Ciemiężyca biała

©

Veratrum album ssp. album

Veratrum albumOpis

Rodzina: Melanthiaceae

To roślina występująca u nas, choć w ograniczonej ilości. Jest piękna nawet w czasie braku kwiatów. Ma jednak bardzo dużą wadę jest bardzo trująca w całości, szczególnie korzeń.

Na dużą skalę wykorzystywana w farmacji, lecz w minimalnych dawkach. Drugą wadą jest długi okres oczekiwania na kwitnienie.

Przez prawie 10 lat roślina tworzy tylko rozetę szerokoeliptycznych liści. Ich szerokość osiąga 10 cm i długość czasem przekracza 20 cm. Unerwienie jest równoległe i doskonale widoczne. Pojawiający się pęd kwiatowy również ulistniony lecz liście są mniejsze. Jest to mocny i sztywny pęd, wewnątrz pusty. Zakończony ogromną wiechą złożoną z groniastych odgałęzień. Kwiaty pokrójsą stosunkowo małe – do 2 cm średnicy – lecz jest ich bardzo dużo. Owocem jest półtora centymetrowa i potrójna torebka z bardzo wieloma nasionami, płaskimi i oskrzydlonymi. Roślina daje obfity samosiew.

Występowanie

Występuje w Europie i Azji. Siedliskiem są dostatecznie wilgotne miejsca na polanach, na łąkach, brzegach strumieni i w wilgotnych zaroślach lasów liściastych.

W Polsce roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. To oznacza, że nie wolno zbierać nawet nasion.

Wysokość

W dobrym miejscu nawet 150 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i kwitnie nawet 8 tygodni.

Kolor kwiatu

liściePrawie biały z zielonymi żyłkami.

Stanowisko

Najlepsze jest stanowisko zapewniające minimum 8 godzin pełnego słońca i to najlepiej rannego. Trudno tej ogromnej roślinie zapewnić dostateczną ilość wody jeśli posadzimy ją w pełnym słońcu. Wówczas liście zaczynają żółknąć od szczytu, a później brązowieć i roślina ładnie nie wygląda.

Wymagania i pielęgnacja

system korzeniowyMimo dużego zapotrzebowania na wilgoć gleby powinny być przepuszczalne, dostatecznie zasobne i najlepiej o odczynie neutralnym. Woli gleby bardziej zasadowe niż bardziej kwaśne. W dobrych warunkach nie musimy jej przesadzać przez wiele lat. Ponieważ za składniki pokarmowe i zdolność utrzymywania wilgoci jest odpowiedzialna próchnica, warto się wysilić i przynajmniej raz w roku(jesienią lub wczesną wiosną) dać grubą warstwę kompostu. Inne nawożenie potrzebne nie jest. Ponieważ owocekwiatostany rośliny są bardzo ciężkie zawczasu przygotować sobie zgrabną podpórkę. Na pewno będzie potrzebna przy częstych, solidnych deszczach i wiatrach.

Mrozoodporność

Bezpiecznie można ją uprawiać w całym naszym kraju. Na naszym biegunie zimna lub posadzona na stanowiskach bardzo wietrznych lepiej ściółkowanie korzeni kompostem przeprowadzać jesienią.

nasionaRozmnażanie

Nasiona bardzo szybko tracą siłę kiełkowania. Wysiew koniecznie jesienią. Wysiewy zabezpieczamy przed nadmiarem wody w zimie. Jeśli ktoś dysponuje inspektem lub zimną szklarenką lub tunelem to będzie to najlepsze rozwiązanie. Jeśli kupiliśmy nasiona w innym czasie należy wysiać nasiona w zamykanym(by nie tracić wilgotności podłoża) pojemniku i zostawić w temperaturze 18-220C na 2-4 tygodni następnie włożyć do lodówki w temperaturę brak wilgociokoło -6 0C na okres 4-6 tygodni, a po wyjęciu utrzymywać temperaturę 5-12 0C do czasu kiełkowania. Przy wysiewie proszę wziąć pod uwagę, że nasiona kiełkują długo, nierzadko nawet półtora roku. Poza tym przez dwa lata nie dotykamy roślin, zapewniając im wodę, pożywienie i delikatny cień. Zatem równomierny wysiew ma ogromne znaczenie. W trzecim roku wysadzamy na miejsce stałe po minięciu zagrożenia przymrozkami.

Kto ma już kępkę może dokonać podziału.

Choroby i szkodniki

Problemem będzie brak wody i ślimaki, które wręcz uwielbiają tę roślinę.

Zastosowanie

Najlepiej wygląda posadzona w grupie. Kwitnąca jest rośliną drugiego planu, lecz zanim zakwitnie będzie doskonale wyglądała jako zamiennik dla hosty. Także do czasu kwitnięcia można uprawiać w pojemnikach najlepiej betonowych bowiem wówczas roślinę można zostawiać na zewnątrz. Kwitnąca już się do pojemników nie nadaje.

Uwagi

Nie ma pewności co do pochodzenia nazwy rodzaju. Przyjmuje się, że pochodzi od łacińskiego słowa ‘verax’ = prawdziwie. Sproszkowany korzeń ciemiężycy wywołuje kichnięcia, co dawniej było potwierdzeniem prawdziwości słów.

A
Aobiekt
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatek – http://www.uni-graz.at/walter.obermayer/plants-of-styria/plants-of-styria-mainpage.html

System korzeniowy – https://www.flickr.com/photos/farmerdodds/8445540548/

Owoce+pokrój+brak wilgoci – http://www.botanische-spaziergaenge.at/viewtopic.php?f=509&t=1797

Liście – http://commons.wikimedia.org/wiki/Veratrum_album#mediaviewer/File:Germer-0276.JPG

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: