Miechunka rozdęta

©

©Physalis alkekengi

Opis

Rodzina: Solanaceae – psiankowate

Bylina z silnie rozrastającym się kłączem.

Z tego kłącza wyrastają zawsze pojedyncze pędy. Z początku rosną pionowo, lecz wraz z wiekiem mają tendencje do pokładania się. Są one ulistnione. Wraz z dojrzewaniem nasion dolne liście żółkną i zasychają, a pędy u podstawy lekko drewnieją. Liście w zarysie trójkątne, najczęściej całobrzegie, tylko czasami ząbkowane.

W kątach liści wiosną pojawiają się brudnobiałe, mało efektowne kwiatki na zwisających szypułkach. Po zapyleniu płatki opadają, a szybko rozwija się kielich kwiatowy tworząc mocno rozdęty mieszek, otaczając znajdujący się w środku kulisty owoc. Mieszek ten z początku jest zielony.

 Wraz z dojrzewaniem znajdującego się w środku owocu zmienia się również kolor mieszka na cynobrowo-czerwony. Owoc jest jadalną,dwukomorową, czerwoną jagodą o wielkości wiśni.

Występowanie

Precyzyjne ustalenie miejsca pochodzenia jest w naszych czasach bardzo trudne, bowiem roślina uprawiana jest od tysiącleci i już za dawnych czasów mogła być uciekinierem z ogrodów. Prawdopodobnie jej naturalnym miejscem występowania jest Azja, a szczególnie jej środkowo-zachodni region.

Wysokość

Miechunka ma dwa podgatunki o ile Physalis alkekengi var. alkekengi dorasta do około 60 cm wysokości, to Physalis alkekengi var. franchetii może osiągnąć wysokość do 100 cm. Tym samym ma on więcej mieszków na łodydze.

Termin kwitnienia

Kwiaty pojawiają się w końcu maja lub na początku czerwca. Mieszki wybarwiają się najczęściej pod koniec sierpnia lub na początku września.

Kolor kwiatu

Kwiaty są brudnobiałe. Właściwa ozdoba czyli mieszki są cynobrowoczerwone.

Stanowisko

Równie dobrze będzie rosła na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych.

Wymagania i pielęgnacja

Na początku należy się ostrzeżenie. Każdy komu podoba się ta roślina, a ma niewielki ogródek powinien się dwa razy zastanowić zanim roślinę posadzi. Osobiście walczyłam z rośliną dwa lata, a rosła na bardzo niekorzystnym miejscu. To jest jak walka z perzem. Nawet kawałek kłącza zostawiony to nowe pędy w kolejnym roku. Jeśli jednak już się zdecydujemy to jest to roślina gleb żyznych o wysokim odczynie pH. Wypadnie już pierwszej zimy tylko na glebach ciężkich i podmokłych.

Jeśli mimo braku odpowiednio dużego miejsca przeznaczonego dla rośliny chcemy ją mieć możemy spróbować uprawy w donicy zadołowanej w gruncie. Tylko jedna uwaga – doniczka nie może mieć otworu odpływowego, bowiem przez ten otwór roślina przerośnie do gleby i będzie tak jakbyśmy ją posadzili w gruncie. Kłącze może znaleźć się w gruncie nawet na 50-ciu cm głębokości, dlatego inne zabezpieczenia praktycznie nie wchodzą w grę. Jeśli wszystkie nasze doniczki mają otwory to trzeba je postawić na utwardzonym miejscu. Nie osiągniemy wprawdzie tak dużych roślin, ale na własny użytek wystarczy.

Jeśli jednak zdecydujemy się posadzić ją w ogrodzie to wybierzmy jej takie miejsce gdzie nie tylko będzie się mogła rozrastać, ale i przez większość roku będzie osłaniana bardziej atrakcyjnymi roślinami. Miechunka jak wiadomo naprawdę urodziwa staje się dopiero jesienią.

 Do suszenia ścinamy rośliny jak większość mieszków będzie wybarwiona. Usuwamy liście i suszymy w ciemnym pomieszczeniu aby nie blakł kolor mieszków.

Mrozoodporność

Na terenie kraju przy okrywie śnieżnej jest w pełni mrozoodporna, choć młody przyrost wiosną może zostać uszkodzony przez późne przymrozki.

Rozmnażanie

Najprościej jest odciąć kawałek kłącza od rośliny matecznej. Należy to zrobić wiosną, kiedy pędy są jeszcze niewielkie.

 Kto chce może rozmnażać przez nasiona. Te dla poprawienia równomierności i szybkości wschodów wymagają stratyfikacji.

Choroby i szkodniki

Mimo paru lat uprawy nie widziałam na niej chorób ani szkodników w stopniu wymagającym interwencji.

Zastosowanie

  Miechunkę uprawiamy praktycznie wyłącznie z przeznaczeniem do suchych bukietów. Tu chciałabym pokazać, że da się z niej zrobić ozdobę bezpośrednio po zerwaniu pędów, jeszcze z liśćmi.

Uwagi

Physalis to po starogrecku pęcherz. Jest to skojarzenie z czasów starożytnych. Dawniej w medycynie uważano, że jak wygląda taki organ leczy. Ponieważ starożytnym rozdęty mieszek skojarzył się z pęcherzem więc roślina miała leczyć ten organ. Nie do końca okazało się to prawdą.

Przypisy


Wykorzystano zdjęcia z następujących stron:

Wiosną – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/12583/

Kwiatek – http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/183085/

Physalis alkekengi – http://de.wikipedia.org/wiki/Lampionblume

Uprawa w doniczce – http://www.flickr.com/photos/nasebaer/251182426/lightbox/

Nasiona – http://www.plant.csdb.cn/photo?page=3&creator=qin

Suszenie – http://www.flickriver.com/photos/25259860/tags/konicaminolta/

Bukiet – http://www.englandschurches.co.uk/Best%20of%20PhotoReflect%203/Flora%20&%20Fauna/

Reklamy

Komentarze 2 to “Miechunka rozdęta”

  1. Anonim Says:

    Witam, mam wlasnie posadzony ten gatunek w doniczce, lecz nie pojawiaja sie owoce. Jest bialy kwiatek ale po przerosnieciu odpada, jakby usycha. Co moze byc tego przyczyna? Pozdrawiam. Malgosia

    • zojalitwin Says:

      Brakiem zapylenia kwiatka. Ten żółty lampion to owoc. By powstał kwiatek musi być zapylony przez owady lub sama Pani musi tego dokonać pocierając lepkie znamię słupka odciętym z innego kwiatka otwartym pylnikiem.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: