Marzanka suberosa

©

Asperula suberosa

Asperula suberosa

Opis

Rodzina: Rubiaceae

Omawiam roślinę dla wielbicieli prawdziwych skalniaków, lub posiadaczy zimnych szklarni, werand. Płytko korzeniąca się roślina, tworząca za młodu małe poduszeczki później rozrasta się w niewielkie dywaniki. Pędy i wąskie do owalnych liście mające do 1 cm długości są gęsto owłosione nadając roślinie sinozielony kolor. Prawie każdy pęd zakończony kwiatostanem złożonym z małych rurkowatych kwiatków o długości do 8 mm. Każdy kwiatek zakończony czteropłatkową koronką. Owocem jest mała podwójna torebka. Z uwagi na duże ilości nektaru kwiaty mocno atrakcyjne dla motyli i innych owadów.

owłosienie liściWystępowanie

Trawiaste, górskie łąki w północnej części Grecji i południowo-zachodniej Bułgarii.

Wysokość

Około 5 do maksimum 10 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć po połowie czerwca i kwitnie około 3 tygodnie.

Kolor kwiatu

rysunekJasnoróżowy.

Stanowisko

Sadzimy wyłącznie w pełnym słońcu, bowiem tylko wówczas obficie kwitnie.

Wymagania i pielęgnacja

Dla rośliny najważniejszym jest, by gleby były doskonale przepuszczalne. Ich żyzność może być przeciętna. Woli odczyn gleb od lekko kwaśnego do obojętnego. W łagodniejsze zimy część pędów pozostaje zimozielona.

W naszych warunkach tak gęsto owłosione, górskie rośliny wymagają ochrony przed zimowymi deszczami. Dlatego osłaniamy ją plastikową butelką bez dna i innymi tego typu w donicyprzezroczystymi osłonami. Sam daszek jej nie wystarczy. Woda utrzymująca się między włoskami nocą zamarza i uszkadza tkankę. Roślina zaczyna gnić i wypada.

Kto posiada zimne szklarnie, oszklone nieogrzewane werandy, a nawet nieogrzewane zimą widne pomieszczenia np. widny garaż lub pokój na strychu, może roślinę uprawiać w pojemniku. Ziemię do pojemnika mieszamy pół na pół ze żwirkiem i na dno dobry drenaż. Doniczki nie muszą być wysokie, bowiem korzenie nie są długie. Późną jesienią w pojemnikuprzenosimy roślinę do pomieszczenia i pamiętamy, by od czasu do czasu sprawdzić stan wilgotności ziemi. Robimy to w czasie ciepłych dni i jeśli to konieczne delikatnie podlewamy. Wiosną roślinę można przenieść do nieco większej doniczki i wówczas nie zasilamy.

Mrozoodporność

W gruncie mogą uprawiać ją mieszkańcy strefy USDA 7a i zachodniej części 6b gdzie średnie zimowe temperatury nie spadają poniżej -20 0C. W strefie 6b powinna być posadzona na dobrze osłoniętym stanowisku.

Rozmnażanie

Można postarać się o nasiona, choć łatwo nie będzie. Wysiew po stratyfikacji.

Podział kępki to oczywistość. Ponieważ jest to krzewinka, można ją rozmnażać z sadzonek późnym latem.

Choroby i szkodniki

Jedynym zagrożeniem jest nadmiar wody.

Zastosowanie

To typowa roślina skalniakowa lub pojemnikowa. Jeśli mamy dostatecznie przepuszczalne ziemie możemy uprawiać na brzegach rabat, wówczas pod roślinę sypiemy paro centymetrową warstwę żwirku by pędy nie stykały się z ziemią.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Asperula” pochodzi od łacińskiego słowa ‚asper’ = szorstki. Określenie ‘asperulus’ = lekko szorstki.

Nie ma określenia krajowego dla nazwy gatunkowej.

Można kupić w szkółkach Bracia Dębscy – tyle wiem, jeśli ktoś wie gdzie jeszcze proszę dać znać.

rysuneczekA
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Rysunek – http://plantillustrations.org/illustration.php?id_illustration=141142&height=1080

W kamiennym pojemniku – http://www.alpinegarden.co.uk/index.php/asperula-suberosa/

Dodaj komentarz