Tolmiea Menziesa

©

Tolmiea menziesii

Tolmiea menOpis

Rodzina: Saxifragaceae

Jest to krótkowieczna bylina, z rzadka tylko rozgałęziającymi się kłączami. Zarówno pęd jak i liście bardzo delikatnie owłosione. Ma dwa rodzaje liści odziomkowe i pędowe. Wszystkie posiadają ogonki liściowe. Blaszka liściowa może mieć do 9 klap i sercowatą nasadę liścia. Kwiatki rurowate z odgiętymi na zewnątrz końcami płatków. Zebrane w wysokie i luźne grona. Owocem owalna torebka zawierająca prawie kuliste i drobne nasiona, najczęściej ciemnobrązowe.

W uprawie doniczkowej częściej występuje odmiana ‚Taff’s Gold’ mająca żółto plamiaste liście.

Występowanie

Ojczyzną jest zachodnia część Stanów Zjednoczonych i Kanady. Siedliskiem są wilgotne obrzeża lasów i śródleśne polany.

Wysokość

W ogrodzie łącznie z kwiatami to około 50-60 cm, a w doniczce do około 30-40 cm, licząc w momencie kwitnienia. Oba gatunki mocno rozrastają się na szerokość.

kwiatekTermin kwitnienia

W uprawie gruntowej jest to najczęściej czerwiec, a w doniczkach może zakwitnąć w każdym momencie okresu wegetacyjnego.

Kolor kwiatu

Czerwony z domieszką brązu i zieleni.

Stanowisko

To roślina tzw. pstrokatego cienia. W gruncie będzie rosła przy większym udziale słońca, ale nie da się wówczas uniknąć częstego podlewania. W doniczce najlepsze rezultaty osiągniemy przy Rozmnóżkawschodnim lub zachodnim oknie, lub w głębi pokoju, jeśli mamy wystawę południową. Oczywiście zimą trzeba przybliżyć do światła, bo wcześnie zacznie tracić dolne liście.

Wymagania i pielęgnacja

Uprawiana w gruncie wymaga gleb lekkich, lecz stale wilgotnych. Jeśli mamy gleby typu torfowego to jest idealną rośliną na ciepłe miejsca pod murami. Z racji szybkiego rozrastania się ładnie wypełni wszelkie luki oraz miejsca pod dużymi krzewami. Wystarczy wiosenna dawka nawozów. Na innych glebach w doniczcegdy przyjdzie letnia susza będzie wymagała podlewania.

W doniczce dajemy solidny drenaż i ziemię mieszamy ze żwirkiem. Ochroni nas to przed zalaniem rośliny. W okresie wegetacyjnym podłoże musi być cały czas wilgotne, choć nie mokre. Zimą nieco zmniejszamy podlewanie. W tym czasie będzie nam potrzebne zwiększenie wilgotności powietrza i każde działanie w tym celu będzie dobre. Najlepsze rezultaty w zimowaniu uzyskają osoby mieszkające w starych kamienicach, gdzie ogrzewanie nie jest tak intensywne, a mieszkania wyższe. Suche powietrze w zimie często jest przyczyną nieatrakcyjnego wyglądu i najazdu przędziorków.

Musimy jednak wiedzieć, że nawet w idealnych warunkach roślina w doniczce rzadko przetrwa dwa lata. Pamiętajmy by zawsze mieć młodą roślinę na zastępstwo.

Mrozoodporność

Roślina może być uprawiana w gruncie jeśli mieszkamy w strefie USDA 6b z temperaturami do -20,6 0C. Trzeba jej jednak zapewnić doskonale osłonięte stanowisko i zabezpieczyć na zimę.

Rozmnażanie

Łatwo rozmnaża się przez sadzonki, jakie tworzą się na części liścia w miejscu połączenia liścia z ogonkiem liściowym. By praktycznie zagwarantować sobie przyjęcie sadzonki można przygiąć ten liść do podstawionej małej doniczki wypełnionej wilgotną ziemią i przyszpilić. Sadzonka będzie karmiona przez całą roślinę więc szybko się ukorzeni. Po ukorzenieniu się odciąć i mamy nową roślinę. Jeśli rozmnóżkę z liściem wzięliśmy od znajomych, proszę położyć ją na wilgotnym podłożu i nakryć np. słoikiem.

Choroby i szkodniki

Poza przędziorkiem roślinę zmarnujemy jeśli zafundujemy jej bardzo niskie temperatury, suche powietrze i zalane podłoże.

Zastosowanie

Można wykorzystać roślinę do tworzenia wiszących koszy. Po początkowym okresie rośnięcia w górę pędy zaczną wyginać się w dół tworząc ładną kulę pstrokatych liści.

Jeśli jesteśmy uczuleniowcami zakładajmy rękawiczki, bowiem dotknięcie jej liści może powodować krótkotrwałe reakcje alergiczne.

Uwagi

Nazwa rodzaju ”Tolmiea” jest uhonorowaniem Williama Frasera Tolmie, kanadyjskiego botanika o szkockim pochodzeniu.

Nazwa gatunku ”Menziesi” odnosi się do Archibalda Menzies, szkockiego przyrodnika pracującego dla Vancouver Expedition w latach 1791-95.

Arysuneczek
A
A

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Kwiatek – https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Tolmiea_menziesii#/media/File:Tolmiea_menziesii_

Rozmnóżka – http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?enlarge=0000+0000+0901+0025

W doniczce – http://floradania.dk/en/planter/data/tolmiea/

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Tolmiea Menziesa”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: