Zawilec wielkokwiatowy

©

©Anemone sylvestris

Opis

Rodzina:  Ranunculaceae-jaskrowate

Na naturalnych stanowiskach roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Pod ziemią roślina posiada wrzecionowate kłącze z długimi rozłogami. Wiosną pojawia się kępka liści odziomkowych o dłoniastej budowie z pięcioma odcinkami. Spomiędzy nich wyrastają pędy zakończone pojedynczym kwiatem. Pęd jest również ulistniony lecz 3 liście na pędzie mają niewielkie ogonki i są zebrane w pięterko na około 2/3 wysokości pędu. Kwiaty o pięciu białych płatkach i licznych żółtych pręcikach tworzących pierścień wokół dużego znamienia słupka. Kwiaty późnym popołudniem zamykają się i zwisają.  Po zapyleniu pojawiają się liczne puszyste owocki zwane niełupkami.

W obrocie handlowym znajdziemy dwie dość popularne odmiany:

 Anemone sylvestris ‚Elise Fellman’

 Anemone sylvestris ‚Polish Star’

Występowanie

Roślina rodzima. Jej naturalne stanowiska znajdują się prawie w całym północnym pasie Europy, a na wschodzie granice wyznaczają Chiny.

Wysokość

Około 40 cm

Termin kwitnienia

Jeśli tylko aura pozwoli kwitnie od kwietnia do końca maja. Kwiaty są mocno oblatywane przez owady z uwagi na wytwarzanie dużej ilości pyłku. Roślina może powtórzyć kwitnienie w sierpniu jeśli szybko zetniemy pędy kwiatowe.

Kolor kwiatu

Białe o delikatnym zapachu.

Stanowisko

Półcieniste do lekkiego cienia. Kto jednak takiego nie ma może posadzić w pełnym słońcu. Roślina będzie może nieco niższa i mniej się będzie rozłazić.

Wymagania

Roślina silnie reaguje na odczyn podłoża. Na glebach kwaśnych czasem trudno ją nawet utrzymać. Praktycznie w ogóle nie tworzy rozłogów, wytwarza mało kwiatów lub nawet wcale. Zatem pod jej uprawę glebę trzeba wapnować. Dodanie kompostu dla podniesienia pH już nie wystarczy. Jednak dobrze jeśli będzie dany bo zwiększy w glebie ilość próchnicy odpowiedzialnej za zatrzymywanie wody i składników pokarmowych. Jesienią wapno dajemy w postaci węglanu wapnia i przy silnie kwaśnych glebach wiosną jeszcze raz dajemy lecz w postaci tlenku wapnia.

Poza ścinaniem pędów kwiatowych innych zabiegów roślina nie wymaga.

Mrozoodporność

Całkowita

Rozmnażanie

Najprostszym sposobem jest podział rośliny, który można dokonać w każdym praktycznie czasie poza okresem kwitnienia.

Nasiona wysiewamy zaraz po zbiorze do koszyczków i te dołujemy w glebie. Na zimę nad koszyczek stawiamy plastikową butlę bez dna. Ma ona za zadanie ochronić nasze wysiewy przed nadmiarem wody w zimie. Przemrażanie nasion jest konieczne by szybko i równomiernie wschodziły.

Choroby

 Bardzo często możemy spotkać na roślinie plamistość liści. Pojawia się ona z reguły po kwitnieniu lecz przy odmianie ‚Polish Star’ wcześniej bardzo szpecąc kwiaty.

Zastosowanie

 Jeśli ktoś w maju potrzebuje bukietu z białych kwiatów to można je w tym celu ściąć. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że to krótkotrwała ozdoba. Na przyjęcie komunijne jednak wystarczy.

Uwagi

Łacińska nazwa rodzajowa ”Anemone” pochodzi od dwóch greckich słów. ‚Anemos’ = wiatr oraz przedrostek ‚One’ = oznaczający, że to coś jest kobiece. Zatem w wolnym tłumaczeniu może to być córka wiatru.

 

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Anemone sylvestris – http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Anemone_sylvestris_001.JPG&filetimestamp=20100120162233

W wazonie – http://www.free-hdwallpapers.com/wallpapers/nature/166002.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: