Przegorzan pospolity

Echinops ritro

Opis

Należy do rodziny Asteraceae-astrowate.

Jej sztywne pędy, pokryte są białym filcem. Ostowate liście są z wierzchu zielone od spodu natomiast mają srebrzystą barwę. Kuliste kwiatostany o średnicy 2-4 cm. Jest rośliną miododajną stąd sporo na kwiatach os, pszczół, trzmieli.

Występowanie

Okazała bylina pochodzi z południa Europy.

Wysokość

Około 100 cm.

Termin kwitnienia

Lipiec – wrzesień.

Kolor kwiatu

Stalowo-niebieski.

Stanowisko

Stanowisko słoneczne.

Wymagania

Wymaga gleby luźnej, przepuszczalnej, piaszczystej, dobrze rośnie nawet na żwirowym podłożu, stawia tylko jeden warunek gleby powinny zawierać sporo wapnia. Niestety w czasie utrzymujących się długo upałów dolne liście obsychają, co wygląda nieciekawie. Dlatego jeśli rośnie tak, że to widać należy zdecydować się na podlewanie.

Mrozoodporność

Jest rośliną w pełni mrozoodporną.

Rozmnażanie

Najłatwiej przez wysiew nasion w marcu lub kwietniu. . Kiełkują po 14 dniach. Ponieważ pikowanie nie jest potrzebne można od razu wysiać pojedynczo do wielodoniczek.. Odmiany nie powtarzające cech rodzicielskich rozmnażamy przez sadzonki korzeniowe długości 8-10cm, pobierane bardzo wczesną wiosną przed ruszeniem wegetacji i ułożone pionowo w podłożu. Niestety nie wszystkie sadzonki wyrastają. Podział karp jesienią lub wiosną.

Choroby

Jeśli już, to może być zaatakowany przez choroby odglebowe typu fytoftoroza.

Uwagi

Po przekwitnięciu kwiatostany usuwamy z uwagi na możliwy samosiew.

Przegorzan bardzo dobrze nadaje się na nasadzenia naturalistyczne oraz na tzw. suche rabaty złożone z innych bylin o podobnych wymaganiach. Przyciąga wzrok rosnąc na tle wyższych krzewów iglastych. Wykorzystać można go również na suche bukiety.

Dodaj komentarz