunkach. Do tej pory zaglądałem do różnych informacji ale w każdej opisują co innego.

  • zojalitwin Says:

   Bardzo trudno będzie Panu znaleźć jedno takie źródło. Radziłabym w księgarniach internetowych poszukać podręcznika kwiaciarstwa dla techników ogrodniczych lub na pewno droższego podobnego podręcznika dla studentów wydziałów ogrodniczych. Znajdzie tam Pan wiele informacji i na takie źródło zawsze można się powołać.

 2. goryczka Says:

  kupiłam teraz w lutym nasiona mix goryczki.Czy powinnam ją stratyfikować czy wystarczy wysiać w kwietniu,jak jest napisane na odwrocie torebki.Bardzo proszę o podpowiedź bo to już chyba 4 ta torebka,z której usiłowuję otrzymać te rośliny

  • zojalitwin Says:

   Trochę za późno na przeprowadzanie stratyfikacji. Niemniej można to zrobić. Dawniej wszystkie nasiona, które tego wymagają były stratyfikowane przez dystrybutora lub było zaznaczona, że klient powinien taki zabieg wykonać. Teraz panuje wolna amerykanka. Ponieważ kupne nasiona nigdy nie wiadomo jakie są przeprowadzenie stratyfikacji daje szansę na zwiększenie procentu wschodów. Trzeba jednak zaznaczyć, że wielu dystrybutorów przestęplowuje jedynie opakowania dając nową datę. Można próbować ratować stare nasiona ale jest to drogi interes i wart użycia tylko w wypadku szczególnie cennych odmian. Jeśli i stratyikacja nie zda egzaminu proponuję kupić choćby jedną sadzonkę i tą drogą dorabiać się kolekcji. W razie niepowodzenia przedsięwzięcia mogę służyć adresem sprawdzonej firmy sprzedającej rośliny.

   • goryczka Says:

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Wśród swoich roślin mam goryczkę bezłodygową,kwitnącą na wiosnę.Jest to spora kępka.W ubiegłym roku udało mi się wyhodować z nasion alpejską no i ciągle mam nadzieję na ten mix z firmy p.Legutko.
    Może jednak zaryzykuję i pół porcji włożę do lodówki,a resztę wysieję w kwietniu.

 3. Andrzej Says:

  Witam !!!mam pytanie odnosnie Acer Palmatum-„Atropurpureum”Klon Palmowy, kupilem nasiona do przeprowadzenia stratyfikacji i zastanawiam sie czy zmieszanie nasion z wilgotnym piaskiem w woreczku foliowym i umieszczeniem w lodowce na okres 3-6 m-cy sprawdza sie w praktyce????nie zapominajac o otwieraniu woreczka np.raz na tydzien!Prosze o pomoc:-(((Pozdrawiam!!!

  • zojalitwin Says:

   Stratyfikację przeprowadza się przez okres do 2 miesięcy. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to na ogół około końca lutego zatem rośliny już w tym czasie zakończyły okres spoczynku bezwzględnego. W okresie spoczynku względnego wystarczy nieco przekroczyć 2-3 0 C i zacznie się kiełkowanie nasion. Nie utrzymasz zatem tak długiego okresu stratyfikacji. Jeśli przez woreczek zobaczysz że nasiona wypuszczają korzonek niestety musisz je posadzić pojedynczo do doniczek. Przy dość wysokiej temperaturze w mieszkaniu siewki będą ci się wyciągać. Postaraj się znaleźć na parapecie miejsce jak najchłodniejsze. Przystaw blisko szyby lecz tak by siewki nie dotykały szyby. W czasie mocnej operacji słonecznej (wystawa południowa) postaw między doniczkami z siewkami kartkę papieru jako cieniówkę. Około 15-16-tej możesz ją już zabrać.

 4. Siwam Says:

  Wita, serdeczne dzięi za to, że dzieli się Pan swoją wiedzą, bezinteresownie. Tacy są prawdziwi Przywódcy. Nie trzeba ich wybierać. Sami się pokazują, pomocą innym.

 5. Radek Says:

  Witam. Kupiłem nasiona irgi rozkrzewionej i poziomej. W opisie od sprzedawcy otrzymałem informacje , iż muszę przed wysianiem stratyfikować nasiona. Mam pytanie ile czasu mam przeprowadzać ten proces w jakich warunkach i czy nasiona mają być w piasku lub ziemi. Dziękuje za pomoc z góry. Pozdrawiam 🙂

  • zojalitwin Says:

   Najlepiej wysiać do pojemniczków. Te włożyć do woreczka foliowego i całość włożyć na środkową półkę do chłodziarki na 2 miesiące. Po wyjęciu wschody powinny pojawić się najpóźniej do miesiąca.

 6. Halina Says:

  Witam!
  Prosze o radę jak wysiać nasionko linii wodnej,duże i trzy mniejsze.Pozdrawiam.

  • zojalitwin Says:

   Wysiewa się je w marcu–kwietniu do pojemników z ziemią darniową(ziemia z pola) i piaskiem zanurzonych w wodzie o temperaturze ok. 10–12 °C, nasiona umieszcza się w podłożu na głębokości 1–2 cm. Po skiełkowaniu (zwykle po ok. 3 tygodniach) młode rośliny rozsadza się do coraz to większych pojemników

 7. zenonek Says:

  Witam,

  Do nasion Howenii otrzymałem następującą instrukcję siewu:
  HOVENIA DULCIS
  Nasiona przed wysiewem poddajemy 30 dniowej stratyfikacji w temperaturze 5 stopni C, następnie moczymy w ciepłej wodzie ( 30 stopni C) przez około 12h. Wysiewamy na głębokość 3mm do gleby piaszczystej bądź ilastej (pH 6,7- 8). Preferuje stanowiska nasłonecznione, podlewanie regularne. Kiełkowanie od 15 dni do pięciu miesięcy.
  Czy 30 dni wystarczy? I może ktos poradzi jak przez 12 godzin utrzymywac temp. 30 stopni?

  • zojalitwin Says:

   Trzeba odwrócić kolejność. Najprzód moczyć potem wysiać i całość włożyć do chłodziarki na najlepiej 6 tygodni na górną półkę. A temperaturę można utrzymać stawiając pojemniczek na ciepły kaloryfer.

 8. Urszula Says:

  Witam serdecznie!
  Jest maj, a ja kupiłam 10 nasion klonu japońskiego i mam nadzieję (jak każdy głupiec) wyhodować drzewka.
  Skąpa instrukcja mówiła o namoczeniu nasion przez 24 godz. i stratyfikacji chłodno cieplnej.
  Zadzwoniłam do Sprzedawcy, ale stwierdził, że nie nardzo zna się na nasionach, ale trzeba je włożyć teraz do lodówki na 1 lub 2 miwsiące.
  Teraz czytam Państwa instrukcje i nie wiem, czy postąpiłam słusznie: włożyłam je do plastikowego dość sporego pojemnika (bez podłoża, na sucho) i po prostu wsadziłam do lodówki.
  Teraz mam coraz więcej wątpliwości, czy to tak miało być. I co potem?
  Proszę o radę.
  Dziękuję
  Urszula

  • zojalitwin Says:

   Proszę je wyjąć z chłodziarki. Namoczyć tak jak mówi instrukcja. Najlepiej w letniej wodzie. Potem wysiać na przygotowane podłoże w plastikowym pojemniku. Nasiona przykryć cieniutko. Wszystko łożyć do plastikowego worka i wstawić do chłodziarki na średnią półkę. Woreczek jest po to by utrzymać wilgotność podłoża oraz by w razie czego zobaczyć czy przypadkiem coś nie skiełkowało przed terminem. W razie czego wyjąć i czekać na kolejne wschody. Będzie dobrze jak 70 % nasion skiełkuje. Ponieważ jest dość późno proszę się liczyć, że pierwszą zimę roslina spędzi w doniczce w jakimś chłodnym miejscu.

 9. Woytas Says:

  Witam uprzejmie!
  Zwracam się do Pana z podobnym problemem co większość. Zakupiłem nasiona Sekwoi olbrzymiej i wiecznie zielonej. Jakim sposobem najlepiej przeprowadzić stratyfikację? Za pierwszym razem nasiona zmieszałem z wilgotnym piaskiem i wrzuciłem do lodówki na ok. 1 mies, dopuszczając regularnie powietrza. Po wyjęciu posadziłem i niestety bez efektu. Czy byłby lepszy sposób posadzenia w pojemnik i włożenia w plastikowy worek a następnie lodówka, i trzymanie w niej aż do wzejścia pierwszych kiełków. Proszę o poradę i pozdrawiam

  • zojalitwin Says:

   Stratyfikacja działa tylko na wilgotne nasiona, dlatego lepiej jest wysiać normalnie i po zabezpieczeniu wieczkiem lub woreczkiem foliowym włożyć do chłodziarki na 6 tygodni. Po miesiącu należy częściej zaglądać czy nie pojawiły się wschody. Wówczas natychmiast wyjmujemy. Powietrze nie jest potrzebne jeśli ziemia jest wilgotna a nie mokra.

 10. Jarek Lewandowski Says:

  Witam. Kupiłem na allegro nasiona klonu tatarskiego i napisano że muszę przeprowadzić stratyfikacje 120 dni w temp 5 St. C. moje pytanie jest takie czy mogę zrobić to już teraz (sierpień- wrzesień) czy muszę czekać do grudnia. A skoro już tu jestem to dopytam o inna roślinę która chyba nie wymaga lodówki – brzoza czarna. Kupiłem nasiona i jest napisane wysiać w marcu kwietniu do gruntu ale że jestem niecierpliwy to chciałbym wysiać teraz do doniczek i trzymać je w domu. Czy mogę? Proszę o podpowiedź.

  • zojalitwin Says:

   Nasiona obu drzew można wysiać jesienią. Kupujemy sobie średniej wielkości koszyczki do sadzenia cebulek kwiatowych. Napełniamy je ziemią i wysiewamy nasiona. Przykrywamy cienką warstwą ziemi. Koszyczki dołujemy w gruncie równo z powierzchnią ziemi. By ochronić nieco wysiewy przed nadmiarem wody w zimie oraz przed zbyt niską temperaturą stawiamy nad koszyczkami plastikową 5l butelkę bez dna trochę ją wciskając w grunt by wiatr nie przewrócił. Wiosną pojawią się siewki. Ziemia w koszyczku będzie cały czas wilgotna bo będzie miała kontakt z gruntem i z podsiąkaniem. Ogrodnictwo to hobby dla cierpliwych inaczej bywa kosztownym hobby.

 11. Dinooo Says:

  Witam
  Ostatnio wydobyłem z gruszki nasiona. Czy mam je stratyfikować? Jest teraz sierpień, mam poczekać do zimy? Mam także pestki z brzoskwini. Czy mogę je stratyfikować czy jest jakiś inny sposób na sadzenie brzoskwiń?

 12. Anonim Says:

  Zebrałem pestki węgierki zwykłej wegetatywnej mirabelki i świerka kłojącego. Chciałbym wysiać na jesieni. Jak je stratyfikować ? Czy wymagają zamrożenia i ile czasu i w jakiej temperaturze ?

  • zojalitwin Says:

   Wysiać do koszyczków takich w jakie sadzi się cebule kwiatowe i koszyczki wraz z wysiewami zadołować równo z gruntem. Nad każdym koszyczkiem można postawić dużą butelkę plastikową bez dna lub odwróconą doniczkę o odpowiedniej szerokości by zabezpieczyć wysiewy zarówno przed temperatura a przede wszystkim nadmiarem wody z zimowych roztopów. Wiosną pojawią się siewki. Jak będą na tyle duże że można bez obaw je przytrzymać należy je przesadzić do osobnych doniczek.

 13. Maciej Says:

  A co z nasionami malin? Jak powinna przebiegać ich stratyfikacja?

 14. Maciej Says:

  A jeśli już zrobiłem tak jak napisałaś, przeprowadzam ich stratyfikacje w woreczku śniadaniowym, ile będzie trwało pojawienie się pierwszych kiełków.

  • zojalitwin Says:

   Tego na dobrą sprawę nik nie jest w stanie precyzyjnie ustalić jako że składa się na to bardzo wiele warunków.Zawsze zaczyna się pod koniec okresu stratyfikacji sprawdzanie czy któreś nasiona nie wypuściły korzonka. Jeśli takie znajdziemy należy całość wyjąć i normalnie wysiać.

 15. Maciej Says:

  Czy stratyfikowane nasiona potrzebują powietrza?

 16. Anna Says:

  Witam serdecznie!
  Chciałabym zapytać, czy można ze zwykłego orzecha laskowego kupionego w sklepie wyhodować leszczynę? Pomyślałam sobie, że taki orzech również można namoczyć, stratyfikować i wysiać. Czy jest to możliwe?

  • zojalitwin Says:

   Oczywiście możliwe. Tylko jeszcze teraz należy uszkodzić okrywę(skaryfikacja) i wsadzić do ziemi w ogrodzie. Zima zrobi swoje i może dohoduje się Pani drzewka. Tylko proszę zrobić to z kilkoma orzechami bo nie każdy skiełkuje.

 17. Anna Says:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 18. Janek Says:

  Mam pytanie, czy nie lepiej zawinac nasiona w material np opatrunkowy i umiescic w piasku? Wtedy latwo mozemy wymieniac piasek, aby uniknac plesnienia. Tak kiedys zrobilem z xanthocerasem. Nurtuje mnie inna sprawa. Moze prosciej byloby zamrozic w zamrazalniku? Przeciez w zimie czesto grunt tygodniami jest gleboko zmrozony

  • zojalitwin Says:

   To nie to samo. Ziemia która ma tzw podsiąkanie wody marznie nieco inaczej niż łyżka ziemi w zamrażalniku. By opisać ten proces trzeba osobnego postu i trudno byłoby uniknąć specjalistycznej terminologii, a bardzo staram się tego specjalistycznego bełkotu unikać.

 19. Jarek Lewandowski Says:

  Witam. Około 20 stycznia umieściłem w lodówce nasiona klonu tatarskiego w celu stratyfikacji. Wczoraj zauważyłem że jedno z nasion wypuściło kiełek. Dowiedziałem się że takie nasiona muszą przebywać w lodówce 3-4mies. Nasion buło około 200 a dopiero jedno tylko wypuściło. Czy teraz mam wszystkie wyjąć czy może tylko to jedno czy może nic z tym nie robić?

  • zojalitwin Says:

   Jeśli Panu zależy na roślinie, a nie jest Pan pewien czy dostał świeże nasiona to proszę wyjąć to jedno nasionko i umieścić w małej, najwyżej 5 cm średnicy doniczce i nakryć np małym słoikiem. Po moich przykrych doświadczeniach ze sprzedażą nasion jak tak bym zrobiła. Długość okresu chłodzenia jest ściśle związana z tzw. okresem spoczynku bezwzględnego, a ten wprawdzie się waha, ale nie aż tak bardzo. Maksymalnie – rośliny z kręgu subpolarnego – do 3 miesięcy. W naszym klimacie trwa on zwykle do połowy stycznia czyli nie dłużej jak 2 miesiące. Potem rośliny ogranicza tylko temperatura i długość dnia.

   • Jarek Lewandowski Says:

    To znaczy mam je wyjąć z lodówki na np. parapet czy zostawić w lodówce?

   • zojalitwin Says:

    Wyjąć z lodówki, łyżeczką wyjąć nasionko i na jeszcze dwa tygodnie włożyć z powrotem do lodówki lecz często zaglądać. Jeśli pojawia się kolejne kiełkujące nasiona to wyjąć wszystko i postawić na parapecie.

   • Jarek Lewandowski Says:

    Dziś zauważyłem że więcej wykiełkowało. włożyłem je do małej doniczki. Zastanawiam się jednak czy w domu na parapecie nie będzie za ciepło?

   • zojalitwin Says:

    Jeśli okno będzie przez okres pobytu w pracy rozszczelnione to będzie w porządku. Pod warunkiem, że pod spodem nie ma kaloryfera grzejącego na full. Inaczej trzeba szukać takiego miejsca gdzie przykręcony kaloryfer nie będzie zbyt dużym utrudnieniem. Z ciekawości proszę zmierzyć temperaturę w pobliżu szyby kiedy słońce nie świeci. U mnie jest z reguły około 15-16 stopni.

 20. sabka Says:

  Pozdrawiam wszystkich 🙂 Mam takie pytanie kupiłam nasiona cytryńca chińskiego i mam problem jak dalej postepować ponieważ ma być przeprowadzona stratyfikacje a ja jestem w tym nowa a nie chciałam bym popełnić błedu.Co robić.

  • zojalitwin Says:

   Wysiać najlepiej w zamykanym pudełeczku lub wysiewy włożyć do woreczka foliowego i wstawić najlepiej na środkową półkę. Po miesiącu trzeba zacząć zaglądać czy któreś nasionko nie wypuściło korzonka. Jeśli tak się zdarzy wyjąć wszystko z lodówki i czekać na wschody.

 21. overrrmind2014 Says:

  A ja się zastanawiam co zrobić z nasionami Grabu pospolitego. W opisie mam : „Nasiona siać w IV-V do gruntu; nasiona wschodzą na następną wiosnę. Można też nasiona stratyfikować przez okres ok. 10 miesięcy i po tym zabiegu wysiewać do gruntu w IV,V.”

  O ile sianie do gruntu jest oczywiste o tyle 10-miesięczna stratyfikacja już nie. I jeszcze wyczytałem że : „nasiona wymagają wpierw krótkiej ciepłej stratyfikacji (2-4 tygodni), po czym powinna nastąpić stratyfikacja chłodna, podczas której nasiona zaczynają kiełkować”

  I jeżeli dobrze zrozumiałem „stratyfikacja ciepło-chłodna polega na przetrzymywaniu pojemników ż nasionami i substratem raz w temperaturze zbliżonej do pokojowej, około 20°C, a raz w chłodzie, w temperaturze około 5°C”

  I co o tym sądzisz Zoja ? Co poradzisz ?

  • zojalitwin Says:

   Grab to roślina odporna na nasze zimy. Można zastosować tak jak to robi natura. Pod jesień wysiać np. do koszyczka na cebule. Koszyczek zadołować w gruncie, pamiętając by ziemia była stale delikatnie wilgotna. Temperatura powyżej zera przez cała jesień spowoduje to co tzw. ciepła stratyfikacja czyli pozwoli suchym nasionom nabrać potrzebną ilość wody. Następnie tuż przed zapowiadanymi przymrozkami postawić nad nasionami np. doniczkę do góry dnem tab by obejmowała cały koszyk. Kiedy za dnia jest ciepło sprawdzać stan wilgotności podłoża. Podlać tylko wówczas kiedy podłoże będzie suche. Zmienne warunki zimowe zrobią swoje i może nie być potrzeba 10 miesięcy choć grab potrafi wschodzić po 2 latach. Uprzedzam, że włożenie wysiewów do zamrażarki to nie to samo co przechowanie nasion przez zimę w gruncie i na pewno skończy się kiepsko. Nie mając ogródka proszę się zastosować do tego samego cyklu tylko wysiewy po wstępnym okresie trzymania na parapecie postawić na najwyższą półkę w chłodziarce. Dla lepszej kontroli pojemnik z wysiewami powinien być przejrzysty i kilka nasionek wysianych tuż przy ściance. Nasiono najprzód wypuszcza korzonek a dużo później część nadziemną. W momencie dostrzeżenia korzonka można nasiona wyjąć i trzymać w widnym miejscu ale bez dostępu słońca. W momencie pojawienia się kiełków wieczko uchylamy i zdejmujemy całkowicie dopiero po kilku dniach.
   Jeśli ma Pan wiele nasion i ogródek można nasiona podzielić i spróbować obu metod.

 22. davis1001 Says:

  Witam, niedawno kupiłem nasionka Platanu i Paulowani, niebawem będę miał nasionka Wisterii (którą chcę poprowadzić jako drzewo) i teraz moje pytanie(a) : Które nasiona stratyfikować i jak, a które od razu siać ? Liczę na szybką odpowiedź 🙂 I oczywiście do jakiej ziemi ? Mam trochę torfu ogrodniczego, może być ? 🙂

  • zojalitwin Says:

   O glicynii pisałam https://zojalitwin.wordpress.com/?s=wisteria proszę przeczytać. +Nasiona platanu należy stratyfikować dla równomierności wschodów, lecz mając ich dużo nie jest to konieczne, coś zawsze wzejdzie. Nasion paulowni nie stratyfikjemy. Proszę zawsze używać ziemi do wysiewów, jako że jest ona odpowiednio przygotowana do tego celu(odkażana termicznie). Nie mogąc dostać takiej, najlepiej kupić woreczek perlitu i wymieszać go z niewielką ilością ziemi do kwiatów. Nie należy używać samego torfu, który zbija się pod wpływem wody i nasiona mają za mało powietrza. Często jest to przyczyna braku wschodów bowiem nasiona zagniwają.

 23. ilabela Says:

  Witam. Przestudiowałam całą stronę, ale o różach nie znalazłam. Zerwałam w opuszczonym ogrodzie nasiona lekko zdziczałej, ale przepięknie pachnącej, pąsowej róży. W innym miejscu przeczytałam, że nasiona trzeba wydłubać, wymyć – i co potem? Wysuszyć? Jak długo? Jaki to ma być piasek do wysiewu? W sklepach ogrodniczych takiego nie widziałam; czy może być ziemia do róż? Jak długo powinny leżeć w lodówce? Tu, gdzie mieszkam, zimą temperatura nie spada poniżej 2 – 3 stopni; gdzie powinnam trzymać wysadzone siewki? Ziemię w ogrodzie mam czerwoną, gliniastą, czy powinnam ją jakoś specjalnie przygotować. Dodam, że już próbowałam rozmnożyć tę różę przez sadzonki zielne, ale się nie udało. Pozdrawiam.

  • zojalitwin Says:

   Można wymyte pozostawić na ręczniku papierowym by przeschły na tyle by można je było wysiać. Inaczej będą się kleić do palców.Wysiewy w woreczku foliowym włożyć na 6 tygodni do chłodziarki. Pod koniec tego okresu proszę sprawdzać czy ni pojawiły się wschody. Wówczas wyjąc wszystko i czekać na resztę wschodów. Można użyć ziemi specjalnie przeznaczonej do wysiewów, chyba takową da się u Pani kupić. Jeśli nie to tą do róż wymieszać pół na pół z perlitem i też może być. Proszę być jednak przygotowaną, że siewki mogą nie powtórzyć cech rośliny macierzystej. Ponieważ róża jest krzewem więc najpewniejszym sposobem jest sadzonka z tzw. piętką. Nazywa się to sadzonkami półzdrewniałymi.
   Ziemię w ogrodzie warto wymieszać ze zwykłym piaskiem. Im mocniejsza glina tym więcej, jednak nie mniej jak 1/3 objętości.

 24. ewa z mazur Says:

  Witam, zebrałam po raz pierwszy nasiona datury jednorocznej i chciałabym wyhodować więcej krzaków. Wiem, że nasiona należy poddać stratyfikacji. Jednak na ogrodniczym forum mówi się tylko o przechowywaniu nasion w lodówce lub w innym chłodnym miejscu, nie ma nic o piasku, ziemi, woreczkach. Jak więc powinno być? i jeszcze pytanie: kiedy najlepiej wysiać nasionka tej jednorocznej datury?
  Pozdrawiam

  • zojalitwin Says:

   Proszę przygotować pudełeczko np. po kiwi by było przezroczyste. Nasypać ziemi do wysiewów i podlać stawiając na ociekaczu przy zlewie. Odczekać ze 2 godziny. Ziemia osiądzie i wyrówna się powierzchnia. Rozłożyć równo nasiona i przez grube sitko(duże oczka) równo rozsypać ziemię na nasiona. Spryskać ją opryskiwaczem, włożyć do woreczka by utrzymać wilgoć i zostawić w temperaturze pokojowej na 3-4 dni. Nasiona w tym czasie nawilgną i wówczas włożyć je do chłodziarki na średnią półkę. Już po miesiącu zacząć sprawdzać czy coś się ruszyło. Wystarczy, że jedno nasionko puści korzonek wówczas wyjąć i postawić w ciepłym miejscu lecz z dala od bezpośredniego słońca.

 25. ewa z mazur Says:

  Dziękuję pięknie za dokładne wyjaśnienie 🙂

 26. ela Says:

  wysiałam goryczkę do pojemnika i zostawiłam pod folią na zewnątrz. Czy dobrze zrobiłam

  • zojalitwin Says:

   Doniczkę należy zadołować w gruncie. Najlepiej jest przekopać kawałek gruntu i w taki przekopany wsadzić doniczki tak by i brzeg był równo z gruntem. Na wierzch nakłada się coś co utrzyma wilgoć. Sama doniczka nie powinna być w worku bowiem ważnym jest dochodzenie wilgoci z gruntu przez otwory w doniczce. Powinny one być dość duże. Z tego powodu ja wysiewy robię w koszyczkach na cebule. To prawie tak jakby były w gruncie a jednocześnie mam do wysiewów pełny dostęp.

 27. Anonim Says:

  Witam, zebrałam nasionka bylinki Lychnis haageana, chciałam zapytać czy wymagają one stratyfikacji,jeżeli tak, to w jaki sposób to zrobić? Nie chcę ich zepsuć,bo to bardzo ładna bylinka i chciłabym mieć więcej tych roślinek.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • zojalitwin Says:

   To jest krzyżówka więc ze swoich nasion można otrzymać różnie wyglądające rośliny. Chcąc mieć takie same proszę poczekać i później (za 2-3) lata podzielić kępkę. Nasiona należy wysiać teraz, włożyć do woreczka foliowego i wstawić na spód chłodziarki. Już po miesiącu proszę sprawdzać czy coś się nie pojawiło. Jeśli nie to proszę czekać aż minie 6 tygodni i wyjąć wysiewy. Stawiając zabezpieczone woreczkiem w ciepłym miejscu. Potem pikowanie do osobnych doniczek i około początku czerwca wysadzanie do ogrodu.

 28. Dorota Says:

  Dzień dobry,
  kolejny raz robię podejście do Salvia Apiana. Wcześniejsze próby zakończyły się niepowodzeniem i zastanawiam się czy przypadkiem nasiona nie potrzebują stratyfikacji. Bardzo proszę o pomoc i informację jak z nasion uzyskać roślinę.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • zojalitwin Says:

   Rozumiem, że chce ją Pani uprawiać w doniczkach bowiem naszych zim nie przetrwa. Rośliny ze stref cieplejszych nie wymagają stratyfikacji nasion. Przy jej uprawie ważnym jest zapewnienie niemal żwirowej gleby, choć przy uprawie w doniczce trzeba zapewnić regularne podlewanie.

   • Dorota Says:

    Widziałam tę roślinę w Kanadzie w stanie Alberta rosnącą na górzystych terenach. Zimy mają tam raczej srogie stąd pomysł na stratyfikację. Do tej pory żadne nasionko mi nie wykiełkowało a próbowałam już 3 lata. Co powinnam zrobić, żeby nasionka obudzić do życia, bo sadzenie; bezpośrednio do ziemi, do inspektów, do kiełkownicy nie zdały rezultatu. Bardzo proszę o sugestie.

   • zojalitwin Says:

    Ja mam wątpliwości co do oznaczenia rośliny. Salvia apiana czyli tzw. biała szałwia jest naturalnym zielem dla Kalifornii, zatem strefa najniższa to USDA 7b z temperaturami do -15 0 C. O ile wiem kanadyjska Alberta to strefy od 4a do 2a czyli najcieplejsza to powyżej -30 0C.
    Tak czy owak, można nasiona zalać gorącą wodą i zostawić całość w temperaturze pokoju na 24 godziny. Na przygotowaną ziemię rozluźnioną perlitem i delikatnie przyklepaną i wyrównaną wysiać nasiona w miarę równo. Resztką ziemi przykryć nasiona bardzo cieniutko. Ja to robię nieco przesuszoną ziemią przez grubsze sitko. Spryskuję ziemię opryskiwaczem. Pakuję w woreczek foliowy i wstawiam na spód chłodziarki. Najpóźniej po półtora miesiącu pojawiają się pierwsze siewki. Wówczas wszystko wyciągam i pikuję w fazie 2 liści właściwych. Na początku listki są jasnozielone, potem ciemnieją, a latem są siwe.

 29. marjolanta Says:

  Witam, niedawno otrzymałam kilka nasion Decaisnea insignis, ale niestety nie mam pojęcia w jaki sposób zabrać się do ich przygotowania do wysiewu. Czy mogłaby mi pani doradzić coś na ten temat?

  • zojalitwin Says:

   Jak z wszystkimi krzewami. Czyli nasiona wysiać na wilgotną glebę w pojemniku. Przykryć ziemią i zrosić by była wilgotna. Włożyć do woreczka foliowego lub przykryć wieczkiem, potrzymać na blacie kuchennym kilka dni by nasiona wchłonęły nieco wody, następnie wstawić na 7 dni na górną półkę chłodziarki by poprawić równomierność wschodów. Po tym okresie wyjąć i czekać na wschody. Do miesiąca powinny się pojawić. Proszę pamiętać by zapewnić roślinie stanowisko mocno osłonięte i jeśli mieszka Pani w zachodniej części kraju to w porządku. Jeśli nie to może być problem z odpornością na mróz.

   • marjolanta Says:

    bardzo dziękuję z odpowiedź i radę, mam nadzieję ze faktycznie wzejdą 🙂
    pozdrawiam serdecznie

 30. Teresa Says:

  Witam,
  Zakupiłam nasiona ostrokrzewu okółkowego. W jednym miejscu wyczytałam, że należy je namoczyć 24 godz., a dalej stratyfikować 2-3 miesiące. Jednak sprzedawca informuje, żeby wysiać je bezpośrednio do ziemi w doniczce i umieścić w oświetlonym miejscu w temp. 20℃.
  Jak mam postąpić? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  • zojalitwin Says:

   Wszystkie nasiona roślin mrozoodpornych, szczególnie krzewów i drzew wymagają stratyfikacji w celu przerwania okresu spoczynku bezwzględnego jeśli są siane np w styczniu. Po połowie lutego skończy się spoczynek bezwzględny a zacznie się spoczynek względny, który wywoływany jest tylko niekorzystnymi warunkami. W związku z tym wystarczy nasiona namoczyć w letniej wodzie i postawić pojemnik na kaloryfer by woda cały czas była ciepła lecz nie za bardzo. Ponieważ zakupione nasiona na pewno nie przeszły okresu zimna będą wprawdzie wschodzić lecz bardzo nieregularnie. Pani potrzebuje by wzeszły wszystkie nasiona w jednym czasie dlatego należy je poddać stratyfikacji. Ja nie bawię się w moczenie nasion, przygotowuję plastikowy i przezroczysty pojemnik, wsypuję ziemię zraszam ją by była wilgotna i delikatnie wyrównuję. Staram się bardzo regularnie wysiać nasiona na całej powierzchni. Przykrywam cieniutką warstwą ziemi sypaną przez sitko z większymi oczkami. Kolejny raz zraszam i nakładam pokrywkę by utrzymać wilgoć i zostawiam w kącie na blacie kuchennym. Ciepło mieszkania spowoduje że po kilku dniach nasiona nawilgną i wówczas wstawiam je na górną półkę chłodziarki. Czekam na ogół 6 tygodni i wyjmuję. Tylko rośliny dalekiej północy muszą być stratyfikowane dłużej. I jeszcze jedno ta hybryda jest odmiana dwupienną. By pojawiły się owoce musi być zarówno krzew o kwiatach żeńskich lecz także krzew o kwiatach męskich. Inaczej nie będzie jagód.

 31. Teresa Says:

  Dzięki za odpowiedz. Na końcu poruszyła Pani problem, z którym walczę drugi rok. Kupiłam ostrokrzew okółkowy w sklepie inter.w zeszłym roku na wiosnę, niestety bez odmianyi- sklep nie umiał jej podać. Mój krzaczek kiepsko zniósł sezon i nie kwitł, dlatego nie wiem, co właściwie mam- osbnik żeński,czy męski.
  Bardzo chcę doczekać się korali, dlatego poszukuję wszelkiego sposobu pozyskania męskiego osobnika ( zakładam, że mam żeński, bo na zdjęciu miał korale).
  Czy jest możliwe zapylenie ostrokrzewu okółkowego formy żeńskiej
  Ostrokrzewem Meservy formą męską Blue Prince, czy muszę szukać męskiej odm. ostrokrzewu okółkowego?

  • zojalitwin Says:

   Zdjęcie to zawsze najlepszy okaz w szkółce. Rzadko ten sam który ma klient, a prawdę mówiąc prawie nigdy. Proszę zaczekać na kwitnienie. Jeśli zakwitnie i będzie to rzeczywiście okaz żeński to zapylić można innym mieszańcem, co jednak się otrzyma to wielka niewiadoma. Niekoniecznie musi to tak wyglądać jak by się chciało.

 32. Anonim Says:

  witam.dostałam od znajomej mały krzew wawrzynu ok.20 cm .Po przeniesieniu doniczki na zimę na okno południowe brzegi liści zaczęły brązowieć, coś w rodzaju plam ciemnobrązowych. Nowe wyrastające pędy ,choć bardzo malutkie, też mają od razu takie plamy.roślina wcześniej stała na zewnątrz.Co to może być,jak z tym walczyć?Nie jest przesuszona.Czy można takie liscie używać do potraw?Lilla

  • zojalitwin Says:

   Liście mogą być przypalone przez słońce. Jeśli jest to wykluczone proszę opryskać jakimkolwiek środkiem grzybobójczym lecz trzeba dodać kilka kropel płynu do naczyń by preparat trzymał się na woskowanych liściach rośliny.

   • Anonim Says:

    Liście raczej nie są przypalone ale dziękuję za poradę i szybką odpowiedż. pozdrawiam .Lilla

 33. Darek Says:

  Witam,
  jeżeli to możliwe ,to proszę podać sposób postępowania z nasionami gatunku Phormium tenax
  (tęgosz mocny)jest to bylina występująca na Nowej Zelandii ,w ubiegłym roku pozyskałem nasiona z NZ z gwarancją od producenta , niestety z około 300 szt uzyskałem cztery rośliny
  w tym roku mam okazję pozyskać ponownie nasiona i nie chciałbym znowu ich zmarnować.
  Normalnie powinno wysiewać się te nasiona bezpośrednio po dojrzeniu, oczywiście nie ma takiej możliwości nasiona są przesuszone, ze względu na podróż przez pół świata.
  Wiem, że generalnie rośliny te wschodzą bardzo słabo , a ich wschody potrafią przeciągnąć się do 6 m-cy. Widzę, że doradza Pani w wielu różnych „ciężkich”przypadkach nasion roślin, i myślę, że pomoże mi Pani w tym przypadku ,chociaż ja też mam jako takie doświadczenie w rozmnażaniu roślin ,ale nie mogę dać sobie rady w tym przypadku .
  Za poradę dziękuję , może kiedyś ja się odwdzięczę.

  • zojalitwin Says:

   W tym kraju także bywają okresy chłodu, choć daleko im do mrozów. Zatem można spróbować wysiać otrzymane nasiona wysiać na wilgotne i wyrównane podłoże. Przykryć bardzo cienką warstwą ziemi(sprawdzi się sitko z dużymi otworami) zrosić powierzchnię, włożyć do woreczka i na np. 20 dni zostawić w cieple. Nasiona nawilgną. Potem np. na miesiąc włożyć do chłodziarki. Takie raptowne schłodzenie może wywołać coś w rodzaju szoku i nasiona wzejdą szybciej i równiej oraz w większym procencie. Tak postępuję zwykle z opornie wschodzącymi nasionami które teoretycznie nie wymagają stratyfikacji. Przy czym osobiście w chłodziarce trzymam nieco dłużej. Ale zawsze kilka nasion (jeśli są drobne) wysiewam tuż przy ściance przezroczystego pojemnika i wówczas widzę co się dzieje. Poza tym spore straty powoduje zgorzel siewek. Jak wiadomo pierwsze pojawiają się korzonki i wówczas atakuje zgorzel, z tego powodu wiele nasion nie wschodzi. Należy zatem zadbać o glebę lub zaprawiać nasiona. I jeszcze jedno. Siewki nie cierpią przesadzania zatem lepszym rozwiązaniem wydaje się siew w palety o malutkich oczkach. Powodzenia.

   • Darek Says:

    Witam
    Dziękuję za szybką odpowiedź , ja zrobiłem odwrotnie 30 dni temp ok. 5st. (w tym czasie nie było oznak kiełkowania ) potem wysiew temp. ok. 20-23st. -efekt jak w zapytaniu. Co do podłoża stosuje zawsze podłoża kwalifikowane sterylne (sterlux)do wysiewu, pH 6-6,8 oprócz tego zaprawiam nasiona topsinem , tak że patogeny odpadają. Myślałem, że być może problem jest w pH podłoża lub w temp. w czasie wschodów ,ale raczej nie, to postępowanie jest standardowe i przeważnie się sprawdza
    w produkcji rozsady . Postąpię zgodnie z Pani zaleceniami a część nasion potraktuję GA3 roztw. 0,5% moczenie 24h.
    dziękuję i pozdrawiam

 34. Ola Says:

  Witam
  Dostałam trochę nasion poprzez wymianę internetową niestety nie mam pojęcia czy należy je przechłodzić. Jeśli to możliwe bardzo proszę o poradę czy mam włożyć do lodówki następujące nasionka :ślazówka, rudbekia, jeżówka, firletka smółka, amarantus, cyklantera, skorzonera, kleome ciernista. Niestety nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi jak dokładnie postępować z nasionkami. Z góry bardzo dziękuję za informację. Pozdrawiam 🙂

  • Ola Says:

   Ale ze mnie gapa, teraz widzę, że wszystkie rośliny w Pani blogu są pięknie opisane! No nic idę do opisów i zagłębiam się w lekturze. Pozdrawiam serdecznie.

   • zojalitwin Says:

    Nasion roślin rocznych nie należy stratyfikować, chyba że są to nasiona które trudno lub nierówno wschodzą lub są przesuszone. Wystarczy je wysiać i zostawić w cieple przez tydzień, później włożyć do chłodziarki na 10 dni. Przez czas ciepła nasiona nawilgną i wówczas dopiero zimno przerwie ich czas spoczynku. Czyli dla przerwania okresu spoczynku przez niskie temperatury potrzebna jest wilgoć, tak jak w naturze. Suchym nasionom zimno na nic się przyda.

 35. szept Says:

  Dzień dobry, kupiłem właśnie nasiona pachnotki czyli shiso, na opakowaniu jest informacja o 3 miesięcznej stratyfikacji. Niestety nie wiem w jakiej temperaturze ani technice, będę bardzo wdzięczny za rady. pozdrawiam.

 36. Mariola Says:

  Dzień dobry.
  Czy nasiona kobei pnącej powinno się stratyfikować przed posianiem?
  Jak z nimi postępować,żeby w miarę dobrze wykiełkowały?

  • zojalitwin Says:

   Po wysianiu nasion i zostawieniu ich przez kilka dni w temperaturze pokojowej można na tydzień do 10 dni wstawić na dół do chłodziarki. Dłużej nie potrzeba, i tak może się zdarzyć, że nasiona wcześniej rozpoczną kiełkowanie więc należy codziennie sprawdzać i wyjąć jeśli coś wzejdzie.

 37. Mariola Says:

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedz.
  Pozdrawiam.

 38. monika Says:

  Witam, a co może Pani podpowiedzieć odnośnie siania szałwii lekarskiej? Nigdy nie udało mi się wyhodować własnej z nasion.. Właśnie kupiłam nasionka i słyszałam, że dobrze je stratyfikować. Czy nie jest już na to za późno?

  • zojalitwin Says:

   Trochę, ale da się. Wysiać do pudełeczka z zamykaniem. Trochę pozostawić w cieple, tak ze 3-4 dni by nawilgły i dopiero wsztawić do chłodziarki na 4 tygodnie.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: