Przytulia nierównolistna

©

Galium anisophyllon

Galium anisophyllon

Opis

Rodzina: Rubiaceae

Synonimy: Galium alpestre, Galium argenteum, Galium asperum subsp. anisophyllon, Galium sudeticum.

Jest to roślina zielna o czworokątnej, lekko pokładającej się i rozgałęzionej łodydze. Nierównej długości, podłużne lub lancetowate liście o długości do 15 mm i szerokości 2 mm są zebrane w okółki. Średnia ilość to 7-9 sztuk w okółku. Kwiaty, zebrane w luźne kwiatostany na szczytach pędów. Korona czteropłatkowa o ostro zakończonych płatkach, szerokości do 4 mm. Owoce okrągławe mają około 0,5 cm.

Od maja 2014 roku gatunek podzielono na 2 podgatunki:

  • G. anisophyllon subsp, anisophyllon – ten podgatunek rośnie na ogromnym obszarze,
  • G. anisophyllon subsp, plebeium – rośnie tylko na Półwyspie Bałkańskim.

w naturzeWystępowanie

Jest to gatunek górski, rozpowszechniony w środkowej i południowej Europie, od Francji do Polski i Ukrainy. Siedliskiem są łąki, szczeliny skalne i obrzeża lasów, znajdujących się powyżej 1000 m.

Wysokość

Do 25 cm, jeszcze niższy jest galium pusillum około 15 cm.

Termin kwitnienia

Zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca i kwitnienie trwa około 6 do 7 tygodni w zależności od temperatury i wilgotności podłoża.

Kolor kwiatu

kwiatkiKremowe tuż po otwarciu, później białe.

Stanowisko

Jak wszystkie rośliny górskie kocha słońce i niskie temperatury. Na nizinach nie ma takiego połączenia, dlatego trzeba wybrać stanowisko kompromisowe. Jednak dla masowego kwitnienia roślina nie powinna mieć mniej niż 10 godzin pełnego słońca. Kto może utrzymać w miarę wilgotne podłoże w czasie letniej suszy może sadzić w pełnym słońcu i cieszyć się dywanikiem kwiatów.

owoceWymagania i pielęgnacja

Podstawowe warunki to przepuszczalne podłoże o odczynie od obojętnego w górę i dostatecznie wilgotne. Rośliny raczej nie nawozimy inaczej jak wymianą górnej warstwy ziemi na kompost. Możemy co roku dać nieco kredy jeśli posadziliśmy na lekko kwaśnej glebie.

Jeśli nie są potrzebne nasiona roślinę można przyciąć po kwitnieniu. Przy roślinach rosnących na niezbyt optymalnych ziemiach należy zawsze pokrójmieć zapas nasion.

Mrozoodporność

Nie jest problemem na terenie całego kraju. Ważnym jest by zabezpieczyć roślinę przed nadmiarem zimowej wody. Inaczej może nam wygnić, jak zresztą większość roślin górskich.

Rozmnażanie

Wysiew nasion po stratyfikacji, lub podział rozrośniętych kęp.

Choroby i szkodniki

W ogrodach nie spotkałam się z chorobami tej rośliny.

Zastosowanie

Skalniaki, obrzeża rabat, pojemniki. Przy uprawie w pojemnikach siewki powinny być gęściej i należy je ustawić w słońcu. Będą wówczas niższe, a stały dopływ wilgoci pozwoli roślinie zawiązać sporo kwiatów jeśli nie zapomnimy o drenażu i dodaniu kredy do ziemi.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Galium” powstała od żółtawych narośli(galasów) na przytulii wonnej powstałych w wyniku żerowania roztocza o nazwie Eriophyes, po polsku rożkowiec lipowy.

Nazwa gatunku ”anisophyllon” to trzy greckie słowa, które w sumie można przetłumaczyć z liśćmi ukośnie osadzonymi.

A
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Pokrój – http://photoflora.free.fr/UneFoto.php?NumTaxon=5036&NumPhoto=yq038485.jpg

Owoce – http://botany.cz/cs/galium-anisophyllon/

Kwiatki – http://www.actaplantarum.org/floraitaliae/viewtopic.php?t=29438

W naturze – https://www.ispotnature.org/node/455750?nav=related

Dodaj komentarz