Skalniak w pojemniku

©

©Skalniak w pojemniku

w drewnie

Skalniak najlepiej wygląda w misie z kamienia. Ponieważ każda misa czy korytko będzie miało kontakt z wodą musimy uwzględnić rodzaj kamienia. Zależność będzie tym większa im mniejszy jest pojemnik. W dużych pojemnikach wpływ ten ograniczy się do ziemi będącej blisko ścian pojemnika.

szczelinowyNajpopularniejszym kamieniem jest piaskowiec. W jego przypadku ważnym jest spoiwo jakie skleja ziarenka. By się tego dowiedzieć warto się zaopatrzyć w odrobinę kwasu. Jeśli polejemy nim kamień i zacznie on się pienić to znaczy, że spoiwo będzie podnosić odczyn gleby. Na szczęście nawet duże pojemniki są na tyle małe, iż da się w nich zebrać rośliny o podobnych wymaganiach. Naprawdę poważne znaczenie będzie to miało w przypadku kolekcji typowych kwasolubów. W większości wypadków najistotniejszym czynnikiem jest skompletowanie sobie kolekcji o podobnych wymaganiach i pod te wymagania komponowanie podłoża. Mając rośliny o różnych wymaganiach najlepiej przygotować dwa korytka. Początkującym mogę podpowiedzieć, że rośliny można sadzić w doniczkach. Jeśli większość to rośliny wymagające wyższego pH to kwasoluba posadzimy razem z doniczką do której damy podłoże odpowiadające konkretnej roślinie.

Ważnym elementem przy wyborze konkretnego pojemnika są otwory w dnie. Skalne rośliny w przeogromnej większości muszą mieć podłoże bardzo przepuszczalne, zatem ilość otworów w dnie jest bardzo ważna. W plastiku można dodatkowe wypalić. W kamieniu trzeba wywiercić. W kruchych materiałach przed wierceniem dobrze jest wzmocnić dno taśmami klejącymi przynajmniej dwoma kawałkami przyklejonymi na krzyż. Innym ważnym czynnikiem jest wysokość pojemnika. Mając naszą kolekcję w doniczkach, wybieramy pojemnik nieco wyższy niż najwyższa doniczka.

Przed przystąpieniem do prac trzeba zaopatrzyć się w parę bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy.

kompozycja donicPodłoże

To najważniejszy czynnik. Jak już wspomniałam większość roślin górskich lubi przepuszczalne podłoże. W sklepach mamy podłoże oparte na torfie, ma on tendencję do zbijania się pod wpływem wody tworząc mało przepuszczalne podłoże. Trzeba go zatem rozluźnić. Kupujemy w sklepach akwarystycznych żwir. Im mniejszy pojemnik tym drobniejsze ziarno. Najdrobniejsze ziarno ma około 0,5 cm. Dajemy go mniej więcej tyle samo co ziemi. Dla wszystkich bardziej popularnych roślin typu rojniki, rozchodniki to wystarczy. Kolekcjonerzy bardziej wymagających roślin muszą zapoznać się z konkretnymi potrzebami danej rośliny i tak komponować ziemię by nie odbiegała zbytnio od potrzeb. Mając jeszcze małą kolekcję można podzielić rośliny na kilka mniejszych pojemników i potem w miarę ciekawie te pojemniki poustawiać. W przypadku bardziej wymagających roślin bardzo pomocny będzie dobry kompost i w miarę możliwości zastępowanie ziemi torfowej tym kompostem. Ziemia torfowa powinna w tym wypadku być tylko elementem, a nie bazą. Po posadzeniu roślin dobrze byłoby zadbać o ogólny wygląd naszego skalniaka.

rojnikiDodatkowe dekoracje

Uatrakcyjnić naszą kompozycję można dodając różne kamienie i ustawić je między roślinami. By nie podlewać zbyt często można rozsypać pod roślinami najlepiej szary żwirek. Raz że będzie stanowił dobre tło dla roślin, to ziemia nie będzie się nagrzewać, a co za tym idzie ograniczymy jej parowanie. Przy większych kompozycjach i dla kwasolubów mogą to być szyszki, Dla wszystkich typów roślin jakieś niewielkie i ciekawe w kształcie korzenie. Pomysłów może być wiele.

Podlewanie

Nasz skalniak podlewamy zawsze wodą przegotowaną i odstaną. Robimy tak bez względu na potrzeby roślin, jako że nawet rośliny lubiące wapienne podłoże nie lubią kamienia z wody. Na dodatek wygląd okamienionego żwiru czy innych elementów jest ohydny. Przy podlewaniu należy także pamiętać, że rośliny skalniakowe lepiej zniosą dzień bez wody niż nadmiernie wilgotne podłoże.

miniZasilanie

Najrozsądniejszym wyjściem byłoby kupno podłoża w którym już jest nawóz o przedłużonym działaniu, lub kupno takiego i dodanie go do przygotowywanego podłoża. Jeśli już tego nie zrobiliśmy to z uwagi na niewielką ilość ziemi i przesadzanie co 2-3 wiosnę trzeba unikać możliwości zasolenia podłoża. Najlepszym rozwiązaniem będzie nawożenie biohumusem.

Zimowanie

Wszystko zależy od posadzonych roślin. W każdym razie w kamiennych pojemnikach większość popularnych roślin przetrwa pod warunkiem, że nie są w wietrznych miejscach. Skalniaki takie stojące na słońcu należy zimą okrywać zimową agrowłókniną z powodu zimowego słońca. Rośliny wyparowując wodę więdną bo nie mogą jej uzupełnić. Takie powiędnięte rośliny załatwi nawet mały mróz. Wszystkie inne pojemniki muszą być zabezpieczone przed mrozem. Najlepszym rozwiązaniem jest posklejanie zwykłego pudła z płyt styropianowych. Koszt groszowy i pracy niewiele. Zysk to większe rośliny w kolejnym roku i większy efekt.

Zabiegi pielęgnacyjne

Ponieważ rośliny rozrastają się w różnym tempie to niektóre będziemy musieli wyjąć i podzielić, inne przyciąć. Całość do większych pojemników przenosimy z reguły co 2 lata. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: