Farbownik lazurowy

©

Anchusa azurea

 

Opis

Rodzina:Boraginaceae – ogórecznikowate.

Tylko nieliczne byliny mogą dorównać farbownikowi w czystości niebieskiej barwy kwiatów. Właśnie z tego powodu farbownik stoso­wany jest na rabatach, choć nie należy do długowiecznych bylin. Najefektowniej wygląda posadzony w większej grupie na tle żywopłotu lub ściany.

Jest to rośli­na o pędach rozgałęziających się w górze, pokry­ta sztywnymi, odstającymi włoskami. Liście lancetowate, szorstko owłosione mogą osiągnąć 40 cm długości. Kwiaty niebieskie, podobne do niezapominajek i zebrane w dość rozpierzchłą jednostronną wiechę. W uprawie znajduje się od bardzo dawna. Obecnie uprawiane odmiany to:

‚Dropmore’ ma wysokość 80—120 cm- kwiaty intensywnie niebieskie;

‚Loddon Royalist’ ma wysokość 80—120 cm – kwiaty żywo niebieskie, duże;

‚Little John’ ma wysokość 40 cm- 60 cm – kwiaty ciemnoniebieskie;

‚Royal Blue’ ma wysokość 40 cm.

Dwie ostatnie odmiany nie tylko są niższe, ale mają bardziej zwarty pokrój, natomiast wyższe odmiany wymagają podpórek.

Występowanie

Bylina ta pochodzi z okolic śród­ziemnomorskich.

Wysokość

Od 50 do 150 cm w zależności od odmiany.

Termin kwitnienia

Od czerwca do sierpnia.

Kolor kwiatu

Odcienie niebieskiego. U części odmian z białym oczkiem.

Stanowisko

Wyłącznie słoneczne stanowisko.

Wymagania

Farbownikowi wystarczy prawie każda ziemia ogrodowa. Jedynie gleby ciężkie i torfowe będą przeciwwskazaniem do uprawy. Przyczyną jest duża wrażliwość farbownika na nadmiar wilgoci. Dlatego na takich wypadnie już pierwszej zimy. Innym istotnym czynnikiem jest odczyn podłoża. W naturze rośnie na wapiennych glebach więc powinniśmy mu zapewnić odczyn podłoża co najmniej obojętny.

Pod koniec kwitnienia (jak główny pęd kończy kwitnienie) należy nisko przyciąć roślinę. Pojawią się nowe, trochę krótsze pędy, które pod koniec jesieni mogą jeszcze raz zakwitnąć. Przy okazji unikamy samosiewu oraz pozbywamy się nieciekawych, starych i zasychających liści.

Na zimę obowiązkowo ścinamy wszystkie pędy by gromadząca się w nich woda przez ciągłe zamarzanie i rozmarzanie nie uszkodziła burakowatych korzeni.

Mrozoodporność

Na ziemiach przepuszczalnych i pod śniegiem roślina przetrwa lecz przy braku śniegu należy okryć roślinę.

Rozmnażanie

Farbownik można rozmnażać z nasion, przez podział, a najlepiej z

sadzonek korzeniowych. Trzeba jednak dodać, że nasiona odmian nie powtarzają cech roślin macierzystych, zatem przez siew rozmnażamy tylko gatunek botaniczny. Z uwagi na krótkowieczność rośliny zawsze trzeba mieć młodą sadzonkę na podmianę.

Choroby i szkodniki

Roślina mało podatna na zagrożenia.

Uwagi

Liście i pędy zwłaszcza zaschnięte są bardzo szorstkie i lepiej mieć na rękach rękawice zabezpieczające przed ostrymi jak igły i odrywającymi się włoskami.

 

Na zdjęciu u góry jest roślina gatunkowa natomiast NA TYM ZDJĘCIU jest odmiana ‚Loddon Royalist’. Widać zasadniczą różnicę w pokroju i wielkości kwiatów.

 

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Anchusa azurea – http://www.floracantabrica.com/?p=6555

Sadzonka korzeniowa – http://www.dailymail.co.uk/home/gardening/article-1246117/Short-cash-want-borders-plants-Then–roots.html

Nasiona – http://en.wikipedia.org/wiki/File:SeedsAnchusaazurea.jpg

Dodaj komentarz