Bylica luizjańska ‘Silver Queen’

©

Artemisia ludoviciana ‘Silver Queen’

Artemisia ludoviciana

Opis

Rodzina: Asteraceae

Rozrastająca się rozłogami bylina o raczej sztywnych pędach i rozgałęzionych powyżej połowy wysokości. Liście pierzastosieczne, czyli głęboko powcinane i całe pokryte kutnerowatym owłosieniem, dlatego szare w kolorze. Na każdym odgałęzieniu pojawia się kwiatostan złożony z małych, niepozornych koszyczków kwiatowych. Owocem są niełupki o kolorze ochry.

liścieWystępowanie

Gatunek występuje na prawie całym terytorium Ameryki Północnej. Jest podzielony na wiele podgatunków, które występują tylko na określonym obszarze.

Wysokość

Między 60 a 90 cm.

Termin kwitnienia

Kwitnie dopiero pod koniec lata. Najczęściej zaczyna kwitnąć pod koniec sierpnia i kwitnie przez cały wrzesień.

Kolor kwiatu

Żółtawy.

Stanowisko

Sadzimy w pełnym słońcu. Przy zbyt małej jego ilości rośnie udział zielonego koloru i roślina robi się wyższa.

Wymagania i pielęgnacja

kwiatostanKutnerowate owłosienie zostało wykształcone dla ochrony rośliny przed nadmiernym parowaniem. Zatem wskazuje ono, że roślina rośnie w naturze na stanowiskach wystawionych na pełne słońce i na glebach okresowo przesychających. Oczywiście ładniej będzie wyglądała gdy wilgoci będzie miała nieco więcej niż na wypalonych słońcem preriach. Zatem gleby przepuszczalne o niewielkiej zasobności lecz o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Jedynym nawożeniem tej rośliny powinno być ściółkowanie ziemi warstwą rozłożonego kompostu bardzo późną jesienią, najlepiej już po przymrozkach. Wówczas ścinamy przemarznięte liście i rozkładamy kompost. Grubość warstwy zależy od naszych zasobów.

Roślina ma jednak sporą wadę. Wiosną jej rozłogi mogą pojawić się dość daleko od posadzonego egzemplarza. Jeśli roślinę chcemy uprawiać na rabacie warto posadzić ją w dużej donicy bez dna. Będzie miała gdzie się rozrastać lecz nie zagrozi zarastaniem innych roślin.

Mrozoodporność

Jest mrozoodporna już w strefie USDA 4a z temperaturami do -34,4 °C. Zatem w naszym kraju można uprawiać ją wszędzie bez obawy o przemarzanie.

Rozmnażanie

Bardzo łatwe przez sadzonki pobierane latem, podział kęp na wiosnę. Jako odmiana mieszańcowa nie powtórzy cech, rozmnażana przez wysiew nasion.

Choroby i szkodniki

Może być atakowana przez mszyce.

Zastosowanie

Główne jej zastosowanie to zadarnianie słonecznych i suchych miejsc. Jeśli zadbamy o ograniczenie rozrastania się, to również na rabatach może stanowić doskonałe tło dla szczególnie białych i ciemnoniebieskich kwiatów innych roślin.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Artemisia” to nazwa nadana przez starożytnego greckiego uczonego Dioscoridesa dla estragonu (po łacinie obecnie ‘Artemisia dracunculus’). W klasycznym okresie mitologii greckiej, Artemis (Ἄρτεμις) to córka Zeus i Leto, a siostra Apollina. Była boginią polowania, dzikich zwierząt, pustyni, porodu, dziewictwa i opiekunka młodych dziewcząt, łagodząca choroby u kobiet. Zawsze przedstawiana jako łowczyni niosąca łuk i strzały z jeleniem przy boku.

Nazwa gatunku ”Ludoviciana” to zlatynizowana nazwa stanu Luizjana w USA.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatostan – http://plant-life.org/Asteraceae/large/artemisia_ludov_lg.htm

Liście – http://www.zelene.info/Foto/ZelenySoftware/990000462.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: