Chaber wielkogłówkowy

Centranthus macrocephala

Opis

Rodzina: Asteraceae-astrowate.

Palowy system korzeniowy. Pędy sztywne, grube i proste, zakończone kwiatem . Liście odziomkowe (wyrastające bezpośrednio z podłoża) lancetowate, o nieco ząbkowanym brzegu, są duże, szorstkie, matowozielone. Liście łodygowe znacznie węższe i mniejsze. Kwiaty duże o średnicy 7-9 cm średnicy z charakterystycznymi brązowymi łuskami na pąku kwiatowym.

Występowanie

Na wysokogórskich łąkach Armenii i na Kaukazie.

Wysokość

Ok. 100 cm

Termin kwitnienia

VII -VIII

Kolor kwiatu

Żółty

Stanowisko

Słonecznych

Wymagania

Optymalne są gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, zawierające wapń. Jest to jednak roślina, która dość dobrze przystosuje się do prawie każdej gleby ogrodowej z wyjątkiem skrajności.

Po kwitnieniu ścinamy tylko główki kwiatów. W zależności od przebiegu pogody już po upływie dwóch tygodni pojawią się nowe liście odziomkowe. Wówczas wycinamy całe pędy które kwitły, które gdybyśmy zostawili szybko zaschną. Do jesieni liście urosną do znacznych rozmiarów i w takiej formie roślina pozostanie aż do zimy. Z roku na rok kępy są coraz większe.

Mrozoodporność

Pełna

Rozmnażanie

Wysiew nasion.

Podział dużej rośliny nie jest możliwy z uwagi na palowy system korzeniowy.

Choroby

Literatura podaje, że roślina jest podatna na mączniaka prawdziwego. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że częściej pojawiają się uszkodzenia wynikłe z nadmiernych opadów niż mączniak.

Uwagi

Należy pamiętać, żeby po przekwitnięciu całkowicie roślinę przyciąć, w przeciwnym bowiem razie zbrunatnieje ona od podstawy.

Dodaj komentarz