Ogólne zasady cięcia krzewów cz. II

cięcie konaru

Część II

Krzewy dzielimy na:

 • kwitnące wiosną;
 • kwitnące latem lub wczesną jesienią.

Te pierwsze, to krzewy które kwitną na pędach wyrosłych w ubiegłym roku, te drugie, kwitną na pędach wyrosłych w danym roku.

Od tego podziału zależy termin cięcia krzewów. Krzewy kwitnące wczesną wiosną (np. forsycja, tawuła szara) przycinamy tuż po zakończeniu kwitnienia lub w końcówce ich kwitnienia, by miały wystarczająca ilość czasu na wzrost pędów i wytworzenie zawiązków kwiatów na następny rok. Najlepiej jest je przycinać pod sam koniec kwitnienia. Opóźnianie tego zabiegu może się skończyć zbyt skromnym kwitnieniem w kolejnym roku. Ponieważ roślina w tym czasie potrzebuje sporo składników należałoby zadbać o nawożenie wykonane po zakończeniu cięcia. Dobrym zwyczajem jest opryskanie krzewu środkiem grzybobójczym, a duże rany zasmarować pastą zwaną “FUNABEN”.

Krzewy kwitnące latem i jesienią przycinamy pod koniec zimy lub wczesną wiosną zanim ruszy wegetacja. W tych samych terminach wykonujemy nie tylko cięcie pielęgnacyjne, ale również pozostałe rodzaje cięć, łącznie z odmładzaniem krzewów.

Na marginesie. Drzewa owocowe ziarnkowe typu jabłoń, grusza, przycinamy zimą, natomiast pestkowce, np. wiśnia powinny być przycinane zaraz po zbierze owoców.

Na ogół nie mamy ogromnych ogrodów i tego cięcia jest niewiele, nie zaczynajmy w styczniu. Najczęściej w lutym przychodzi ładny okres pogody, ja to nazywam “lutowe lato”. Nie zmarzniemy, pracę wykonamy porządnie i miejsce cięcia zdąży zaschnąć przed nadejściem opadów. Nigdy nie wykonujmy zimowego cięcia w wilgotnym okresie. Natomiast cięcia letnie należy wykonać w czasie suchej lecz pochmurnej pogody. Przyczyna dość oczywista, więc nie będę się rozwodzić.

cięcie konaru rys

TERMINARZ PRZYCINANIA DRZEW I KRZEWÓW:

(Proszę potraktować orientacyjnie)

MARZEC – cięcie krzewów kwitnących latem i jesienią (na pędach tegorocznych)

KWIECIEŃ – cięcie ozdobnych krzewów zimozielonych oraz cięcie główne róż. MAJ – przycinanie krzewów ozdobnych wcześnie kwitnących, które w tym m-cu już przekwitły ( tj. tych, które kwitną w lutym, marcu i kwietniu). Przycina się też krzewinki wrzośców.

CZERWIEC – cięcie krzewów ozdobnych zrzucających liście na zimę takich jak lilak(bez) czy tamaryszek. Przycina się też pędy róż powtarzających kwitnienie (2 oczka poniżej kwiatostanu) aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia. SIERPIEŃ – W sierpniu przycina się żywopłoty z roślin iglastych. Sierpień jest ostatnim miesiącem cięcia iglaków.

WRZESIEŃ – można ciąć drzewa ozdobne takie jak brzozy, klony kasztanowce i wiązy.

PAŹDZIERNIK – lekkie przycięcie pędów róż, to znaczy byle jak byle nieco obniżyć pędy. Łatwiej się będzie wokół nich pracowało.

Drzewa i krzewy, których nie należy ciąć wcale to drzewa iglaste tworzące równy pień, takie jak świerk czy jodła. Większość drzew iglastych ma ładny pokrój, a interwencja może tylko roślinę oszpecić i spowodować, że zacznie rosnąć na boki. Można w ogóle nie ciąć również różaneczników i azalii, magnolii, kaliny, oczarów omszonych, wawrzynków wilcze łyko, perukowców podolskich oraz sumaka octowca jeśli rosną jako solitery i mają ładne kształty oraz dużo miejsca. Sumaka nie należy ciąć nie dlatego, że nie znosi tego zabiegu, ale ilość odrostów korzeniowych jaka się pojawi może nas zmusić do użycia totalnego herbicydu lub wielu dni pracy ręcznej.

Przy cięciu grubszych konarów trzeba tego dokonać na raty. Inaczej grozi nam wyłamanie ciężkiego konaru i oberwanie kory ze sporej części pnia. U dołu rysunek jak to wykonać u samej góry zdjęcie z efektem końcowym. Można nie zostawiać resztek, lecz przy cenniejszych drzewach lepiej w pokazany sposób, bowiem taka rana lepiej się zabliźnia.

Pozdrawiam Basia

Komentarzy 14 to “Ogólne zasady cięcia krzewów cz. II”

 1. Iga Says:

  Dziękuję Basiu za kontynuowanie dzieła Zoji ❤

 2. Blanka Krzemińska Says:

  Proszę o informację jak pobudzić do kwitnienia pigwowca. Mam około 35 letni żywopłocik z pigwowca, który kiedyś był wręcz obsypany na czerwono kwieciem; od kilku lat pojawiają się dosłownie pojedyncze kwiatki. ściąć na jeża?

  • zojalitwin Says:

   Można ale proszę pamiętać iż pigwowiec potrzebuje do intensywnego kwitnienia dobrego miejsca. Po 35 latach rośliny są bardzo gęste, nawzajem się zacieniające a przede wszystkim ziemia jest praktycznie pozbawiona wszystkiego. I o tę ziemię należy zadbać. Nie wiem czy jest to żywopłot cięty, czy nie więc sprawę odrostów korzeniowych zostawiam na później.

 3. ilovebonsai.pl Says:

  Zastanawiam się co do cięcia brzozy we wrześniu. Zajmuję się bonsaii wyczytałem kiedyś, że najlepiej przycinać brzozę w okresie od końca wiosny do lata, gdyż wtedy drzewo znajduje się w pełni wegetacji i szybciej zaleczy rany. Natomiast gdy brzoza zbliża się lub jest w stanie spoczynku, nie powinno się jej ciąć, aby nie odrzuciła gałęzi. Jak sądzisz? Czy ta teoria ma wg Ciebie jakieś sensowne uzasadnienie?

  • zojalitwin Says:

   Owszem, jest bardzo uzasadniona. Nie jestem znawcą tej japońskiej sztuki ale ogólnie tak powinno się robić by dać szansę na skuteczne zaleczenie wszystkich ran.

   • ilovebonsai.pl Says:

    Dziękuję 🙂 Bonsai to przede wszystkim drzewa,a mój nauczyciel twierdzi, ze najlepsze bonsai robiliby sadownicy, gdyby tylko było im po drodze z małymi drzewkami, gdyż mają najlepiej opanowane techniki przycinania drzew 🙂

   • zojalitwin Says:

    Niby prawda ale trzeba jeszcze lubić tą super miniaturyzację to raz a dwa to znam najlepsze egzemplarze wykonane przez japońskich mistrzów. Łatwo dostrzegam wszystkie nieścisłości(to nazwa eufemistyczna). Mistrzowie swoje sekrety powierzają tylko nielicznym, by samemu do nich dojść trzeba lat cierpliwości i ogromnej liczby wykonanych egzemplarzy.

   • ilovebonsai.pl Says:

    Fakt, do tego, ci co wiedzą, nie lubią się tą wiedzą dzielić, a bardziej myślą, jak ją spieniężyć 🙂

 4. Magda Says:

  Pani Basiu, bardzo, bardzo dziękuję. Opracowuję właśnie Niezwykle Ambitny Program Prac Ogrodowych (NAPPO) i chciałam przyciąć sumak… Wykreślam, kasuję, a sio. Niech sobie rośnie, jak chce. Zajrzałam na stronę sama nie wiem czemu, może zielona ręka Babci ?

  • zojalitwin Says:

   Czasem trzeba, jednak zawczasu należy sobie zarezerwować czas na te dodatkową pracę związaną z usunięciem odrostów korzeniowych. Więc jeśli nie zachodzi konieczność nie ruszać.

 5. Anonim Says:

  Dziękuję za przydatne informacje. Pozdrawiam:):):)

 6. Anonim Says:

  Dziękuję za kontynuowanie informacji i tyle przydatnych informacji w tym poście. Pozdrawiam

 7. Halina Says:

  Dziękuję za kalendarz prac,i ja pozdrawiam!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: